Kosovë
Plagoset një person në Prishtinë
Një person ka mbetur i plagosur si pasojë e të shtënave më armë zjarri në rrugën “Bedri Shala”, në Prishtinë. Ketë e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinë, Flora Ahmeti. Ndërsa, ka thënë se policia po vazhdon...
“Nga nesër, qendrat e mjekësisë familjare nuk do të kenë shërbime higjienike”
Qendrat e mjekësisë familjare në Prishtinë nuk do të kenë shërbime higjienike nga nesër, ka thënë Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve Privat. Azemi ka thënë se nesër skadon kontrata për shërbimet higjienike në qendrat e mjekësisë...
Gërmime për të pagjeturit do të kryhen në Skënderaj, Suharekë dhe Prizren
Gërmimet për të pagjeturit e që nisën para disa dite në Prekaz kanë përfunduar.Për mbetje mortore pritet të kërkohët edhe në lokacione tjera si në Skenderaj, Suharekë, Prizren e Tusuz. Kështu po deklaron për front online Kushtrim Gara nga Komisioni...
Aktakuzë kundër një zyrtari policor dhe pesë të tjerëve
Një zyrtar policor dhe pesë persona të tjerë do të gjykohen për vepra që ndërlidhen me organizimin e skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm. Sipas një njoftimi të Prokurorisë në Prishtinë, një zyrtar policor me inicialet S.N. akuzohet për organizim...
Specialja tenton të shfajësojë vetën nga vonesat e pengesat, akuzon mbrojtjen për gjykim të ngadalshëm
Dje zëdhënësi i Gjykatës Speciale, Michael Doyle në mënyrë të çuditshme ka akuzuar ekipet mbrojtjëse në Hagë për vonesat në procesin gjyqësor ndaj Hashim Thacit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit. Ai në një intervistë për KTV, ka thënë...
Një burrë lajmëron në polici se dy femra e rrahen dhe ushtruan dhunë psiqike ndaj tij
Një burrë nga Prishtina ka lajmëruar në polici se dy femra kanë ushtruar dhunë psiqike dhe fizike ndaj tij. Lidhur me rastin njëra nga të dyshuarat është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit, është liruar me procedurë të...
Dhuna në familje, vetëm të dielën policia raportoi për gjashtë raste
Dhuna në familje vazhdon të mbetet një fenomen shqetësues në shoqëri. Vetëm gjatë ditës së diel, policia raportoi për gjashtë raste të dhunës në familje në disa qytete në Kosovë. Sipas një raporti të policisë, në Prishtinë kanë ndodhur disa...
Ajri në Prishtinë, nuk është i shëndetshëm: IKSHPK thirrje për kujdes për personat e ndjeshëm
Instituti Komëbtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se ajri në Prishtinë nuk ëhstë i shëndetshëm. IKSHPK me anë të një njoftimi bën thirrje për kujdes për personat e ndjeshëm. Sipas njoftimit, indeksi është 88.
Gjendet i vdekur një 70-vjeçar në Lipjan, policia po e heton rastin
Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Lajmin e konfirmoi zëdhënësi për media në Policinë e Kosovës, Daut Hoxha. Hoxha deklaroi se trupi i personit në fjalë është gjetur pa shenja jetë në rrugë ku...
E dhimbshme, dërgohet pa shenja jete një 2-vjeçar në Spitalin e Gjilanit
Ditën e djeshme ka ndodhur një ngjarje tragjike në Gjilan. Një fëmijë i moshës dy-vjeçare është dërguar pa shenja jete në spitalin rajonal. Fëmija është dërguar pa shenja jete dhe ende nuk ka detaje të reja.
Shkalla e papunësisë në Kosovë ka arritur në 11.8 për qind
Papunësia në Kosovë gjatë vitit 2022, ka arritur në 11.8 për qind. Kështu thuhet në raportin e fundit të publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, referuar në Anketën e Fuqisë Punëtore, për vitin 2022. Por këto publikime të ASK-së,...
Vdekja e gruas pasi u alivanos në autobus, reagon Trafiku Urban
Një grua është dërguar në QKUK pasi ishte alivanosur të shtunën në autobus urban në Prishtinë e më pas mjeku ka konstatuar vdekjen e saj. Lidhur me rastin ka dhënë detaje Trafiku Urban, duke treguar se viktima kishte hipur në...
Qeveria publikon logon për shënimin e 26-vjetorit të Epopesë së UÇK-së
Qeveria e Kosovës e ka prezantuar logon për shënimin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK’së. Më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998 në Prekaz të Skenderajt forcat serbe sulmuan shtëpitë e familjes Jashari, duke vrarë 55 anëtarë...
Ndalohen katër kamionë me drunj, falsifikonin dokumentet e transportit të tyre
Patrulla policore e policisë kufitare, gjatë patrullimit në zonën kufitare në pjesën lindore të vendit, konkretisht në udhëkryqin e rrugëve që shpije në drejtim të fshatrave Sfircë, Zajqevc e Tugjec, kanë ndaluar për kontrolla katër kamion që po bartnin dru....
Vdes një grua pasi u alivanos në një autobus urban në Prishtinë
Një grua ka vdekur mesditën e së shtunës pas alivanosjes në një autobus urban të Prishtinës. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës përmes raportit ditor. Në njoftim thuhet se mjeku në QKUK ka konstatuar vdekjen e viktimes, shkruan Gazeta Insajderi....
“Lëvizjet ushtarake të ushtrisë serbe”, analistja amerikane: Moska dhe Beogradi po përgatisin sërish kaos në Kosovë dhe Bosnjë
Analistja amerikane, Ivana Stradner, ka publikuar në platformën “X”, një foto të kanalit pro-rus në telegram “Rybar”, ku tregohen lëvizjet ushtarake të ushtrisë serbe, dhe lokacionet e bazave amerikane në Ballkan. Kanali pro-rus “Rybar”, është krijuar në fillesat e luftës...
Presheva po kërkon degë të gjuhës shqipe në Universitetin e Beogradit
Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginës së Preshevës, Nevzad Lutfiu, ka njoftuar se ka dorëzuar kërkesën te Universiteti i Beogradit, për hapjen e degës së gjuhës shqipe në Preshevë. Në postimin e tij në facebook, thuhet se kërkesa...
Në një bankë në Prishtinë për tre muaj janë deponuar rreth 2000 euro të falsifikuara
Një zyrtar i një banke në rrugën “Ukshin Hoti” në Prishtinë ka raportuar në Polici para të falsifikuara. Ai ka thënë se përgjatë tre muajve janë deponuar 2053 euro që dyshohen të jenë të falsifikuara. Rasti po hetohet, ndërsa nuk...
Atletico Madrid hap sondazh me këngën e Ledri Vulës
Një nga klubet më të njohura spanjolle, Atletico Madrid, është shumë aktiv në rrjetin social “TikTok”. Përmbajtje me pyetje, pjesë nga stërvitjet dhe shumë momente gazmore të futbollistëve postohen me bazë ditore në llogarinë zyrtare të ekipit. Pyetja e radhës...
“SMS” e Dejona Mihalit për deputetët, Konjufca: Edhe unë konsultohem ndonjëherë, por nuk mendoj që ajo më jep urdhra
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjfuca ka folur sot lidhur me raportimet në media rreth konsultimeve të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje me Dejona Mihalin. Konjufca në një deklaratë për media sot pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se...
Për dy muaj 116 mijë kërkesa për t’u pajisur me pasaportë, rritet interesimi edhe i qytetarëve në veri
116 mijë qytetarë kanë aplikuar në Agjencinë e Regjistrimit Civil (ARC) për t’u pajisur me pasaportë brenda këtyre dy muajve, ndërsa interesim për marrje të pasaportës biometrike kanë shfaqur edhe qytetarët serb në veri të vendit. Kështu ka bërë të...
Gjendet një trup i pajetë në një gropë të mbushur me ujë në Pejë
Dyshohet se një person ka vdekur në Pejë. Rastin e ka njoftuar një dëshmitar i cili ka lajmëruar policinë se në një gropë të mbushur me ujë, rreth dy ose tri metra të thellë, gjendet një trup njeriu. “Më 01.03.2024...
Dyshohet se përdhunoi një vajzë shqiptare, ish-ylli i futbollit arrestohet nga policia në Brazil
Gjykata e Lartë Federale (Stj) e Brazilit, niveli më i lartë i drejtësisë në shtetin e Amerikës së Jugut, ka caktuar seancën për 20 mars në të cilën do të vendoset nëse ish-futbollisti i kombëtares braziliane dhe Milanit, Robson de...
Shkarkimi i kryetarëve në veri: Javën e ardhshme pritet të verifikohen nënshkrimet
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të diskutojë javën e ardhshme lidhur me procesin e verifikimit të nënshkrimeve. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së u tha se nuk ka përfunduar ende procesi i verifikimit të nënshkrimeve të serbëve për shkarkimin e...
Osmani takohet me Erdogan
Sot në Antali të Turqisë, është duke u mbajtur Forumi për Diplomaci. Presidentja Osmani, Ministrja Gërvalla, dhe kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi janë pjesëmarrës në këtë forum. Pak çaste më parë Presidentja Osmani, ka shpërndarë disa fotografi nga ky forum,...
Shpërthen në lot në gjykatë nëna e 15 vjeçarit të vrarë: Hala në shkollë e ka bankën me lule
Nëna e të miturit të vrarë, A.M., Selvete Muja ka thënë se djali i saj ende e ka të vendosur lulen në bankën e shkollës. “Shko në shkollë, e ke hala bankën me lule… Qysh i doket ktijna m’ja vra...
Kusari-Lila: Vazhdimi i mbajtjes së masave ndaj Kosovës s’ka kuptim
Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës janë si rrjedhojë e shkuarjes së katër kryetarëve nën përcjellje policore në komunat veriore. Ndërkohë, siç tha ajo, për Serbinë nuk ka...
Diaspora thyen rekord, dërgoi mbi 1.3 miliard euro në Kosovë
Diaspora kosovare është treguar një nga kontribuuesit më të mëdhenj në ekonomikë e vendit. Gjatë vitit që shkoi, remitancat në Kosovë kanë shënuar vlerën prej 1 miliard e 343 milionë euro. “Remitancat janë kategoria kryesore në kuadër të ardhurave dytësore,...
Raportohet se njeriu i VV’së, kryeshef në KRU “Gjakova” arrestohet në Bullgari
Kryeshefi i KRU “Gjakova”, Hasan Krasniqi, është arrestuar në Bullgari, në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar i lëshuar ndaj tij nga Policia italiane për dyshimet për trafikimin me qenie njerëzore. Arrestimi i Krasniqit ka ndodhur qysh me 19 shkurt 2024....
Grabitja e armatosur në Suharekë, gjykata merr vendimin e ri ndaj 4 të dyshuarve
Katër të dyshuarve për grabitjen e armatosur në argjendarinë në Suharekë, iu është vazhduar masa e paraburgimit. Sipas vendimit të gjykatës Themelore në Prizren Bujar Basha, Besart Istrefi, Leutrim Cakolli dhe Trim Baraku, do të qëndrojnë në paraburgim edhe për...
IKShPK del me njoftim: Kujdes për personat e ndjeshëm, ajri jo i mirë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se sot ajri në kryeqytetin tonë nuk është i shëndetshëm, dhe u bën thirrje personave të ndjeshëm të kenë kujdes. IKShPK-ja i njofton ata që: Të reduktohen daljet në vendet...
Edhe në vitin 2024 varfëria mbetet sfida kryesore për Kosovën
Sipas një raporti të publikuar së fundmi nga UNDP-ja, në vitin 2024 sfida kryesore për qytetarët në Kosovë mbetet varfëria dhe papunësia. Njohës të çështjeve sociale thonë se vendi ka nevojë për reformim të skemës social në mënyrë që ata...
Apel për ndihmë për trajtimin e Leartit të vogël
Familjarët e Leart Zhara janë në kërkim të ndihmës financiare për trajtimin e tij në Turqi, ku ai është nën trajtim prej disa javësh atje për diagnozën HUS – Hemolitik Syndrom. Kjo sëmundje e rrezikshme ka prekur veshkat e tij,...
Arrestohet një mashkull dhe dy femra në Ferizaj, tentuan të kryen pagesë me para të falsifikuara
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar tre persona në Ferizaj, dy prej të cilave janë femra, nën dyshimin që kishin kryer një pagesë më para të falsifikuara. Të dyshuarit me vendim te prokurorit janë dërguar në mbajtje. Ndërsa,...
Kryeminstri Kurti sqaron pse nuk shkoi në Samitin e mbajtur në Tiranë
Gjatë ditëve të kaluara është mbajtur një Samit për Ukrainën në Tiranë, ku Kosova u përfaqësua nga Presidentja e vendit, Vjosa Osmani. Përndryshe, kryeministri Kurti nuk kishte marrë pjesë dhe ndërkohë ka sqaruar pse. Kryeministri Albin Kurti ka shkruar se...
Paralajmërohen kontrolle të rregullta teknike të automjeteve në rrugë
Ministri i Infrastrukturës Liburn Aliu ka njoftuar se pas një pune intenzive, miratuan Udhëzimin Administrativ për Kontrollin e Rregullsisë Teknike për Automjete në Rrugë. “Tashmë ekipet mobile të angazhuara nga Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, do të jenë...
NATO-ja konfirmon shtimin e forcave të KFOR-it në Kosovë
NATO ka informuar se kontingjenti në fjalë është turk dhe se ka mbërritur në Kosovë si pjesë e misionit të KFOR-it. Ky kontingjent do të zëvendësojë një njësi të trupave italiane të dislokuara më parë, si pjesë e Forcave Rezervë...
Shefi i EULEX kërkon të zbatohet vendimi për Manastirin e Deçanit
Shefi i misionit të Eulex në Kosovë, Giovanni Pietro Barbano, ka bërë një koment rreth çështjes së pronësisë së Manastirit të Deçanit. Për këtë ai ka shkruar se “vënia në pikëpyetje e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimeve gjyqësore minon pavarësinë e...
29-vjeçari gjen para në një rrugë të Kaçanikut, i dorëzon në polici
Një 29-vjeçar ka gjetur para në rrugën “Ismail Raka” në Kaçanik, të cilat i ka dorëzuar në polici. Sipas një komunikate për media, qytetari E.Dema, i gjeti paratë dje rreth orës 16:30. Policia lutë pronarin e vërtetë të këtyre parave...
Reagon vëllai i Liridona Ademajt pas kthimit në rigjykim të rastit të Marigona Osmanit
Leonard Ademaj, vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar pas kthimit në rigjykim të rastit të Marigona Osmanit. Ai ka thënë se tre muaj pas vrasjes së Liridonës po i ndjekin me shqetësim “informacionet për gjykime të vrasjeve të vajzave që...
Mehmeti-Selimi: Kam qenë ushtare e UÇK-së – e gëzoj me krenari statusin e veteranes
Në seancën e së enjtes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në rastin e njohur si “Veteranët”, dëshmitarja Shqipe Mehmeti-Selimi, e cila ka qenë pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), ka thënë se ajo gëzon statusin e veteranes luftëtare dhe...
I arrestuar nga Serbia, ish ushtari i UÇK’së në gjendje të rëndë shëndetësore: I kish humb 30 kg
Në javën e gjashtë të qëndrimit në një burg të Serbisë, Hasan Dakaj, pranoi vizitën e parë nga familja. Gruaja, djali 13 vjeç e vëllai i tij, në një takimin fare të shkurtër, vërejtën se ish-ushtari i UÇK-së ka humbur...
Voziti gati 300 km në orë dhe e postoi në TikTok, policia e denon pejanin
Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka dënuar me 300 euro, tri pikë negative dhe ndalim të mjetit motorik për tre muaj një person nga Peja. Kjo, pasi që i dyshuari ka publikuar pamje në ‘Tik Tok’ duke...
Lekaj për rastin e 53 milionëshit: Ato para s’i kam marrë për vete, pikë faji nuk kam
Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, beson në pafajësi në rastin 53 milionësh. Ai tha se nuk do të vajtojë këtë rast. Lekaj konsideron se nuk është vendimmarrës por ish-qeveria Haradinaj, teksa shprehet optimist se Apeli do ta ndryshojë këtë vendim....
Arrestohet babai në Prishtinë, rrahu vajzën e tij të mitur
Një person është arrestuar në Prishtinë, pasi që kishte sulmuar vajzen e tij të mitur. E mitura ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa babai i saj është dërguar në mbajtje. “ Prishtinë 27.02.2024 – 18:00. Viktima femër kosovare- e mitur, ka...
Një 18-vjeçar arrestohet për falsifikim të parasë në Ferizaj
Një 18-vjeçar është arrestuar për falsifikim të parasë në Ferizaj. Policia njofton përmes një komunikate për media, se dje rreth orës 23:00 ka pranuar një informacion se në një lokal në rrugën “Bajram dhe Gursel Sylejmani”, një person kishte kryer...
Iftari i parë në këtë Ramazani është në këtë orë dhe këtë ditë
Sipas kalendarit mysliman, muaji i Ramazanit fillon më 11 mars dhe përfundon me 9 prill ndërsa iftari i parë është në ora 17:45. Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit Islam. Muaji zgjat 29 ose 30 ditë bazuar në vëzhgimet...
Flet vëllau i mërgimtarit që u gjet i vdekur në bodrum: Kërkuam në atë vend, s’pamë asnjë trup
Lajmërim Hamiti, vëllai i Musah Hamitit, ka folur për çështjen e vëllait të tij i cili u gjet i vdekur mbrëmjen e së hënës në bodrumin e ashensorit të një ndërtese, në rrugën Kamenicë Gjilan. Hamiti ka theksuar se nuk...
Tërmkolli kërkon arrestimin e Duda Balje, shkak takimi me Myftiun Ternava
Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Melihate Tërmkolli ka kritikuar deputeten Duda Balje, pas takimit që ka pasur me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava. Tërmkolli përmes një postimi në “Facebook”, ka kërkuar arrestimin e Baljes. “Duda Balje...
Caktohet një muaj paraburgim ndaj shoferes që shkaktoi aksidentin në Prishtinë, ku mbeti i vdekur 26 vjeqari nga Deçani
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar një muaj paraburgim ndaj shoferes Y.B e cila ka shkaktuar aksidentin me fatalitet tek Ministria e Arsimit në Prishtinë. E pandehura Y.B me datë 26.02.2024 në Prishtinë dyshohet se nga pakujdesia, derisa ishte duke...
Digjet një veturë në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë
Një veturë është përfshirë nga flakët në rrugën “Muharrem Fejza”, në Prishtinë. Ndërsa në vend ngjarje tashmë kanë dalë zjarrëfikësit, të cilët e kanë shuar zjarrin. Megjithëse zjarri tashmë është ndalur, shihet se vetura ka pësuar dëme të konsiderueshme.
Publikohen fotot: Kështu u rrah ish-miss Kosova nga burri i saj
Me lot në sy, Drenusha Latifi ka publikuar të gjitha fotografitë si prova se burri i saj ka ushtruar dhunë fizike ndaj saj. Ish-misi i Kosovës ka treguar se e ka dononcuar burrin për dhunën e shkaktuar ndaj saj. Latifi...
Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes
26 vjeçari Sh.H vdiq mesditën e së hënës në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, është varrosur sot. Në ceremoninë e varrimit familja e të ndjerit i ka falur gjakun familjes së të dyshuarës që ka shkaktuar aksidentin. Nga pamjet që...
Prokuroria zbulon se si ka ndodhur aksidenti ku mbeti i vdekur 26-vjeçari
Më 26 shkurt në mesditë në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë ka mbetur i vdekur 26 vjeçari SH.H. Prokuroria Themelore e Prishtinës ka kërkuar masën e paraburgimit për një muaj për shoferen Y.B pasi e njëjta dyshohet se ka shkaktuar...
“E prishë institucionin e familjes”- BIK shprehet kundër fertilizimit të asistuar dhe martesave të gjinisë së njëjtë
Naim Tërnava, kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës, është shprehur kundër projekt-kodit civil që lejon martesat e gjinisë së njëjtë, si dhe projektligjit për shëndetin riprodhues. Saktësisht, për fertilizimin e asistuar. Tërnava këto deklarata thuhet se i ka bërë përgjatë...
Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë
Një aksident i rëndë në trafik që ndodhi dy ditë më parë në rrugën ‘Agim Ramadani’ në Prishtinë, i mori jetën të riut, Shkumbin Hebibaj. Në njoftimin mortor të familjes, bëhet e ditur se sot do të mbahet ceremonia mortore,...
Sulmohet seksualisht një e huaj në Prishtinë
Një shtetase e huaj ka raportuar në policinë në Prishtinë se është sulmuar seksualisht nga një i dyshuar. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 09:35. Sipas policisë, viktima ka deklaruar se derisa ishte duke u kthyer në banesën e saj,...
Gjendet pa shenja jete një 45-vjeçarë në Obiliq
Mëngjesin e sotëm, në komunën e Obiliqit, është gjetur pa shenja jete një 45-vjeçarë. Ndërsa, rasti e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 09:00, kemi pranuar informatën për një person pa shenja jete...
Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron
Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko, ka porositur shtetin e Kosovës që të armatosen sa më shumë. Kjo, pasi që sipas tij askush nuk e mbron Kosovën në rast nevoje. Gonacherko tha se këtë qëndrim e ka nga përvoja e Ukrainës. “Këshilla...
Ra në lumin Buna teksa po peshkonte, gjendet pas dy muajsh trupi i 65-vjeçarit nga Kosova
Trupi i një 65-vjeçari, që u raportua se rrëshqiti në lumin Buna teksa peshkonte para dy muajve, është gjetur i pajetë. Në vijim të informacionit paraprak të dhënë më datë 17.12.2023, për shtetasin kosovar H.S. 65 vjeç, banues në Mitrovicë,...
“Drejtësi për Marigona Osmanin”, nesër protestohet kundër vendimit për kthimin në rigjykim të rastit
Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje që nesër (e mërkure) të protestohet kundër vendimit të Apelit për kthimin në rigjykim të rastit të vrasjes së Marigona Osmanit. Protesta do të nis në ora 12:00 te Pallati i...
Sulmi ndaj KFOR-it në veri: Dënohen dy serbë, njëri me 6 muaj burg, tjetri me 6 mijë euro gjobë
Gjykata Themelore në Prishtinë, pas arritjes së marrëveshjes për pranim fajësie mes Prokurorisë Speciale dhe të akuzuarve, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Radosh Petroviq dhe Dushan Obrenoviq, të akuzuar për sulmin ndaj pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan, duke i dënuar...
Treni në Dusseldorf “vishet” me flamurin kuqezi
Kombëtarja shqiptare në nëntor të 2023, barazoi me rezultatin 1-1 ndaj Moldavisë në stadiumin “Zimbru” duke siguruar pjesëmarrjen për herë të dytë në histori në finalet e një Kampionati Europian. Kuqezinjtë në Duseldorf do të luajnë ndeshjen e fundi të...
Përfundojnë takimet e ndara në Bruksel për çështjen e dinarit
Në Bruksel kanë përfunduar takimet e ndara mes emisarit të Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, dhe delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, lidhur me përdorimin e dinarit serb në Kosovë. Një rregullore e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), që ka hyrë në...
Dogana kap në kontrabandë pjesë për telefona, po futeshin ilegalisht në Kosovë
Oficerët Doganor parandalojnë tentim kontrbandimin e pajisve eletronike në Vermicë. Pas ndalimi të një autobusi personi pergjejgjes ka deklaruar ka deklaruar se posedon 7 kuti me mbajtëse të telefonit, duke prezantuar edhe nje deklaratën doganore Shqiptare me pretendimin se ka...
Sulmohet një roje pylli në Shtrëpcë, policia nis hetimet
Policia e Kosovës ka njoftuar se një rojë pylli është sulmuar në fshatin Firajë, Shtrëpcë nga dy persona. Roja kishte pranuar tretmanë mjekësor. Ndërsa rasti është duke u hetuar. “Ankuesi mashkull kosovar – roje pylli ka njoftuar se ishte sulmuar...
Dy kosovarë bëhen heronjë në Suedi, i shpëtuan jetën një kalimtari
Dy kosovarët Gjelal Mulaj dhe Aziz Berisha kanë dhënë një kontribut të madh. Në burrë i cili ka qenë nën ndikimin e alkoolit ka renë në lumin Lgan në qendër të Varnamos në Suedi, ndërsa kosovarët nuk ngrruan asnjë sekondë...
Kanosin pjesëtarët e KFOR-it: Arrestohen dy të dyshuarit
Gjatë ditës së djeshme në Prizren, dy të dyshuar kanë kanosur disa pjesëtarë të KFOR-it. Kjo ka ndodhur derisa ishin duke qëndruar në një lokal. Sipas raportit të policisë, të dyshuarit janë larguar nga vendi i ngjarjes dhe pas një...
Rrëmbehet një person në Prishtinë – Policia jep detajet
Një person ka raportuar në Policinë e Kosovës që shoku i tij është rrëmbyer nga një person në Prishtinë. I njëjti ka raportuar në polici se është dërguar në një mal në afërsi të Prishtinës. Njësitë policore kanë filluar ta...
Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së
Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, dje ka vazhduar seancës gjyqësore në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Kurse seanca e paraparë për sot është shtyrë më 28 shkurt. Dje, në Dhomat...
Takimi në Bruksel për dinarin, BQK: Kemi shprehur gatishmëri për takim me Bankën Popullore të Serbisë, i përgjigjemi ftesës
Neser është paraparë të mbahet takimi në mes të Kosovës e Serbisë, i thirrur nga ndërmjetësi i BE-së Miroslav Lajçak në Bruksel. Festa i është bërë palëve nga Lajçaku për të diskutuar mbi Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
Arrestohet i dyshuari për vjedhjen në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së
Është arrestuar i dyshuari për vjedhjen në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së, në Prizren. Këtë e ka konfirmuar nga zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyçi, ku tregoi se i dyshuari ka pranuar fajësinë, dhe pas intervistimit është...
“Cilit Zot?”, “… ata që nuk besojnë në Allah”, Adelina Ismajli zhytet në repikë të zjarrtë fetare me komentuesin
Këngëtarja e mirënjohur, Adelina Ismaili, së fundmi ka bërë një postim në Facebook, i cila ka marrë vëmendjen e ndjekësve të saj, duke ngjallur kështu debat të madh. Adelina ka publikuar një fotografi të një skulpture të Mbretëreshës Teutë, e...
Ky është 26 vjeçari që u godit për vdekje në aksidentin para Ministrisë së Arsimi
Një aksident me fatalitet ka ndodhur sot në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, ku një këmbësor është goditur për vdekje nga një veturë. Këmbësori që mbeti i vdekur si pasojë e aksidentit është Shkumbin Habibaj, 26 vjeçar. Për rastin ka...
Vetura futet në një barnatore në Suharekë (Video)
Një vetaksident që ka mundur të ketë pasoja të rënda ka ndodhur mesditën e sotme në Suharekë. Shoferi ka humbur kontrollin e veturës duke përfunduar brenda një barnatore në qytet. [video width="480" height="864" mp4="https://admin.joq-albania.com/cachedWeb/imagesNew/2024/02/GOY6jRnphztdkGxZABffDQAleY07bmdjAAAF.mp4"][/video]
Glauk Konjufca lirohet nga akuza për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend
Gjykata Themelore në Prishtinë, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca i akuzuar për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend. Aktgjykimi ndaj Konjufcës u shpall të hënën nga gjykatësja Edita Çanta. Në aktakuzë thuhet se...
Arrestohen 4 persona në Rahovec, iu konfiskohen armë të ndryshme
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar 4 persona në Rahovec, pasi kishin kryer veprën penale, ‘Vrasje ne tentativë”. Në vendin e ngjarjes policia ka gjetur 70 gëzhoja të kalibrave të ndryshëm, si dhe janë konfiskuar një AK-47, pushkë...
Largohet trupi i pajetë i të aksidentuarit para Ministrisë së Arsimit
Ekipet e Forenzikes kanë larguar trupin e personit të aksidentuar para Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit. Policia ende s’e konfirmuar zyrtarisht vdekjen e personit.
Vdes Argjend Dreshaj, ish-hendbollisti i dalluar i Vëllaznimit
Hendbolli i Kosovës sot mori një lajm të rëndë. Në moshë të re ka ndërruar jetë ish-hendbollisti i dalluar i Vëllaznimit të Gjakovës, Argjend Dreshaj. Lajmi është bërë i ditur nga Federata e Hendbollit të Kosovës, raporton gazeta10. I ndjeri...
Kurti nga Londra: Vendi im quhet Republika e Kosovës, jo ‘Kosova e Metohija’
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosovën e njohin tri nga katër shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Ai po ashtu ka tërhequr vërejtjen për referimin e Republikës së Kosovës si “Kosova e Metohija”. Në Samitin e Investimeve...
Aksident i rëndë në Prishtinë – një i vdekur
Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur para pak minutash në afërsi të Ministrisë së Arsimit në Prishtinë. Një veturë dyshohet se i ka rënë semaforit dhe i njëjti pastaj ka goditur një qytetarë, i cili sipas dëshmitarëve thuhet se...
Borrell: Takimet e ndara me Kurtin e Vuçiqin në Munih ishin të pasuksesshme
Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në një tekst të publikuar në faqen e Shërbimit të BE-së për Punë të Jashtme, ka shkruar se gjatë Konferencës së Sigurisë së Munihut ka folur në...
Arrestohet pas 7 javësh i mituri që ishte arratisur nga Burgu i Lipjanit
Me 10 janar të këtij viti, nga Qendra Korrektuese e Lipjanit ishte arratisur një i mitur. Pas 7 javëve, policia ka arritur që ta arrestoi sërish atë dhe ta dërguar të adresa e njëjtë. “Lidhur me rastin, të dielën është...
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq i shkon në takim Shaip Kamberit
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sot do të fillojë konsultimet për kandidatin për kryeministër dhe janë planifikuar takime me përfaqësuesit e listave zgjedhore, ku fillimisht do ta nisë me me partinë e deputetit të vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë...
Sot tetë vitë më parë Hashim Thaçi u zgjodh president i Kosovës
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, u zgjodh president i Kosovës në raundin e tretë të votimeve mes tensionesh të larta politike më 26 shkurt të vitit 2016. Ai fitoi me 71 vota në raundin e tretë, pasi...
Ishi i Feros nxjerr foto nga shtrati: Shkëlqen me pamjen
Modelja shqiptare, Arbenita Ismajli, vazhdon të marr vëmendjen me çdo postim që bën. Së fundmi, bukuroshja ka publikuar disa fotografi në llogarinë e saj në Instagram. Arbenita është shfaqur e veshur me një kostum, krejtësisht të bardhë, i cili thekson...
Djali i dëshmorit diplomon për oficer në ShBA
Oficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Drin Merturi, ka diplomuar në Kursin Bazik për Oficer të Këmbësorisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai është djali i dëshmorit Ilir Merturi. FSK ka bërë të ditur se Merturi tregoi rezultate...
Vrasja e Liridona Ademajt, Prokuroria jep detajet e fundit për rastin
Naim Murseli, Granit Plava dhe Kushtrim Kokalla janë duke qëndruar në paraburgim në Burgun e Sigurisë së Lartë, të tre dyshohen për vrasjen e Liridona Ademajt në Prishtinë. Masa e paraburgimit u është vazhduar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, ndërkaq...
IKShPK: Ajri i shëndetshëm sot në Prishtinë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka treguar se sa është niveli i ajrit sot në kryqytet. Në postimin e tij në Facebook thuhet se ajri është i shëndetëshëm në Prishtinë. Indeksi i cilësisë së ajrit kryeqendrën e vendit...
Ky është kosovari që humbi jetën në vendin e punës në Itali
Bashkim Bytyqi nga Arllati i Drenasit ka vdekur tragjikisht, të shtunën, në Itali. Familjarët e të ndjerit kanë konfirmuar se ai ka rënë nga kati i tretë i një ndërtese në vendpunishte. 43-vjeçari pak muaj më parë kishte shkuar në...
Pas djegies së flamurit të Kosovës në Zveçan, KFOR: Situata është stabilizuar
Njësitë nga Batalioni i Forcave Rezervë Operacionale të misionit të KFOR-it nuk do të jenë më të pranishme në ndërtesën e komunës së Zveçanit. KFOR ka njoftuar se kjo është rezultat i gjendjes së stabilizuar në komunën e Zveçanit. “Si...
Serbët djegin flamurin e Kosovës në Zveçan
Persona të panjohur kanë djegur dje në mesditë flamurin e Republikës së Kosovës në Zveçan. Njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë duke hetuar rastin. “Persona të dyshuar të panjohur kanë djegur një flamur. Njësitet policore kanë...
Vitia: Mjekët në Kosovë kanë rrogat ndër më të lartat në Ballkan
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitija, konsideron se mjekët në Kosovë kanë rrogë dinjitoze dhe ndër më të lartën në Ballkan, si shkak i rritjes së vlerës së koeficientit të Ligjit të Pagave. E krahas rritjes së pagave për mjekët, Vitia...
Gjeli i famshëm i Kosovës që zgjat këngën deri në 90 sekonda (Video)
Gjeli i Kosovës që zgjat këngën e tij deri në 90 sekonda pa e ndalë ka marrë vëmendjen edhe të agjencisë franceze të lajmeve AFP. Aty është publikuar një storie e shkurtë për gjelin dhe pronarin e tij, Fevzi Aliu....
​Maqedonci: FSK është gati, vendet mosnjohëse janë problem për në NATO
Qëndrimi armiqësor i Serbisë ndaj Kosovës, prezenca e 48 bazave operacionale të ushtrisë dhe xhandarmërisë serbe përgjatë vijës kufitare me Republikën e Kosovës dhe blerja e sistemeve dhe armatimit nga Rusia dhe Kina, është rrezik real dhe ashtu do ta...
Vet aksident në Klinë, një fëmijë lëndohet rëndë
Sot ka ndodhur një aksident trafiku në Klinë. Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës, Fadil Gashi. Lidhur me rastin lëndime kanë pësuar tre persona, ku njëri nga ta është fëmijë. Fëmiu i lënduar, me udhëzim...
Parandalohet kontrabanda në Zubin Potok, Dogana tregon se çka u gjet atje
Zubin Potok, 24 shkurt 2024 në bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me Policinë e Kosovës, Njësitë Antikontrabandë të Doganës së Kosovës kanë ushtruar kontroll të tek një subjekt tregtar në Zubin Potok. Gjatë këtij kontrolli të koordinuar, zbatimi i autorizimeve...
Vdes ish-kryetari i Rahovecit
Kështu ka njoftuar kryetari aktual i Rahovecit, Smajl Latifi. Ai ka thënë se është i tronditur për vdekjen e Qeskës, duke e kujtuar atë si njëri të mirë e qytetar të angazhuar. “I tronditur dhe me pikëllim të thellë, mësova...
Babai i Marigona Osmanit: Me këtë vendim për rigjykim po na lindin dyshimet
Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin e të akuzuarve për vrasjen e Marigona Osmanit, për çka ishin shpallur fajtorë Dardan Krivaqa, i dënuar me burg të përjetshëm dhe Arbër Sejdiu, i dënuar me 15 vjet heqje lirie....
Të maskuar dhe të armatosur, tre persona sulmojnë dy femra në rajonin e Rahovecit!
Raportohet se në fshatin Ratkovc të Rahovecit tre persona të maskuar dhe nën kërcënimin e armës, i kanë grabitur nga qafa dy zinxhir të arit dhe para të gatshëm nga dy femrave. Viktimat kanë pësuar lëndime trupore dhe janë dërguar...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit