Shëndeti
Vajza mos i kruani veshët me thonjtë e gjatë, i dëmtoni
Problemet e veshëve janë më të shpeshtat veçanërisht tek fëmijët por nuk përjashtohen as të rriturit. Mjekja otorinolaringologe, Klodiana Zaharia tha gjatw një interviste televizive se vajzat shpesh herë i dëmtojnë veshët duke i kruar me thonjtë e gjatë. Gjatë...
Opsion i ri për krijimin e familjes! ‘Conception’ synon të kirjojë vezë njerëzorë që rriten në laborator
Conception, një startup bioteknologjik me bazë në San Francisko, po punon në një teknologji novatore të quajtur gametogenesis in vitro që synon të krijojë vezë njerëzore në laborator. Qëllimi i kompanisë është të ofrojë opsione të reja për njerëzit që...
OKB: 165 milionë njerëz u zhytën në varfëri ekstreme në tre vitet e fundit
OKB ngre alarmin për rritjen e varfërisë në botë. Në një raport të fundit të publikuar raportin se 165 milionë njerëz kanë rënë në varfëri në varfëri ekstreme. Varfëri ekstreme cilësohet kur një person jeton me më pak se 2.15...
Duhet të lini cigaren! Gjuha e duhanpirësve mund të mbijë qime jeshile pas disa vitesh
Pas këtij rasti që do të dëgjoni me siguri shumë prej jush do të mendojnë të lënë cigaren! Daily Mail ka raportuar rastin e një burri nga Ohio, gjuha e të cilit  u bë e gjelbër dhe me qime pas...
Është më i efektshëm/ KE aprovon një medikament të ri për trajtuar kardiomiopatinë
Më në fund një lajm i mirë erdhi! Komisioni Evropian aprovon një medikament të ri për kardiomiopatinë. ‘Mavacamten’ u aprovua si i pari i këtij lloji, bazuar në rezultatet pozitive të efikasitetit dhe sigurisë në fazën studimore 3. Kardiomiopatia përshkruan...
Dhimbja e veshit a është shenjë e virusit Delta?
Një simptomë dyshuese e raportuar së fundmi është dhimbja e veshit. Duke qenë se infeksionet me variantin Delta janë rritur, natyrshëm lind pyetja: A është dhimbja e veshit simptomë e Covid? Me siguri mund të jetë. Amesh A. Adalja, një...
Si prodhohen vaksinat dhe pse ka kaq shumë mungesa?
Prodhimi masiv i vaksinave është i ndërlikuar. Ka pasur dy qasje të gjera për prodhimin në shkallë të gjerë të vaksinave Covid. Vaksina Oxford / AstraZeneca mbështetet në një qasje kryesisht të testuar mirë, në të cilën kulturat qelizore të...
Ja kush mund të preket nga COVID-19 për të dytën herë
Sipas një studimi të botuar nga revista e njohur mjekësore “The Lancet” shumica e njerëzve që i kanë mbijetuar koronavirusit janë të mbrojtur për të paktën gjashtë muaj nga marrja e infeksionit përsëri, tregon një studim i fundit, por njerëzit...
COVID-19 mund të dëmtojë edhe trurin
  COVID-19 me simptoma të rënduara, mund të ndikojë në funksionimin e trurit. Kështu thonë shkenctarët që kanë bërë një studim të ri të botuar në revistën JAMA Netëork Open, Studiuesit përdorën teknika të përparuara për të ekzaminuar trurin e...
Ka shpresë! Krijohet vaksina e dytë me efiktivitet 94.5% kundër Covid-19
Duket se shpresat për të mundur Covid-19 po shtohet dita ditës. Një vaksinë e dytë kundër koronavirusit është provuar të jetë 94.5% efektive, çka shton optimizmin. Vlen të theksohet se vaksina vjen vetëm një javë pasi kompania Pfizer bëri publike vaksinën...
Krijuesi i vaksinës së Covid-19: Jetës normale do i kthehemi dimrin që vjen!
"Ndikimi i një vaksine të re për Covid do të fillojë ndjeshëm gjatë verës dhe jeta duhet të kthehet në normalitet deri në dimrin e ardhshëm", ka thënë një nga krijuesit e vaksinës. Prof Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech, tha...
Infektohet me Covid Reparti i Karantinës! 12 mjekë, infermierë e pacientë
Covid-19 ka infektuar Repartin e Karantinës në qytetin e Beratit. Situata paraqitet e rënduar ku brenda repartit të Karantinës një infermiere është konfirmuar si e infektuar me COVID-19.  Mes mjekëve dhe infermierëve paniku është rikthyer. Si pasojë e infektimit të mjekëve...
OPINION/ Origjina e Covid vazhdon të mbetet mister… Duhet një hetim i plotë!
Pas kaq shumë vdekjeve dhe sëmundjeve, një mister që nga ditët e para të koronavirusit nuk është zgjidhur ende. Ne ende nuk e kuptojmë origjinën e saj ose sesi u bë një vrasës global. Përgjigjet qëndrojnë në Kinë, dhe ndoshta...
Flet shkencëtari që krijoi vaksinën e Covid-19: Mund të ndalojë pandeminë
Gjigandi farmaceutik Pfizer dhe firma gjermane BioNTech kanë bërë me dije se kandidati i tyre i vaksinave ishte provuar të ishte 90% efektiv. Një shkencëtar miliarder i cili qëndron prapa vaksinës së COVID-19 të kompanisë Pfizer dhe BioNTech, është shprehur...
Studimi: Njerëzit me ngjyrë 2 herë më shumë shanse të infektohen me Covid!
Sipas një studimi të revistës “E Clinical Medicine”, njerëzit me ngjyrë preken më shumë se të tjerët nga Covid-19. Ky studim nënvizon se njerëzit me ngjyrë kanë dy herë më shumë gjasa se të bardhët për t’u infektuar nga koronavirusi....
Mahniten edhe vetë studiuesit: Mushkëritë shërohen në mënyrë magjike pas lënies së duhanit
Mushkëritë tuaja kanë një aftësi gati “magjike” për të korrigjuar mutacionet kancerogjene të shkaktuara nga pirja e duhanit, por vetëm nëse ndalni konsumin e tij. Deri më tani, mutacionet që çojnë në kancer të mushkërive janë menduar të jenë të...
Kjo është arsyeja që gjaku i analizave merret vetëm nga gishti i unazës
Ju ka ndodhur që të bëni një analizë të thjeshtë gjaku dhe t’u kenë kërkuar të nxirrni gishtin e unazës? E dini pse merret gjaku aty? Së pari, gishti i madh dhe gishti i vogël janë shumë të lidhur me...
Studiuesja e hormoneve: Kjo është ora më e mirë për të kryer marrëdhënie seksuale
Koha më e mirë e ditës për të bërë dashuri është 3:00 p.m., kur shumica prej nesh janë në punë. Kjo është koha kur burrat dhe gratë kanë dëshira dhe mendime të njëjta me njëri-tjetrin. Kjo është koha kur burrat...
Çfarë është një penis i thyer dhe kur ndodh frakturimi i këtij organi?
Duke pasur parasysh që nuk ka kocka në penis, a mund të thyhet me të vërtetë? Rezulton se ka një dëmtim fatkeq të quajtur "frakturë penile" që me të vërtetë mund të ndodhë gjatë marrëdhënieve seksuale. Hunter Wessells, kryetar i...
Disa simptoma të rëndësishme të meningjitit që nuk duhet t’i anashkaloni tek fëmija juaj
Meningjiti është një sëmundje e lidhur me inflamacionin e membranave  mbrojtëse që mbulojnë trurin dhe palcën kurrizore. Etimologjia e kësaj  sëmundjeje mund të ndryshojë, por simptomat e llojeve të ndryshme janë  përgjithësisht të ngjashme. Konsiderohet se fëmijët janë më të...
Gjithë arsyet pse jeni duke bërë një gabim të madh nëse mbani fëmijën tuaj në shtrat natën
Të gjithë kanë fjetur të paktën një herë në krevatin e prindërve kur ishin të vegjël, pas një ëndrre të keqe. Kjo gjë përsëritet në çdo brez. Mirëpo, disa studime tregojnë se prindërit që i lënë fëmijët të flenë në...
Tepër i shijshëm, por hapni sytë mirë para se të konsumoni mishin e pulës
Mishi i pulës është një nga më të konsumuarit dhe të pëlqyer nga njerëzit, prandaj fermerët përpiqen me çdo mënyrë të risin produktet me shpejtësi rekort. Një video e re e fushatës nga “Compassion in World Farming” po kërkon të...
Pas kancerit/ Depresioni, sëmundja që frikëson më shumë dhe kostot e tij
Çfarë është depresioni dhe cila është origjina e saj? Sa na frikëson kjo sëmundje? Këto janë disa nga pyetjet e përgjigjura nga vullnetarët e përfshirë në një studim të kryer nga “Onda” në një anketim prej mbi një mijë njerëz,...
7 lloje djathërash që mund të konsumojnë të gjithë ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë
Një ushqim që duhet të shmangein të gjithë ata persona q ë vuajnë nga kolesteroli i lartë është djathi. Në shumicën e rasteve ky bulmet përmban yndyrna të dëmshme si për HDL ashtu edhe për LDL. Sidoqoftë, mjekët dhe nutricionistët...
Të mirat e bukës së thekur në sistemin tretës, pse është mirë ta konsumoni pas festave
Kush nuk e adhuron bukën e thekur, e sidomos në ditët e ftohta. E shoqëruar me gjalpë të freskët apo djathë, një mrekulli për çdo vakt të ditës. Por përveç shijes së saj, buka e thekur sipas të dhënave është...
Këto janë shenjat që po ju paralajmërojnë se keni gurë në veshka
Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit. Për më tepër, burrat kanë më shumë rrezik të vuajnë nga kjo sëmundje sesa gratë. Simptomat e kësaj sëmundje mund të jenë të heshtura, por...
Kur të mësoni se ç’i ndodh trupit kur konsumon dy vezë në ditë, s’do t’i ndani nga dieta ushqimore
Keni menduar ndonjëherë se çfarë mund t'i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni çdo ditë dy vezë? Nëse ka studime që thonë se dy vezë në ditë ju bëjnë dëm, ka edhe të tjerë që dalin në përfundimin se konsumi i...
Arsyeja e fortë pse s’duhet ta lini kurrë bukën mbi banak
Disa njerëz e lënë bukën në banakun e kuzhinës, apo në dollap, por kjo nuk është mënyra më e shëndetëshme. Përkundrazi, bukën duhet ta ruani bukën në frigorifer. Kjo sepse ju do ta ruani bukën çdo herë të freskët. Por...
Babain ia zgjodhi gati dy metra të gjatë, nëna shkohet kur merr vesh se fëmija do t’i lindë me nanizëm
Një gjykatë ka bllokuar uebsajtin e një banke ndërkombëtare sperme në Rusi pasi një grua solli në jetë një fëmijë me nanizëm. Gruaja e cila nuk ka pranuar të tregojë identitetin, shkrimtare e suksesshme në të dyzetat, kishte zgjedhur babain...
Po transmetonte direkt në Facebook, gazetarja diagnostikohet me kancer gjiri: Nuk e prisja kurrë
Një gazetare nga Oklahoma është diagnostikuar me kancer në gji ndërsa transmetonte drjetpërsëdrejti në llogarinë e saj në Facebook. Ali Meyer festoi 40-vjetorin vitin që shkoi dhe vendosi që me këtë rast të bënte mamografinë e parë në jetën e...
Një mrekulli e vërtetë, nëna sjell në jetë fëmijën 10 javë pasi i plasën ujërat
Një vajzë e re ka sjellë në jetë fëmijën e saj 10 javë pasi i plasën ujërat. Lauren Middleton u frikësua shumë kur u çua të shkonte në tualet dhe ndjeu se po i plasnin ujërat edhe pse ishte 26-javëshe...
Po shkatërroni stomakun, këto janë dëmet e shkaktuara nga kafja esëll
Kafeja është një nga pijet më të konsumuara për të nisur ditën çdo mëngjes. Ka shumë konsumatorë që e pijnë kafenë me stomakun bosh, gjë që sipas ekspertëve të është një gabim i madh. Të dhënat shkencore tregojnë se pirja...
Mjeku ripërdori shiringa të infektuara, rreth 900 fëmijë rezultojnë pozitivë ndaj virusit HIV
Rreth 900 fëmijë në një qytet në Pakistan kanë rezultuar pozitivë për virusin HIV pasi një mjek ripërdori shiringa të infektuara. Më herët gjatë këtij viti, u raportua se kishte një përhapje të madhe të virusit në një kohë që...
Vendosi kamerë të fshehtë, 29-vjeçarja kap ‘mat’ të gjithë burrat që po e shihnin nga gjoksi
Një 29-vjeçare vuri një kamera të fshehur tek gjoksi i saj për të kapur 'mat' të gjithë ata që do t'ia hidhnin sytë tek dekolteja. E gjithë kjo u bë për të shpërndarë një mesazh sensibilizues në lidhje me kancerin...
Frikë nga vdekja? Ja se si na mbron truri
Të qenurit të mbrojtur nga mendimet për vdekjen tonë mund të jetë shumë e rëndësishme për të gjithë njerëzit, në mënyrë që ata të jetojnë të tashmen. Truri e klasifikon vdekjen si diçka që “godet” apo prek, vetëm të tjerët,...
“Mjekët duhet të përpiqen t’i shpëtojnë”/ Foshnjat e lindura në muajin e 5-të ‘tashmë mund të mbijetojnë’
Mjekët duhet të nisin të përpiqen për t'u shpëtuar jetën foshnjave që lindin në 22 javë të shtatzënisë. Kjo sipas udhëzimeve të reja klinike në Angli. Avancimi i  metodave dhe medikamenteve të përdorura në mjekësi i rrit më shumë shanset...
Njihuni me burrin që rri gjatë gjithë kohës i dehur, stomaku ia kthen karbohidratet në birrë
Një burrë rrinte gjatë gjithë kohës i dehur edhe pse nuk ka pirë asnjë pikë alkool. Pacienti 46-vjeçar mbetej i dehur me 'kohë të plotë' pasi një problem në stomak bën që karbohidratet t'i shndërrohen në alkool. Në çdo rast...
Rast i rrallë, ky është vogëlushi që ka alergji ndaj dimrit
Tommy Leitch është një djalë i vogël i cili ka alergji ndaj dimrit. Nëse temperaturat jashtë janë të ulëta, Tommy i vogël përfundon në spital. Nëna e tij, Abigail McDonald, thotë që as nuk mund ta mbulojë djalin e saj...
Po fshinte fytyrën me peshqir, 45-vjeçarja mbetet me një sy pas incidentit të pazakontë
Një 45-vjeçare ka përfunduar me një sy pas një aksidenti që ndodhi ndërsa fshinte fytyrën me një peshqir. Claire Willis, ishte me pushime në Turqi me bashkëshortin Timothy, kur ndodhi incidenti. Dyshja po bëheshin gati në dhomën e tyre të...
Humbi gjysmën e trupit në një shpërthim, burri bën transplant të organit gjenital: Kam sërish shpresë
Një veteran i ushtrisë amerikane, i cili humbi gjysmën e trupi në një shpërthim, së fundmi ka ‘fituar’ diçka që e donte prej kohësh. Në vitin 2010, mjeku i Marinës amerikane ishte duke u kujdesur për të lënduarit që ranë...
Humbi gjysmën e dorës tek grirësja e mishit, mjekët bëjnë ‘mrekulli’ për 23-vjeçarin
Një i ri humbi pjesën më të madhe të dorës në një aksident gjatë punës dhe ditën tjetër arriti të lëvizte gishtat pas një operacioni. Lawrence Cooper e humbi gjysmën e dorës ndërsa punonte me një makineri që pret mishin...
Dhjetë familje e refuzuan, çifti gay birësojnë vogëlushen që lindi me HIV
Një çift gay kanë treguar për afeksionin e menjëhershëm që ndjenë për një vajzë të vogël me virusin HIV që ata kanë adoptuar. Duke qenë se ka lindur me HIV, vogëlushja ishte refuzuar nga 10 familje. Damian Pighin dhe Ariel...
Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Ja për sa vite është gati vaksina për kancerin e gjirit, mund ta parandalojë sëmundjen
Një vaksinë e zhvilluar për të parandaluar kancerin e vezoreve dhe të gjirit mund të jetë në dispozicion në 10 vitet e ardhshme. Të paktën kështu kanë deklaruar disa studiues nga SHBA-të. Shkencëtarët tek klinika Mayo në Jacksonville, Florida thonë...
U zgjua me një ndjesi të çuditshme e dhimbje, burri zbulon merimangën që po i jetonte në vesh
Një burrë u zgjua me një ndjesi të çuditshme ‘brenda’ kokës dhe zbuloi se brenda njërit prej veshëve të tij po jetonte një merimangë. Liam Gomez nuk po ndihej mirë kur u zgjua, dhe mund të ndjente një zhurmë të...
Lindi me tre këmbë/ Mjekët bëjnë ‘mrekullinë’ me foshnjën, tashmë mund të bëjë jetë normale
Mjekët që i shpëtuan jetën një fëmije të lindur me tre këmbë, dy organe gjenitale dhe pa anus, thonë se ai do të bëjë tashmë një jetë normale. Djali i vogël, i cili ka lindur në Moskë, mesa duket kishte...
Hani sa më shumë domate, ju bën spermën më të mirë!
E dinit se ka një lidhje mjaft të fuqishme mes konsumimit të domates dhe prmirësimit të cilësisë së spermës tek meshkujt? ësht ëpikërisht likopeni që ndodhet tek domatet, ai që ndikon drejtëpërdrejtë në rrritjen e kësaj cilësie. Sipas një studimi...
U rrëzua nga kali, adoleshentja përfundon duke mbajtur një pjesë të nofullës në dorë
Një adoleshente ka mbajtur një pjesë të nofullës së saj në duar pas një aksidenti të rëndë që ndodhi ndërsa ecte me kalë një rrugë fshati. 15-vjeçarja Emily Eccles, u lëndua rëndë pasi kali u tremb nga zhurma e një...
Shpresë për gratë, shkencëtarët australianë gjejnë kurën për këtë lloj kanceri
Australia mund të bëhet vendi i parë në botë që eliminon kancerin e qafës së mitrës. Kërkuesit nga Universiteti Griffith në Queensland kanë përdorur një teknologji që ndryshon gjenet dhe shënjestron tumoret qafës së mitrës tek minjë. Drejtuesi i këtij...
Si të dalloni mjaltin e mirë nga ai i rremi
Ndodh shpesh që çmimi i mjaltit në treg nuk reflekton cilësinë e mjaltit që njerëzit blejnë dhe konsumojnë. Një pjesë e mirë e mjaltit që shitet në mbarë vendin është i rremë. Nuk është as i vërtetë as organik. Më...
Ranë të flinin me vajzën 3-javëshe në mes, prindërit e gjejnë në mëngjes pa shenja jete
Një foshnjë trejavëshe ka ndërruar jetë pas një incidenti që ndodhi gjatë natës ndërsa flinte me prindërit në krevat. Nëna e vajzës u zgjua në mëngjes dhe kuptoi se foshnja nuk kishte shenja jetë ndërsa fytyrën e kishte pas shpinës...
Shpresë për të sëmurët me kancer, krijohet medikamenti i ri që ndihmon në asgjësimin e qelizave ‘të këqija”
Një medikament, që fuqizon përgjigjen që trupi bën ndaj kimioterapisë, mund të jetë arma e re efektive në luftën kundër kancerit. Ekspertët tek Instituti i Kërkimeve për Kancerin në Londër kanë filluar testet e para me BOS172722, e cila i...
Shkencëtarët krijojnë gjakun artificial në laborator
Shkencëtarët kanë krijuar gjak artificial në laborator dhe pretendojnë që mund të bëhet transfuzion tek pacientët, pavarësisht nga grupi i tyre i gjakut. Ekipi i shkencëtarëve nga Japonia krijoi gjakun me qelizat e kuqe, që përmban oksigjen dhe tombocite, që...
I paralizuar nga qafa e poshtë, 30-vjeçarin arrin të ecë sërish falë pajisjes që sjell shpresë për tetraplegjikët
Një 30-vjeçar, i paralizuar në të katërta gjymtyrët, ka mundur që të ecë dhe të përdorë sërish duart falë një skeleti robotik i cili kontrollohet nga truri i tij. Pacienti, i cili është identifikuar vetëm si Thibault, mbeti i paralizuar...
Studimi: Ja çfarë rreziqesh ju kanosen nëse nuk i bëni të plota orët e gjumit
Nëse flini më pak se 6 orë gjumë në ditë, kjo do të thotë se rrezikoni që të prekeni nga ndonjë sëmundje e zemrës apo kanceri. Të paktën në këto rezultate ka dalë një studim i realizuar së fundmi sipas...
Si ‘transformohet’ trupi i nënave për të sjellë fëmijën në jetë, kjo është fotoja që po bën xhiron e rrjetit
Një foto, e cila tregon sesi ‘transformohet’ trupi i nënave për të sjellë në jetë fëmijën, po bën xhiron e rrjetit. Fotoja, që përcjell një mesazh të fuqishëm, tregon një grua të mbështetur me shpinë gjatë lindjes ndërsa në fundshpinë...
Nëse keni vendosur të lini duhanin, këto janë ushqimet që nuk duhet t’i fusni në gojë
Të gjithë e dimë se sa e vështirë është të lësh duahnin. Nëse keni vendosur të bëni një gjë të tillë, duhet me të vërtetë ta keni ndarë mendjen, por edhe të lexoni diçka në lidhje me këtë gjë. Se...
Pse bëni mirë të fusni në gojë një lugë mjaltë herët në mëngjes?
Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve. Nisja e një dite të mbarë dhe të shëndetshme nis me patjetër nga kuzhina. Mënyra se si dalim nga shtëpia në mëngjes për t’u nisur në punë...
Nuk është për të qeshur, ja pse gratë duhet të hanë çdo ditë qepë e hudhra
Të hani qepë dhe hudhër të pa gatuar çdo ditë mund të duket si një “mision i pamundur” për shumë persona. Ama edhe kjo lloj diete ushqimore, me këta dy elementë të rëndësishëm në të, ka të mirat dhe përfitimet...
Ndaloni së përdoruri celularin në banjë, po i bëni “gropën” vetes
Të gjithë e marrim telefonin me vete. Na është bërë zakon dhe edhe pse e dime qe nuk duhet, vijojme ta bëjmë një veprim të tillë. Megjithatë, ky zakon të jeni të sigurt se ju krijon probleme tepër serioze. Një...
Pas Instagram-it edhe Facebook vjen me një ndryshim të madh, rrjeti social nuk do të jetë më i njëjti
Facebook ka ndjekur hapat e Instagram-it në përpjekje për të ulur presionin psikologjik që ushtrohet nga mediat sociale, kryesisht tek të rinjtë. Pra, gjiganti i rrjeteve sociale do të heqë numrin e pëlqimeve nëpër postime që bëhen. Vendi i parë...
Sëmundja e lidhur me cigaret elektronike/ Regjistrohen më shumë se 800 raste në SHBA, 13 persona humbin jetën
Me qindra amerikanë raportohet të jenë diagnostikuar me sëmundjen e rëndë të lidhur me cigaret elektronike ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën ka shkuar në 13. Njoftimin e kanë bërë autoritetet shëndetësore të enjten. Qendrat për Kontrollin dhe...
Alarmi në Shqipëri: Ky ilaç i rëndësishëm ka përmbajtje kancerogjene, mos e përdorni!
Ranitidina, një prej medikamenteve të rëndësishme për qetësimin e stomakut apo sëmundjeve që prekin atë, duhet të ndalohet në mënyrë urgjente së konsumuari. Sipas AKBPM, ky medikament ka parmbajtje kancerogjene. Për këtë AKBPM i referohet të dhënave më të fundit...
E fiksuar pas solareve, 41-vjeçarja përfundon me një vrimë në hundë pasi i shfaqet kancer në lëkurë
Një grua, e cila ishte e fiksuar pas solareve dhe lëkurës me ngjyrë ka përfunduar me kancer të lëkurës. Rebekah Rupp u sëmur me kancer pasi shkonte të bënte solar gjashtë ditë të javës dhe kjo bëri që t'i dilte...
Gjyshi paska pas të drejtë, ja pse një teke raki në mëngjes na bën mirë
Të gjithë bien dakord se pirja e tepërt e alkoolit gjatë shtatzënisë apo edhe për qejf, nuk është ide e mirë. Po pirja e “moderuar”? Po, pijetarët e tepruar e shkurtojnë ndjeshëm jetën e tyre, po në fund të fundit,...
Mjekët i dhanë pak mundësi për të jetuar, vogëlushi që peshonte vetëm 980 gram kur lindi lë spitalin
Pas 113 ditësh të vështira, një foshnjë që peshonte vetëm 980 gram në momentin që lindi tashmë ka lënë spitalin dhe ka shkuar në shtëpi së bashku me prindërit. Vogëlushi Finn James Hill nga Florida erdhi në jetë shumë shpejt...
Pse po lindin kaq shumë fëmijë pa duar?
Një problematikë tepër e madhe është bërë shqetësuese kohët e fundit në shtetin gjerman. Nisi si një rastësi por frekuenca e përsëritjes ka shqetësuar mjaft prindër. Bëhet fjalë për shtimin e numrit të foshnjeve që po lindin pa duar. Shqetësimin...
Problemet e mëdha që po shkaktohen nga konsumi i vajit të peshkut
Ngrënia e peshkut të egër dhe pirja e suplementeve të vajit të peshkut janë dy gjëra tërësisht të kundërta. Nëse e para nuk përbën problem, e dyta po. Problemi kryesor janë merkuri dhe dioksinat, të cilat janë të pranishme pothuajse...
Dhjetë gra nga e njëjta familje kanë luftuar me kancerin e gjirit dhe e kanë mundur me sukses
Dhjetë gra nga e njëjta familje që e kanë fituar luftën me kancerin e gjirit po festojnë duke nxjerrë një kalendar. Të dhjeta gratë janë mes moshës 47 dhe 81-vjeçare. E para që u diagnostikua ishte 78-vjeçarja Joyce Waite e...
U zgjua me dhimbje të tmerrshme koke, 49-vjeçarja zbulon se i kanë mbetur vetëm disa javë jetë
Një 49-vjeçare u zgjua me një dhimbje të tmerrshme koke dhe zbuloi se, për fat të keq, i kishin mbetur vetëm disa javë për te jetuar. Samantha Last, një blogere e njohur nga Anglia, u zgjua në 2 të mëngjesit...
Lëndoi kokën gjatë një incidenti,74-vjeçarit i del një ‘bri’ 10 cm i gjatë
Shyam Lal Yadav e kishte vrarë kokën 5 vite më parë, dhe pak kohë pas incidentit filloi të vinte re diçka të pazakontë. 74-vjeçari nga fshati Rahli në Madhya Pradesh ia kishte lënë në dorëzim berberit bririn po sa herë...
Solli në jetë binjaket në moshën 74-vjeçare, e moshuara dhe bashkëshorti në gjendje kritike për jetën
Prindërit më të vjetër në botë, që sollën së fundmi në jetë dy binjake, kanë përfunduar të dy në kujdes intesiv. 74-vjeçarja Erramatti Mangayamma u bë gruaja më e moshuar në botë që solli në jetë fëmijë por që pas...
Tymosi cigare elektronike për tre vite, nëna e tre fëmijëve përfundon në koma
Një nënë me tre fëmijë ka kaluar më shumë se tre javë në spital dhe ra në koma pasi iu shfaq sëmundja misterioze e mushkërive. Siç duket, ky është një rast tjetër i kësaj sëmundjeje që besohet të jetë e...
Mjekët u dhanë vetëm 5% shanse që të mbijetonin, binjakët shpëtojnë për mrekulli pas operacionit
Një 22-vjeçare ka treguar sesi mjekët i dhanë vetëm 5-10% shanse mbijetese fëmijëve të saj ndërsa sot ata janë shëndoshë e mirë. Harriet Alderman ishte 22-javëshe shtatzënë kur mori lajmin e keq se binjakët që kishte në bark kishin një...
Nuk donte të mbeste shtatzënë, nëna e tre fëmijëve fut një sustë metalike brenda vetes
Një grua ka futur brenda vetes së vet një sustë metalike duke menduar se mund ta ndihmonte që të mos mbeste shtatzënë. Kështu, gruaja nga Zhongshan, Kina Jugore mendoi se susta mund të shërbente si pajisje intrauterine dhe e mbajti...
Rreth 450 të sëmurë e 6 viktima, mjekët publikojnë fotot e frikshme: Ja çfarë po u bëni mushkërive me cigaret elektronike
Ndërkohë që deri më tani numërohen plot 450 raste të pacientëve të prekur nga sëmundja misterioze e mushkërive, mjekët kanë publikuar disa foto sensibilizuese. Ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të cigareve elektronike rritet, Qendrat për...
Mjekët bëjnë një gabim gjatë operacionit, 17-vjeçares ia heqin gishtin nga këmba e ia venë në dorë
Për faj të një pakujdesie nga ana e mjekëve, një adoleshente ka përfunduar me gishtin e këmbës tek dora. Britney Thomas, e cila atëherë ishte vetëm 17-vjeçe, shkoi në spital për disa qepje pasi kishte lënduar gishtin e madh të...
Tymosja e cigareve elektronike, shkon në 6 numri i personave që humbin jetën
Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania *** Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/
Habit shkencëtari: Njerëzit duhet të ‘hanë njëri-tjetrin’ nëse duan të luftojnë ndryshimet klimaterike
Ndryshimet klimaterike janë një problem i madh që mund të vërë në rrezik jetën tonë. Kështu që duhen bërë ndryshime drastike në shkallë ndërkombëtare në mënyrë që ky problem të vihet nën kontroll. Por sipas një shkencëtari nga Suedia problemi...
Studimi: Ata që flenë gjumë gjatë ditës nuk janë thjesht ‘përtacë’, po ‘investojnë’ për një shëndet më të mirë
Ka dy lloje njerëzish në botë, ata që flenë disa herë gjatë ditës dhe ata që flenë vetëm gjatë darkës. Por, edhe pse ata që flenë shpesh gjatë ditës konsiderohen shpesh si ‘përtacë’ rezulton se në fakt janë duke ‘investuar’...
Nëna ndan fotot e dhimbshme: Motra e madhe ngushëllon të vëllain që po lufton me leuceminë
Një grua ka ndarë në mediat sociale disa foto të dhimbshme me atë të të cilave tregon sesi vajza e saj ngushëllon vëllain e sëmurë me leucemi. Në gusht të vitit 2018, Beckett Burge u diagnostikua me leucemi akute limfoblastike,...
Dështoi 12 fëmijë njëri pas tjetrit, 36-vjeçarja bëhet më në fund nënë
Një grua e cila ka humbur 12 foshnja është gëzuar më në fund me dy djem. Ellie Robson-Grice ka humbur 12 fëmijë, pasi mitra e saj ishte një ambient jo dhe aq miqësor për vazhdimin e shtatzënive. Kështu, sa herë...
“Mu bënë mushkëritë si prej 50-vjeçari”/I sëmurë rëndë prej cigareve elektronike, adoleshenti ka një mesazh për të rinjtë
Ndërkohë që sëmundja që mendohet të jetë e lidhur me cigaret elektronike i ka marrë jetën dy personave, një adoleshent u ka dhënë një mesazh moshatarëve të tij. 18-vjeçari Adam Hergenreder është rëndë në spital për shkak se tymosja e...
Sëmundja e rëndë e lidhur me cigaret elektronike, ndërron jetë edhe një tjetër pacient
Një person i dytë raportohet të ketë humbur jetën si pasojë e një smëundje të rëndë të mushkërive që besohet të jetë e lidhur me cigaret elektronike. Lajmin e bëjnë të ditur zyrtarët e shëndetësisë në shtetin amerikan të Oregonit....
Lajm i keq për vegjetarianët, ky është rreziku që ju kanoset nga moskonsumimi i mishit
Vegjetarianët kanë më shumë të ngjarë që të goditen nga ndonjë hemorragji në tru, krahasuar me personat që hanë mish. Në këtë përfundim ka dalë një studim i realizuar së fundmi nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit. Studiuesit, të cilët...
Nëna mbahej gjallë me aparatura, foshnja lind e shëndetshme 117 ditë pas ngjarjes së rëndë
Një grua në Republikën Çeke ka sjellë në jetë një vajzë të shëndetshme 117 ditë pasi mjekët e kanë shpallur klinikisht të vdekur. Mjekët në Spitalin Universitar në Brno e sollën në jetë vajzën e vogël me anë të një...
Sëmundja e shkaktuar nga cigaret elektronike/ Regjistrohen 215 raste, ndërron jetë personi i parë
Ndërkohë që në SHBA janë regjistruar më shumë se 200 raste të një sëmundje misterioze të mushkërive, ekspertët kanë paralajmëruar se kjo po kthehet në një lloj "epidemie". Rastet e paraqitura nëpër spitale me probleme të mushkërive mendohet se janë...
Mjekët i kishin dhënë vetëm disa javë jetë, vajza 12-vjeçare shpëton nga kanceri falë një ‘mrekullie’
Një vazje 12 vjeçare i kishin dhënë mjekët vetëm disa javë jetë, por ajo ia doli të shërohej dhe të kthehej sërish në shkollë pas një operacioni eksperimental. Në maj, Amelia Lucas-it i thanë mjekët se nuk kishte më shpëtim...
Vogëlushja guximtare pranon të bëjë operacionin e dhimbshëm për t’i shpëtuar jetën motrës me leucemi
Një vajzë 7-vjeçare i është nënshtruar një operacioni shumë të dhimbshëm vetëm që të mund të shpëtonte motrën e saj. 13-vjeçarja Keira Dancey është diagnostikuar me një formë të rrallë të leucemisë dhe prej vitesh e kalon jetën nga shtëpia...
Sëmundja e rëndë e lidhur me cigaret elektronike, një tjetër adoleshente përfundon në koma
Një adoleshente ka hyrë në koma pas dëmeve që iu shkaktuan në mushkëri nga cigaret elektronike. Ndërkohë që rastet e rënda të sëmundjeve të mushkërive shtohen dita ditës, sipas mjekëve vajza prej vitesh tymoste cigare elektronike. Maddie Nelson, nga Utah,...
Studimi: Ja pse tatuazhet me ngjyra janë të dëmshme për shëndetin
Boja nuk është e vetmja gjë që mbetet në lëkurën tuaj kur bëni tatuazhe. Rezultatet e nxjerra nga një studim i realizuar së fundmi tregojnë se grimca të vogla metalike nga gjilpëra hyjnë në lëkurën tuaj dhe udhëtojnë drejt nyjeve...
‘Mendoja se isha e çmendur’, kjo është 32-vjeçarja që mund të dëgjojë gjakun kur i lëviz në vena
Një 32-vjeçare ka treguar se si kurrë nuk ka pasur një moment qetësie si pasojë e një problemi që ka tek të dy veshët. Që e vogël Gemma Cairns mund të dëgjonte gjakun që i lëvizte nëpër vena si dhe...
Po flinte me të atin, vogëlushi ndalon së marri frymë papritmas
Një baba zemërthyer ka rrëfyer momentin e dhimbshëm kur zbuloi se djali i tij 4-muajsh nuk po merrte më frymë. Ata ndodheshin në krevat të dy duke fjetur por kur Jayden Ward u zgjua nga gjumi kuptoi se kraharori i...
Ju dhanë medikamente të ‘kontaminuara’ 16 fëmijë zhvillojnë sindromën e njeriut ujk
Gjashtëmbëdhjetë fëmijë kanë zhvilluar 'sindromën e njeriut ujk' pasi kanë marrë ilaçe të kontaminuara në Spanjë. Foshnjat janë diagnostikuar me hypertrichosis, rritje të qimeve në të gjithë trupin, pasi u është dhënë një formulë me minoxidil, një ilaç për trajtimin...
Në koma për 5 vite, bashkëshortja u kujdes për të ditë e natë duke bërë vetëm 3 orë gjumë
Një burrë është zgjuar nga koma pas 5 vitesh ndërsa gruaja e tij gjatë gjithë kësaj kohë nuk ju nda asnjë sekondë. Li Zhihua nga Kina ra në koma pasi pësoi dëmtime të rënda në koka gjatë një aksidenti rrugor....
Sëmundja ‘misterioze’ e lidhur me cigaret elektronike, adoleshenti në gjendje të rëndë në spital
Një 17-vjeçar nga Amerika është shtruar në gjendje të rëndë në spital si pasojë e problemeve në mushkëri. Mjekët besojnë se mushkëritë e bllokuara ia kishte shkaktuar tymosja e cigareve elektronike. Tryston Zohfeld, nga Teksasi, shkoi në spital me urgjencë...
OBSH: Ky është ndikimi që ka mikro-plastika në organizmin tonë
Së fundmi është folur shumë për praninë  e mikroplastikës në ujin e pijshëm. Por, sipas një raporti të ri të OBSH-së, nuk ka ende prova se këto grimca mund të jenë të rrezikshme për organizimin e njeriut. Sidoqoftë, organi i...
Shkencëtarët mund të kenë gjetur kurën për kancerin e pankreasit
Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurës. Në këtë përfundim kanë dalë studiuesit e Universitetit të Harvardit pasi kanë bërë disa eksperimente tek minjtë. Shkencëtarët e këtij universiteti i testuan efektet...
“Doktori im më tha që jam e shëndoshë por në fakt kisha kancer”
Jen Curran kishte nivel të lartë proteinash në urinë gjatë dhe pas shtatzënisë dhe mjeku i saj i tha që duhej të humbiste peshë. Por rezultoi se niveli i lartë i proteinave në urinë ishte paralajmërim për diçka shumë më...
E leu zonën intime me krem depilimi, 26-vjeçari përfundon në spital me djegie serioze
Një 26-vjeçar e presin disa javë të gjata në spital pasi është lënduar keq nga një krem depilimi. William Bishop përfundoi  në spital pasi mori djegie të rënda nga përdorimi i një kremi për depilim. Bishop vendosi që t’i hiqte...
Rriten shpresat për kurimin e kancerit të gjirit, shkencëtarët gjejnë metodën e re të trajtimit
Një grup studiuesish nga Universiteti i Baselit, Zvicër mund të kenë gjetur një kurë ndaj kancerit të gjirit. Kërkuesit kanë mundur që të shndërrojnë qelizat kancerogjene në yndyrë duke i bërë ato të padëmshme. Në këtë mënyrë ndalohet edhe përhapja...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit