JOQ News
Qytetarët e Lushnjes paguajnë taksat, Eriselda Sefa i lë pa drita dhe kosha: Shtohen vjedhjet në fshatra
Në çdo vend të botës, kur qytetarët paguajnë taksat presin që ato të përkthehen në investime, rregullime dhe riparime nga pushteti vendor që merret me menaxhimin e tyre. Por në Shqipëri, ndryshe nga çdo vend tjetër, qytetarët paguajnë çdo taksë...
Askujt s’i intereson për shpalljen e lumit Vjosa ‘Park Kombëtar’, fadromat vijojnë gërryerjen dhe shkatërrimin
Para pak ditësh JOQ ALBANIA denoncoi shkatërrimin që po i bëhet lumit Vjosa edhe tani që është shpallur Park Kombëtar dhe mbrohet ligjërisht nga instancat më të larta. Ky lumë dhe tre degët e tij, lumi Drino, lumi Bënçë dhe Shushica...
“Një këmbë trotuari dhe para të del shtylla”, i riu tregon trotuarin skandaloz në Qesarakë  
Punët në Shqipëri asnjëherë nuk bëhen me mend dhe këtë tashmë e di i madh e i vogël. Jo vetëm kaq, por sajohen lloj-lloj tenderash vetëm e vetëm që të rripet shteti e që paratë të përfundojnë nëpër xhepat e...
Po kthehej nga xhamia, një burri në Angli i vihet flaka në mes të rrugës
Një burri i është vënë flaka teksa po kthehej për në shtëpi pasi kishte qenë në një xhami në Birmingham, Angli. Burri rreth të 70-ave pësoi djegie në fytyrë pasi u spërkat me një substancë të panjohur në rrugën Shenstone...
“Mallkimi i Veliajt”/ Aksidentohet një tjetër autobus jeshil “Green Line” në Tiranë
Duket se Erion Veliajn e ka zënë ndonjë “mallkim xhindësh” pasi nuk ka muaj që autobusët e tij jeshilë “Go Green” nuk aksidentohen nga një cep në tjetrin të kryeqytetit. Madje aksidentet e kësaj linje “jeshile” janë vërtetë spektakolare a...
Edi Rama i shet popullit për kroçiere një traget sa i Komanit që furnizohej me naftë në Sarandë
Ditën e sotme në Portin e Sarandës është ankoruar një kroçiere me flamurin e Maltës. Kjo kroçiere që ka përmasat e tragetit të Komanit, sipas Edi Ramës ka sjellë turistë amerikanë. Këtë lajm "të bujshëm" Rama e ka ndarë menjëherë...
Kush është shqiptari i arrestuar për vrasjen e hidraulikut në Greqi, me dy emra dhe të shkuar të errët
Një 23-vjeçar shqiptar është arrestuar ditën e djeshme në Greqi pasi akuzohet për vrasjen e hidraulikut Pëllumb Islami në “Nea Ionia”. 39-vjeçari shqiptar u vra mbrëmjen e 21 shkurtit teksa po shihte një ndeshje të "Champions League" në lokal. Shqiptari i...
Shpëtoi një foshnje nga mbytja, shqiptari: Uji po e mbante sipër, doja t’i jepja oksigjen
Ditën e djeshme shqiptari Adnan Dibrani u kthye në hero pasi shpëtoi një foshnje nga mbytja në Malin e Zi. Shqiptari i cili ka lindur në Kosovë u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar...
Për të gjithë besimtarët myslimanë, muaji i shenjtë i Ramazanit pritet të fillojë më 23 Mars
Muaji i shenjtë i Ramazanit, për të gjithë besimtarët myslimanë këtë vit do të nisë më 23 Mars dhe do të përfundojë më 20 Prill. Ramazani është muaji kur vargjet e para të librit të shenjtë të Kuranit iu shpallën...
Të burgosurit në Maqedoninë e Veriut gërmojnë një tunel 40 metra të gjatë, po planifikonin arratisjen
Të burgosurit në burgun Idrizovë të Maqedonisë së Veriut kanë hapur një tunel 40 metra të gjatë për t'u arratisur.  Mediat maqedonase raportojnë se pas planit të arratisjes qëndronte një grup prej të paktën 8 të burgosurve të dënuar me dënime nga...
Shkencëtari: Pas shtatë vitesh fillon epoka që do të na çojë drejt pavdekësisë
Shkencëtari Raymond Kurzweil një ndër futuristët më në zë në rang ndërkombëtar ka bërë me dije se nga viti 2030 njeriu do të shkojë drejt një jete pa kufi, pra drejt pavdekësisë. Sipas shkencëtarit, pas 7 vitesh do të takojmë një epokë në...
Shqiptarët bëhen bashkë në Austri, mashtrojnë me kriptovaluta dhe përfitojnë mijëra euro
Policia e Salzburgut në Austri ka arritur të arrestojë dy shqiptarë pasi akuzohen për mashtrim në kriptovaluta. Një shqiptar 31-vjeçar dhe një kosovar 43-vjeçar mësohet se kanë shkaktuar dëme prej disa mijëra eurosh në Salzburg. Këta dy shtetas kanë kontaktuar një...
Uganda me ligje të rrepta për pjesëtarët e grupit LGBTQ, 10 vjet burg për homoseksualët
Parlamenti i Ugandës ka shqyrtuar edhe njëherë projekt-ligjin, i cili dënon me burg homoseksualët. Sipas ligjit, pjesëtarët e grupit LGBTQ do dënohen deri në 10 vite burg.  Presidenti i Ugandës Yoweri Museveni, i konsideron homoseksualët "anormalë". Pak para se parlamenti të...
Në kërkim për plagosje me armë, arrestohet 36-vjeçari shqiptar në Itali
Policia italiane ka vënë në pranga ditën e sotme një shqiptar. Ky i fundit 36 vjeç ishte në kërkim për qëllime ekstradimi për llogari të autoritetit gjyqësor të huaj. Pas vënies në pranga, shqiptari është shoqëruar në ambientet e Komisariatit...
Aksidenti në Shupenzë të Bulqizës/ Manjani u përplas me makinë nga Cami kur po kalonte në anën tjetër të rrugës
Këtë të martë në Shupenzë të Bulqizës u regjistrua një aksident i rëndë. Një i moshuar, 73 vjeç u godit nga një mjet tip "Golf" i cili po udhëtonte nga Shupenza në drejtim të Maqellarës. Mjeti drejtohej nga Sokol Cami, ndërsa goditja...
U kap me 30 kg kanabis në Gjermani, arrestohet shqiptari
Policia gjermane ka arrestuar një shqiptar ditën e sotme. 42-vjeçari u kap me kanabis, në mes të qytetit, teksa lëvizte me një makinë tip “Audi”. Pasi u konstatua nga policia, kjo e fundit e ndaloi shqiptarin dhe e nxorën nga...
Blendi Gonxhe: Do e rrisim çmimin e patentës, jemi të pasur, pse mos të paguajmë 200 euro më shumë
Pavarësisht pezullimit nga Autoriteti i Konkurrencës, duket se Blendi Gonxhe nuk ka ndërruar mendje që të rrjepë shqiptarët përmes çmimit të patentës. Ai ka thënë se nuk ka ndërruar mendje në rritjen e çmimit të patentës. Siapas tij kjo është...
Shkaktoi aksidentin e dyfishtë në Vlorë, arrestohet ish-drejtori i doganës së Fierit, Arlind Lagji
Ditën e djeshme u regjistrua një aksident i dyfishtë në Vlorë. Konkretisht Arlind Lagji është shoferi përgjegjës për aksidentin në rrugën “Ish-Transballkanike”. Ish-drejtori i doganës së Fierit, po drejtonte automjetin tip ‘Volkswagen’, kur përplasi në vijat e bardha këmbësoren 66-vjeçare...
Operacioni i madh/ Policia belge “çmonton” bandën shqiptare në Belgjikë, arrestohen 18 shtetas
Një operacion antidrogë i organizuar nga policia belge ka arritur “çmontimin” e një bande droge shqiptare. Në pranga kanë rënë plot 18 shqiptarë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal. Kjo bandë merrej me trafikimin e kanabisit dhe kokainës dhe policia...
Gjendet pa shenja jete në banesë 52-vjeçari në Vaun e Dejës
Një ngjarje e rëndë është konstatuar në Vaun e Dejës. Në këtë zonë, është gjetur pa shenja jete një 52-vjeçar. Ky i fundit është shtetasi me iniciale V. B., dhe paraprakisht dyshohet se është vetëvarur. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes, ndërsa...
“Tërmet” te Franca/ Deschamps emëron Mbappe si kapiten, Griezmann revoltohet në stërvitje
Në prag të eliminatoreve të Kampionatit Europian, trajneri Didier Deschamps ka shkaktuar një tronditje në skuadër, pasi ka vendosur të bëjë një revolucion në hirearkinë e skuadrës. Nga ndeshja e parë e këtyre eliminatoreve për në Euro 2024, kapiten i...
Tapë me alkool në autobusin e linjës së Laprakës, arrestohet shoferi 57-vjeçar
Gjatë ditës së sotme, është vënë në pranga një shoferi 57-vjeçar. Ky i fundit me iniciale G. T., banues në Tiranë u kap në timonin e autobusit të linjës së Laprakës në gjendje të dehur. Vlen të theksohet se kohët e fundit...
31-vjeçari në Tiranë dhunon vëllain dhe dajën e tij, i kërcënoi edhe me armë zjarri
Iljaz Mecani, 31-vjeç në Tiranë është arrestuar nga policia pasi ka dhunuar dhe ka kanosur me armë zjarri vëllain dhe dajën e tij. Pas ngjarjes, policia ka sekuestruar si provë materiale dy armë zjarri, ndërsa ka nisur hetimet për zbardhjen...
Çmenduri për Messin/ Tifozët rrethojnë restorantin ku po hante me familjen, argjentinasi largohet me eskortë policie
Lionel Messi vijon të çmendë argjentinasit, edhe pse kanë kaluar disa muaj tashmë nga triumfi në Kupën e Botës në Katar. Ditën e djeshme argjentinasi, i cili ka udhëtuar drejt atdheut të tij për t’iu bashkuar Kombëtares, ka darkuar në...
Abuzoi me tenderat bashkë me kreun e bashkisë Bulqizë Lefter Alla, burg për juristin Leonard Daçi
Është lënë në burg juristi i bashkisë së Bulqizës, Leonard Daçi. Ky i fundit bashkë me kreun e bashkisë Bulqizë Lefter Alla dhe zyrtarë të tjerë, kanë abuzuar me tenderat e dhënë nga institucioni. Gjykata e Posçme, ka rikonfirmuar masën e...
Shoferi në Bulqizë humb kontrollin e “Golf-it” dhe del nga rruga, përplas këmbësorin
Një aksident është regjistruar pak minuta më parë në Bulqizë. Konkretisht në zonën e Shupenzës, shtetasi me iniciale L.C., ka humbur kontrollin e mjetit tip "Golf" dhe ka dalë nga rruga. Për pasojë, ka përplasur shtetasin me iniciale  A.M., këmbësor. Ky i...
Ngjarja në Allias/ Makina u dogj nga burri i tezes së pronarit të mjetit, shkak konfliktet e mëparshme
Mëngjesin e sotëm, u raportua se një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në zonën e Alliasit në Tiranë. Në fillim u deklarua se shkak është bërë xhelozia. Pronari fillimisht është shprehur se makina i është djegur për shkak të xhelozisë...
Nuk kanë marrë pagat prej 3 muajsh, punonjësit e Portit të Shëngjinit në protestë
Punonjësit e Portit të Shëngjinit kanë dalë këtë të martë në protestë. Arsyeja është paga, pasi nuk e kanë marrë atë prej 3 muajsh. Punonjësit e Portit të Shëngjinit shprehen për mediat se ndërmarrja ku punojnë është më vetëfinancim dhe po falimenton...
Broja drejt rikuperimit në kohë rekord/ Nis ushtrimet intensive, buzëqeshin Chelsea dhe Kombëtarja
Armando Broja prej muajsh qëndron jashtë fushave për shkak të një dëmtimi të rëndë, ku këputi ligamentin e gjurit në një ndeshje miqësore të Chelseas përpara Kupës së Botës në Katar. Pas operacionit, ylli i Kombëtares sonë ka vijuar intensivisht...
41-vjeçari në Tiranë merr kallashnikovin, kërcënon me jetë familjarët e tij
Një 41-vjeçar në Tiranë ka kërcënuar me armë zjarri familjarët e tij. Shtetasi me inicialet J. Xh., 41 vjeç, banues në Kombinat,  mbrëmjen e djeshme, gjatë një konflikti për motive të dobëta, ka kanosur familjarët e tij, me armë zjarri, kallashnikov....
Hedhja në erë e makinës në Tiranë/ Pronari i makinës i mori të dashurën, autori i piketoi mjetin
Në orët e para të mëngjesit të sotëm, është hedhur në erë një makinë në Allias. Shpërthimi i makinës dyshohet se ka qenë e qëllimshme. Sipas informacioneve paraprake, pronari i makinës dyshohet se i ka marrë të dashurën autorit të...
Habit njeriu i tatuazheve, pret gishtin tregues sepse do t’i ngjasojë djallit
Marcelo 'B-Boy' De Souza Ribeiro, njeriu me më shumë tatuazhe dhe me më shumë modifikime në trup la treguar së fundmi se ka prerë gishtin e mesit për t’i ngjarë djallit. Me kalimin e viteve, ai ka shpenzuar rreth 29,000...
Aksidenti në aksin Fushë Krujë-Thumanë/ Viktimë pasagjeri Luan Dukaj, i plagosur rëndë shoferi Julian Koçaj
Mëngjesin e sotëm në aksin "Fushë Krujë-Thumanë" u regjistrua një aksident. Julian Koçaj, 34-vjeç, ka humbur kontrollin mbi automjetin dhe është përplasur me trafikndarësen. Viktimë ka mbetur pasagjeri Luan Dukaj, 50 vjeç. Policia vijon punën për sqarimin e rrethanave të aksidentit. NJOFTIMI...
Shpërthim i fortë në Allias, hidhet në erë mjeti i parkuar
Në orët e para të mëngjesit të sotëm, në zonën e Alliasit, në kryeqytet është regjistruar një shpërthim i fuqishëm. Ngjarja ka tronditur banorët e zonës, teksa sipas tyre janë dy shpërthime pranë mjetit i cili ishte i parkuar. Qytetarët...
Aksident në aksin Thumanë-Fushë Krujë, ndërron jetë shoferi, pasagjeri në gjendje të rëndë
Një aksident tragjik është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në aksin Thumanë–Fushë Krujë. Shoferi i makinës e cili po udhëtonte drejt veriut të vendit, ka humbur kontrollin dhe është përplasur me barrierat anësore. Si pasojë e...
Dalin në shitje kufjet e para në botë për pastrimin e veshëve, kushtojnë 2,753 $
Një palë kufje të çuditshme për pastrimin e dyllit të veshit kanë dalë në shitje së fundmi. Shpikja e pazakontë mund të jetë më e efektshme se pambuku klasik, por ato janë të kushtueshme dhe duken paksa të neveritshme pas...
Mekaniku del xhiro me makinën 150 mijë $ të klientit dhe e përplas në rrugë
Pronari i një “Holden Commodore VL” është tërbuar pasi një mekanik i përplasi makinën që po rregullonte në servis. Pjesa e përparme e mjetit të rrallë të vitit 1986, që thuhet se vlente 150,000 dollarë u thye plotësisht kur goditi...
Prindërve në Francë do t’u ndalohet të postojnë fotot e fëmijëve të tyre në rrjetet sociale
Deputetët francezë kanë miratuar legjislacionin që synon të mbrojë privatësinë e fëmijëve në internet. Ata kanë votuar për miratimin e ligjeve të reja që do t'i pengojnë prindërit të postojnë foto të fëmijëve të tyre në internet. Deputeti Bruno Studer,...
Shqiptarja vdes në rrethana misterioze, dyshohet se burri serb dhe vjehrra e kanë dhunuar
Të shtunën në fshatin Hoqë të Madhe të Rahovecit, Kosovë ka humbur jetën një grua shqiptare. 51-vjeçarja e cila ishte e martuar me një pjesëtarë të komunitetit serb ka vdekur në spitalin e Gjakovës. Në fillim në mediat në Kosovë...
Nëna e dy fëmijëve sulmohet për vdekje nga qentë e fqinjit që shkoi t’i ushqente
Një 38-vjeçare nënë e dy fëmijëve u plagos dhe u vra nga qentë e fqinjit të saj kur ajo shkoi t'i ushqente ndërsa pronari ishte larg. Incidenti i rëndë ndodhi të enjten, më 16 mars në qendër të Township, Pennsylvania,...
Shqiptari shpallet hero i ditës në Malin e Zi, shpëtoi foshnjën nga lumi në Podgoricë
Shqiptari Adnan Dibrani, shqiptar i lindur në Kosovë është kthyer në heroin e ditës së sotme në Malin e Zi duke zënë faqet e para të mediave vendase. Adnani u hodh në ujin e ftohtë të Lumit Moraca në Podgoricë...
Vrasja e hidraulikut shqiptar në Greqi, arrestohet një 23-vjeçar nga Shqipëria
Një person tjetër ka rënë në prangat e policisë greke pasi akuzohet për vrasjen e shqiptarit në kafenenë në Nea Joni, Greqi. 23-vjeçari i arrestuar akuzohet për vrasjen e 39-vjeçarit shqiptar, Pëllumb Islami me profesion hidraulik. Shqiptari i arrestuar është një nga shtatë...
15-vjeçari gatuan tortë me hashash për ditëlindje, të ftuarit përfundojnë në spital
Dhjetë persona përfunduan në spitalin Pinerolo, Itali të dielën më 12 mars 2023 pasi hëngrën një tortë me kanabis. Në mediat italiane thuhet se gjatë një feste ditëlindje në Bricherasio, torta e përgatitur nga një 15-vjeçar kishte kanabis. 15-vjeçari italian...
Lezhë/ Po i hiqte filtrin e naftës klientit, mekaniku shtanget kur sheh cilësinë e karburantit
Gjithmonë kemi patur ankesa në lidhje me cilësinë e karburanteve që shiten në Shqipëri. Shumë qytetarë janë ankuar dhe ankohen për këtë problem. Por përveç qytetarëve janë edhe vetë mekanikët që ngelin pa fjalë kur bëjnë riparime të ndryshme për...
Humbi jetën pasi e zuri kamioni poshtë, del foto e mekanikut fatkeq
Ditën e sotme ndodhi një ngjarje e rëndë në Kurbin ku një mekanik i identifikuar si Albert Mamli humbi jetën tragjikisht duke punuar poshtë një kamioni. Për fat të keq Alberti nuk arriti të mbijetoi dhe humbi jetën tragjikisht. Njoftimi...
“Fut e bjer” në Vlorë, pas ndeshjes Flamurtari-Dinamo përplasen trajnerët dhe tifozët
Pasditen e sotme në stadiumin Flamurtari të Vlorës, vendasit u përballën me Dinamon. Ndeshja që u shoqërua plot me tension u mbyll me rezultatin 1-0 në favor të Dinamos. Penalltia e dhënë për Dinamon u bë shkak për përplasjen mes...
“Do ta bëj trupin thela-thela”/ Shoferi që shkaktoi aksidentin në Vlorë ish-drejtori i doganës Fier, kërcënoi burrin e dashnores
Një 45-vjeçar ka shkaktuar dy aksidente pasditen e sotme në Vlorë në rrugën “Ish-Transballkanike”. Shtetasi Arlind Lagji duke drejtuar automjetin tip ‘Volkswagen’ ka askidentuar në vijat e bardha këmbësoren 66-vjeçare me iniciale I.S e cila është plagosur. Në përpjekje për...
Në muajin shkurt u shtuan aksidentet, faji i shoferëve në shumicën e rasteve
Gjatë muajit shkurt 2023 në vendin tonë janë regjistruar 88 aksidente rrugore nga 77 të ndodhura në muajin shkurt 2022. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT gjatë këtij muaji  numri i aksidenteve rrugore është rritur me 14,3 %. Nga këto aksidente...
Përplasi gruan te vizat e bardha, Tuaregu humb kontrollin dhe merr para një tjetër mjet në Vlorë
Një aksident i rëndë ka ndodhur pak momente më parë në Vlorë. Një automjet tip Tuareg ka përplasur një grua të moshuar te vijzat e bardha dhe më pas është larguar, sipas dëshmitarëve. Vetëm rreth 500 metra më poshtë ky...
E zuri poshtë kamioni që po riparonte, humb jetën mekaniku në Kurbin
Një ngjarje tragjike ka ndodhur së fundmi në Kurbin. Mësohet se një 45-vjeçar me inicialet A.M ka humbur jetën në servisin ku po punonte. Mekaniku 45-vjeçar po riparonte një kamion kur ai e zuri poshtë dhe i mori jetën. Njoftimi...
Merrte ryshfet për t’u mundësuar ish-pronarëve kompensimin e pronave, arrestohet ish-punonjësi i Kadastrës
Me urdhër të SPAK, sot është arrestuar një ish-punonjës i Kadastrës. Ky i fundit i identifikuar si Ilir Kapetani, është prangosur pasi merrte para për t’u mundësuar ish-pronarëve kompesim financiar. Me detyrë Inspektor i Shqyrtimit të Dosjeve  pranë Agjencisë së Trajtimit...
Shkrimtarja shqiptare: Alienët kanë ndërhyrë në ADN e njeriut 200 mijë vjet përpara
Shkrimtarja shqiptare, Eva Brinja, ka habitur me një deklaratë të fundit të saj. E ftuar në një emision televiziv, Brinja ka deklaruar se alienët kanë ndërhyrë në ADN e njeriut 200 mijë vjet përpara. Për Evën, shoqëria njerëzore ka hyrë...
Pasagjeri padit Wizz Air dhe fiton gjyqin/ Kompania i prishi pushimet me familjen, më pas e dëmshpërblen
Një pasagjer dërgoi përmbaruesin në aeroportin e Lutonit për t'u përballur me Wizz Air për paratë që i detyroheshin, pasi pushimet e familjes së tij u anuluan në minutën e fundit. Pas muajsh pritjeje për rimbursimin e Wizz Air, ai...
28-vjeçari përplas me makinë 13-vjeçarin në bulevardin “Nënë Tereza”
Një aksident është regjistruar në bulevardin “Nënë Tereza” në Tiranë.  Një 13-vjeçar është përplasur nga një makinë që drejtohej nga një 28-vjeçar. Policia ka vënë në pranga drejtuesin e mjetit, një 28-vjeçar, teksa i mituri ndodhet në spital e është jashtë rrezikut për jetën....
38-vjeçari në Korçë dhunon ish-bashkëjetuesen e tij në mes të lokalit
Një sherr mes një burri dhe një gruaje ka ndodhur në një lokal në Korçë. Shtetasi me iniciale G.Ç., 38-vjeç, banues në fshatin Dishnicë të Korçës ka rrahur në mes të një lokali në qytet, ish-bashkëjetuesen e tij.  Motivet e...
Rruga “Nexho Konomi” në Astir e degraduar, banorët: Çdo ditë bëhet më keq, s’kemi kujt t’i bëjmë thirrje, janë të vdekur
Me gropa dhe e amortizuar, është kjo gjendja e shumë rrugëve në lagjet e Tiranës. Sot JOQ ka shkuar ne Astir, në rrugën “Nexho Konomi”. Banorët shprehen se rruga ka që në  vitin ‘92 qe ndodhet në këtë gjendje dhe...
Uji i pijshëm, premtimi i dështuar i Veliajt/ Qytetarët e blejnë, Veliaj hedh 1.5 MLD LEKË për tuba uji
Uji i pijshëm në kryeqytet mbetet një premtim i dështuar i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Ndonëse në verën e vitit 2017, ai kërkoi rritjen me 40% të tarifës së ujit të pijshëm, i vendosur se kjo ishte skema për...
Shqipëria mbetet ndër vendet më të palumtura në Europë, kryeson Finlanda
Shqipëria mbetet ndër vendet më të palumtura në Europë. Vendi ynë ka rënë një pozicion, në raportin e Lumturisë (World Happiness Report),  duke u renditur në vendin e 91, nga 146 shtete gjithsej. Ne lëmë pas Turqinë, që është në vendin e...
Para dy vitesh pësoi një aksident që e paralizoi në katër gjymtyrë, Bledi ka nevojë për ndihmën e shqiptarëve
Personi në foto është Bledi Allushi dhe ai ka nevojë për ndihmën e të gjithë shqiptarëve. 32-vjeçari ka bërë para dy vitesh një aksident të rëndë që e la totalisht të paralizuar në të katër gjymtyrët. Pas aksidentit, për një...
Çudit Suella Braverman: Të deportohesh në Ruandë është bekim, atje gjeni mundësi të mëdha
Sekretarja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman vijon të prodhojë deklarata të çuditshme, që bëhen virale në rrjetet sociale. Prej kohësh qeveria britanike po lufton ligjërisht për të arritur të deportojë emigrantë drejt Ruandës. Së fundmi ajo ka treguar se...
“Ça ke që sheh?” Mourinho kapet me presidentin e Lazios pas humbjes së derbit të kryeqytetit
Derbi i kryeqytetit të Italisë u mbyll me fitoren e Lazios me shifrat 1-0, teksa tensioni dhe polemikat kanë vazhduar edhe pas ndeshjes, ku mësohet se protagonistë janë bërë presidenti i Lazios, Claudio Lotito dhe trajneri i Romës, Jose Mourinho....
Sherr brenda diskotekës/ Shqiptari i pret fytin me gotë spanjollit
Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Spanjë, ku protagonist është një shqiptar. Mësohet se ky i fundit i ka prerë me gotë fytin një shtetasi spanjoll, brenda një klubi nate. Ngjarja ka ndodhur të shtunën në klubin e natës...
“Në këtë shtet jemi të padukshëm”, pacientët me Fibrozë Cistike bashkohen për të kërkuar të drejtat
Fibroza cistike është një sëmundje që në Shqipëri nuk njihet sa duhet dhe ata që e vuajnë këtë problem, përballen me shumë sfida dhe u bëhet çdo ditë e më e vështirë. Nëse njerëzit bashkohen, çdo gjë bëhet më e...
Metit i skuqet faqja/ Pas shkrimeve nga JOQ gjen një çerdhe prostitucioni (masazhi), arrestohen katër vajza
Duket se pas shkrimeve kritike të JOQ ALBANIA, Meti i policisë, ka urdhëruar një aksion sa për t'i hedhur hi syve shqiptareve. Katër vajza nga Tirana, janë arrestuar nga policia, pasi punonin në një qendër masazhi ku ushtrohej prostitucion. Ato...
Rrëfimi unik i vrasësit që punon për mafian shqiptare ne Ekuador: Ata nuk të flasin në rrugë, po dështove të ekzekutojnë
Bandat shqiptare në Amerikën Latine, veçanërisht në Ekuador, po shtrihen gjithnjë e më shumë dhe po bëhen një fuqi më vete në transportin e kokainës nga këto vende, drejt Europës. “Daily Mail” ka arritur të sigurojë dëshminë e një vrasësi...
Inzaghi i irrituar pas humbjes: Rabiot e preku me dorë, e papranueshme nga VAR-i
Interi iu dorëzua Juventusit mbrëmjen e djeshme dhe u mposht me shifrat 1-0 me një gol të Kostiç, që u shoqërua me polemika për shkak të një prekjeje me dorë të dyshuar të Rabiot gjatë aksionit. Pikërisht këtu është kapur...
Keqmenaxhimi i kontratave koncesionare PPP, Shqipëria e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë
PPP-të e famshme janë një nga rreziqet më të mëdha të financave të shtetit shqiptar. Në një studim të Bankës Botërore, Shqipëria renditet e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë për rreziqet fiskale, që burojnë nga ndërprerja e kontratave...
Humbi jetën në aksidentin tragjik/ Kush është polici nga Patosi, familjarët shprehin dhimbjen
Një aksident tragjik u regjistrua mbrëmjen e djeshme në qytetin e Patosit. Mësohet se dy automjete janë përplasur me njëra-tjetrën në mbrëmje dhe për pasojë ka mbetur i vdekur një efektiv policie. Bëhet me dije se ai është efektivi Agron...
U plagos pas shpërthimit të granatës, 45-vjeçari: Vjehrri po punonte tokën, na ra të fikët
Ditën e djeshme në një fshat pranë Prrenjasit shpërtheu një granatë e vjetër që la të plagosur 3 persona. Këta të fundit janë identifikuar si Olsi Elezi, 45 vjeç, Yllka Bishtogu 61 vjeçe dhe Viturie Bishtogu 58 vjeçe. Të lënduarit...
“Maskat” vjedhin gjatë natës shkollën 9-vjeçare “Ismail Qemali” në Shkodër
Është vjedhur gjatë natës shkolla 9-vjeçare "Ismail Qemali" në qytetin e Shkodrës. Lajmi bëhet i ditur për disa media në vend, teksa mësuesit kanë konstatuar mëngjesin e sotëm se brenda shkollës kishte një mungesë të një laptopi. Nuk dihet ende se...
Pacienti “zgjohet nga vdekja” dhe flet me doktorin: Takova djallin, shkova në Ferr!
Ka shumë njerëz, të cilët kur kanë qenë afër vdekjes besojnë se kanë parë një lloj jete të përtejme apo edhe vetë parajsën. Ata shpesh kanë përshkrime të gjalla të asaj që mund të na presë në anën tjetër. Edhe pse...
Me florinj në makinë, çifti shqiptar në Itali tenton arratinë si në filma
Policia italiane ka arrestuar një çift shqiptarësh. Agjentët e Policisë së Shtetit të Perugias ndaluan një automjet të dyshimtë në të cilin ndodheshin dy persona, një 25-vjeçare dhe një 28-vjeçar, të dy me origjinë shqiptare dhe me precedentë penalë. Pas...
Nxënësja 12-vjeçare arrin rezultatin më të lartë në testin e inteligjencës, kalon Ajnshtajnin dhe Hawking
Nëpërmjet një testi inteligjence një vajzë 12-vjeçare ka zbuluar se ajo ka një IQ më të lartë se Albert Ajnshtajn dhe Stephen Hawking. Anwita Patil, nga Sale, Greater Manchester, arriti një rezultat prej 162 pikësh, rezultati më i lartë i...
37-vjeçarja diagnostifikohet me sëmundjen e rrallë dhe të dhimbshme, duart i bëhen si “kthetra”
Një 37-vjeçare është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë që e ka lënë me duar 'si kthetra' dhe dhimbje ekstreme. Kur u diagnostifikua me këtë sëmundje asaj iu dhanë vetëm 10-15 vjet jetë në moshën 27-vjeçare. Claudia Sultan, një autore...
Aksident tragjik në Patos, punonjësi i policisë humb jetën rrugës për në shtëpi
Një aksident tragjik ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Patos. Mësohet se në aksin rrugor “Patos-Fier”, 58-vjeçari me iniciale A.S(punonjës policie) duke drejtuar automjetin tip “Opel” është përplasur me një mjet tip “Benz”. Si pasojë e përplasjes ka humbur jetën...
Rritet numri i përdoruesve të drogës në Shqipëri, shqetësim kokaina te vajzat
Numri i përdoruesve të drogës në vendin tonë është duke u rritur çdo ditë dhe kjo gjë vërtetohet nga pacientët që kërkojnë ndihmë në shërbimin e toksikologjisë. Mes 20 pacientëve të shtruar në këtë shërbim mbizotërojnë moshat e reja. Mjekët...
U plagos nga shpërthimi i granatës, 45-vjeçari: Nuk e morëm vesh si ndodhi, dy kunatat transportohen te Trauma
Tre persona janë plagosur mesditën e sotme në fshatin Kakavec në Prrenjas pas shpërthimit të një granate të vjetër. 45-vjeçari Olsi Elezi ishte duke punuar tokën kur u plagos në të dyja këmbët nga shpërthimi i granatës. Aktualisht ai ndodhet...
Banka më e madhe e Zvicrës “UBS” blen rivalin “Credit Suisse” për ta shpëtuar nga falimentimi
Banka më e madhe zvicerane UBS Bank ka blerë bankën rivale zvicerane Credit Suisse për të shmangur falimentimin dhe trazirat e mëtejshme tronditëse të tregut në bankat globale. Rregullatorët zviceranë janë detyruar të ndërhyjnë dhe të orkestrojnë një marrëveshje për...
Shtohen berberhanet në Angli, ekspertët: Bandat shqiptare dhe kurde po i përdorin për drogë dhe trafik qeniesh njerëzore
Berberhanet në Mbretërinë e Bashkuar janë një nga bizneset me rritjen më të shpejtë por zyrtarët kanë frikë se ato po përdoren gjithnjë e më shumë për krimin e organizuar. Në një artikull nga The Mail thuhet se bandat po...
Shqiptarët dhe bangladeshasit po braktisin vendin/ Rama kërkon t’i mbajë duke rritur pagat, a do ia vlejë?
Pak vite më parë, kryeministri Edi Rama iu bënte thirrje të huajve që të investonin në Shqipëri pasi i konsideronte shqiptarët “dele” që nuk organizohen në sindikata dhe nuk kërkojnë të drejtat e tyre. Dikur Rama i cilësoi shqiptarët popull...
Shpërtheu granata kur po punonin me bel/ Kasemi tregon plagën në këmbë
Një ngjarje e rëndë u regjistrua mesditën e sotme në fshatin Kakavec në Prrenjas, ku një burrë dhe dy gra që ishin duke punuar tokën u plagosën për shkak të shpërthimit të një granate të vjetër. Të plagosurit u dërguan...
Viti 2023/ Edi Rama në vitin e 10-të të qeverisjes: Po punojmë për ujë 24 orë në Burrel!
Edi Rama, 10 vite në pushtet, ditën e sotme, ka ndarë një foto nga punimet që po bëhen në Burrel për furnizmin me ujë 24 ore. Në një vend tjetër të Europës memet do ishin virale në lidhje me këtë...
Shkoi në Angli si student/ Shqiptari kapet me kokainë dhe dënohet me 3 vite burg
Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar më 9 nëntor të vitit të shkuar nga policia angleze, pasi shpërndante kokainë. Ndërkohê, sê fundmi mësohet se shqiptari Jasin Darsi është dënuar me 3 vite burg për shpërndarje të lëndëve narkotike, shkruajnë mediat angleze....
Po punonin tokën me bel/ Shpërthen granata në Prrenjas, plagosen tre persona
Tre persona janë plagosur si pasojë e shpërthimit të një granate në fshatin Kakavec në Prrenjas. Policia njofton se ngjarja ka ndodhur gjatë kohës që ata po punonin tokën e tyre me bel. Si pasojë shpërthimit, shtetasit O. E, Y....
Real-Barcelona dhe Inter-Juventus/ Sfidat spektakolare që luhen sot
Bayer Leverkusen-Bayern Munich, Lazio-Roma dhe në mbrëmjen Inter-Juventus e Barcelona-Real Madrid. Këto janë 4 ndeshjet spektakolore që pritet të mbajnë mbërthyer ndjekësit e futbollit këtë të dielë. Në orën 17:30, luhet Bayern Leverkusen- Bayer Munich e më pas Lazio-Roma. Megjithatë...
‘Kërcet’ grushti tek spitali i Beratit, dy shokë dhunojnë infermierin
Një 22-vjeçar është shoqëruar dhe proceduar penalisht pasi goditi me grusht infermierin e Spitalit në Berat. Mêsohet se shtetasi me inicialet K.Sh. u procedua për “Goditje për shkak të detyrës”. I riu e ka dhunuar infermierin bashkë me një mikun...
Apple bie dakord/ Do unifikojmë portat dhe kabllot e karikimit për telefonat
Apple dhe të gjitha kompanitë e teknologjisë do t'i kërkohet të miratojnë një kabllo USB-C sipas rregullit të ri, i cili u miratua nga Parlamenti Evropian vitin e kaluar. Sipas mediave angleze duket se Apple ka rënë dakord.  Rregullat e...
Po ktheheshin në Greqi/ Burrë e grua aksidentohen në Këlcyrë, makina kthehet përmbys
Një aksident i rëndë është shënuar paraditen e sotme në qytetin e Këlcyrës. Mësohet se një automjet me targa greke është përmbysur në aksin nacional Këlcyrë-Tepelenë. Si pasojë e aksidentit kanë mbetur të plagosur burrë e grua. Të dy po...
Tiranë/ 4 të rinj kapen me pistoleta në “Benz”, 22-vjeçarit i gjendet një shpatë në shtëpi
Katër të rinj janë arrestuar së fundmi në Tiranë pasi po qarkullonin me armë dhe municione. Adrian Vladi, Aleks Vajda, Festim Rrustemi dhe Bermis Gjana janë arrestuar pasi në automjetin “Mercedes-Benz” me të cilin po qarkullonin u gjetën dy armë...
Babai dënon djalin 11 vjeç që të luajë videolojëra për 17 orë pa pushim
Një baba ka detyruar djalin e tij 11-vjeçar të luajë videolojëra për 17 orë pa gjumë, pasi e kapi duke luajtur me telefonin e tij në shtrat. Djali i mitur nga qyteti i Shenzhen, Provinca Guangdong, Kinë tha se babai...
“Doja të shihja vajzën e vogël”, i burgosuri shqiptar në Itali arratiset dhe kapet pas një ore
Një 32-vjeçar shqiptar është arratisur nga një gjykatë në Itali ku po gjykohej për vjedhjet e kryera. Arratisja e të burgosurit shqiptar, Anton Vladhi zgjati vetëm një orë pasi ai u kap nga policia dhe u rikthye në burg. Kur...
“U tmerrova, ishte periudha më e frikshme e jetës”, 15-vjeçari shqiptar rrëfen eksperiencën në Angli: Nuk ia vlen, mos shkoni
Verën e shkuar me qindra mijëra të mitur e të rinj u larguan nga Shqipëria për në Britaninë e Madhe me gomone. Duke mos ditur se çfarë do ndodhte me fatin e tyre ata morën rrugën e rrezikshme për të...
Veliaj nuk iu dha edukatore për fëmijën autik, prindërit fitojnë gjyqin 4-vjeçar me të
Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës në çdo dalje të tij publike kujdeset që niveli i propagandës të arrijë nivelet sa më të larta. Koha e ka treguar dhe vazhdon ta tregojë se për Veliajn, dikur edhe Ministër i Mirëqenies, shtresat...
Miliona peshq të ngordhur ‘pushtojnë’ lumin në Australi, shkak nxehtësia
Banorët në një qytet rajonal australian kanë gjetur miliona peshq të ngordhur në lumin e tyre. Peshqit e ngordhur në shkallë të gjerë u raportuan për herë të parë të premten në mëngjes në qytetin Menindee të Uellsit të Ri...
Francezët i vënë flakën Parisit, protesta të dhunshme dhe përplasje me policinë për pensionet
Policia franceze është përplasur me protestuesit në Paris për të tretën natë radhazi pasi mijëra njerëz u mblodhën për të protestuar kundër reformës së pensioneve. https://twitter.com/pepiito52/status/1637198673649049600?s=46&t=N_RP9oF3dd46Ewf2aeDaZw Me parullat: “Macron, dorëhiqu" dhe "Macron do të thyhet, ne do të fitojmë" protestuesit...
E trishtë në Tiranë, e moshuara që jetonte vetëm gjendet e pajetë në shtëpinë e saj
Një ngjarje e trishtë është mësuar ditën e sotme. Një grua e moshuar e cila jetonte vetëm është gjetur e pajetë nga policia dhe zjarrfikëset në Tiranë. Mësohet se kanë qenë komshinjtë ata që janë shqetësuar për të moshuarën për...
Mamaja e re kthen qumështin e gjirit në sapun, kuron disa sëmundje lëkure
Një nënë është bërë biznesmene e suksesshme pasi ka shitur sapunë të prodhuar nga qumështi i gjirit. Taylor Robinson përdor një kombinim të qumështit të shkrirë, të dhuruar dhe të skaduar.  Më pas ajo përzien qumështin me vajra të ndryshëm...
Deputeti Toni Gogu i Rilindjes bën hero të Dibrës Hajredin Pashën, komandantin e ushtrisë turke që vrau e preu mijëra dibranë  
Toni Gogu deputet i parlamentit të Shqipërisë, pjesë e Rilindjes, ka bërë një gafë të vërtetë ditën e sotme me një postim të publikuar në rrjetin e tij social Facebook. Gogu ka thënë se Hajredin Pasha është hero i të...
Liqeni i Fierzës kthehet në “kosh mbeturinash”, pirgje të mëdha mbulojnë bregun
Ashtu siç ndodh në çdo sezon pranvere, edhe këtë vit brigjet e liqenit të Fierzës janë ndotur masivisht, nga mbetje urbane, spitalore, plastike apo edhe të tjera. Me tërheqjen e ujit, në breg të liqenit kanë dal në pah pirgje...
“Prej burgut më ka ikur gjiri”, Diana Bahçja: Ish-vjehërrit më përzunë nga shtëpia
Diana Bahçja, lehona që u arrestua pak ditë pas lindjes së djalit tanimë është liruar nga burgu. E reja që është nuse në Shkodër thotë se ditën e arrestimit policia e ka shoqëruar vetëm për të dëshmuar dhe nuk e...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit