Shpresë për të sëmurët me kancer, krijohet medikamenti i ri që ndihmon në asgjësimin e qelizave ‘të këqija”

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 06.10.2019, 17:44

Një medikament, që fuqizon përgjigjen që trupi bën ndaj kimioterapisë, mund të jetë arma e re efektive në luftën kundër kancerit.

Ekspertët tek Instituti i Kërkimeve për Kancerin në Londër kanë filluar testet e para me BOS172722, e cila i detyron qelizat e kancerit që të ta bëjnë shumë shpjet ndarjen qelizore, duke i asgjësuar.

Tashmë shpresohet se ky medikamet i ri mund të përdoret edhe për të trajtuar sëmundje të tjera të rënda. BOS172722 funksionon duke bllokuar MPS1, një molekulë që ka një rol të rëndësishëm në ndarjen qelizore.

MPS1 është e përfshirë në shpërndarjen e kromozoneve, duke u siguruar që ato të ndahen në mënyrë të barabartë.

Duke bllokuar këtë molekulë, procesi përshpejtohet, qelizat e kancerit marrin numrin e gabuar të kromozoneve dhe asgjësohen.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se qelizat e ndarjes së shpejtë nga kanceri i gjoksit, vezoreve dhe i mushkërive ishin shumë të ndjeshme ndaj këtij trajtimi.

Burimi:Metro|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit