Bota
Miratohet rezoluta për Gazën, SHBA: Izraeli dhe Hamasi të zbatojnë planin pa kushte
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi rezolutën për mbështetjen e një plani i cili ka për qëllim fundin e luftës në Rripin e Gazës. Rezolute e propozuar nga Shtetet e Bashkuara te Amerikës mori 14 vota pro, një...
Ushtarët e Koresë së veriut futen në jug, nisin tensionet
Tensione dhe konflikte janë shënuar në kufirin ndarës mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut. 20 ushtarë të Koresë së Veriut kanë kaluar kufirin dhe janë futur në pjesën jugore. Ushtria e Koresë së Jugut dërgoi mesazhe dhe më...
Inteligjenca gjermane: Sulmet terroriste islamike po rriten, këto janë faktorët që kanë ndikuar
Kërcënimi nga sulmet terroriste islamike në Gjermani janë duke u rritur, për shkak edhe të luftës në Gaza. Këto ishin përfundimet e nxjerra sëfundmi nga agjencia e inteligjencës gjermane. “Rreziku i sulmeve xhihadiste është më i lartë seç ka qenë...
Kirurgu plastik turk tregon transformimin e pabesueshëm të pacientit
T’i drejtohesh kirurgut plastik për të rregulluar apo përmirësuar tiparet e jashtme të fytyrës apo trupit, prej kohësh është bërë një gjë normale. Të shumtë janë burrat dhe gratë që i nënshtrohen operacioneve plastike për përmirësimin e imazhit të tyre...
Testohet për herë të parë tek njeriu, ilaçi japonez që i bën dhëmbët të dalin prapë
Studiuesit japonezë janë afër një përparimi të rëndësishëm në mjekësinë dentare me një ilaç të ri që mund të rigjenerojë dhëmbët e njeriut. I zhvilluar nga Toregem Biopharma, ky trajtim i fundit synon gjenin USAG-1, i cili pengon rritjen e...
Dhëndri zbulon se nusja ishte burrë, 12 ditë pas martesës
Një dhëndër indonezian ka zbuluar se nusja e tij është në fakt një burrë dymbëdhjetë ditë pas martesës së tyre. 26-vjeçari i quajtur vetëm AK u njoh me bashkëshorten e tij Adinda Kanza, gjithashtu 26 vjeçe, në Instagram në vitin...
Temperatura në Delhi shkon 52.9°C, thyhet rekordi kombëtar në Indi
Sipas Departamentit Meteorologjik të Indisë, Delhi ka vendosur një rekord të ri kombëtar të temperaturës, duke arritur një vlerë prej 52.9°C. Kjo valë e paprecedentë e të nxehtit ka sjellë mungesë të madhe uji dhe alarme emergjente në të gjithë...
Pacienti që bëri transplant veshkën e derrit, vdes pas dy muajsh
Individi që iu nënshtrua transplantit fillestar të veshkës së derrit ka ndërruar jetë pothuajse dy muaj pas operacionit. Megjithatë Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts (MGH) tha të dielën se nuk kishte asnjë tregues se vdekja e tij ishte rezultat i...
Burrit në Indi i del “briri i Djallit„ në kokë, ia heqin mjekët
Një fermeri 74-vjeçar indian i është hequr një "bri Djalli" prej 10 cm nga maja e kafkës së tij. Shyam Lal Yadav, nga fshati Rahli në Madhya Pradesh, pësoi një lëndim në kokë në vitin 2014, i cili thuhet se...
Vdes papritur personi i dytë që sinjalizoi defektet në avionët “Boeing”
Në prill të vitit të kaluar, Josh Dean sinjalizoi për shkeljet e sigurisë në kompaninë “Spirit Aerosystems”, një furnizues për kompaninë e avionëve Boeing. Të martën në mëngjes, ai vdiq, për arsye krejtësisht të papritura. Kompania “Spirit Aerosystems” ishte përgjegjëse...
Ata që flenë vonë në darkë mund të vdesin më shpejt
Botuar së fundmi në revistën Chronobiology International, studimi analizoi të dhënat nga gati 23,000 binjakë të mbledhur gjatë 37 viteve në Finlandë. Shkencëtarët e Universitetit të Helsinkit studiuan se si prirja natyrale e gjumit të një individi ndikon në shëndetin...
18-vjeçari Arion Kurtaj që hakoi gta 6, dënohet përjetë në spitalin e burgut
Një haker 18-vjeçar shqiptar, Arion Kurtaj, përgjegjës për vjedhjen dhe nxjerrjen e klipeve të Grand Theft Auto 6, është dënuar me burgim të përjetshëm në spital. I arrestuar në vitin 2022, ai hakoi Rockstar Games, Uber dhe Nvidia, duke u...
Legjenda Hulk Hogan pagëzohet 70 vjeç dhe i dedikon jetën Jezusit
Hulk Hogan ka vendosur t'i kushtojë jetën e tij Jezusit dhe është pagëzuar. Ish-legjenda 70-vjeçare e ërestling, u zbuloi ndjekësve të tij në rrjetet sociale se do të jetonte pjesën tjetër të ditëve të tij si besimtar i krishterë. Ai...
Plasin grushtet në stacionin e metrosë në Londër, shkak lufta Izrael-Palestinë
Lufta midis Palestinës dhe Izraelit vazhdon, por diskutimi dhe qëndrimi mbi këtë çështje e kanë ndarë botën në dy ‘pole’ të kundërta. Përplasjet  janë zhvendosur edhe në vende të tjera, ku qëndrimet pro apo kundër secili vend, shkaktojnë reagime të...
Vuçiç me Putinin deri në fund, mediat ruse lavde Serbisë
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç duket se ka vendosur të mbrojë deri në fund presidentin Vladimir Putin dhe të refuzojë më çdo kusht vendosjen e sanskioneve kundër Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë. Deklarata e tij e prerë pas samitit në...
Drita misterioze para tërmetit, pas Shqipërisë, edhe në Marok
Ashtu si ndodhi në Turqi, apo Shqipëri, drita të pazakonta janë parë edhe në qiellin e Marokut disa minuta para nisjes së lëkundjeve të tokës që morën 2100 jetë njerëzish. Një tërmet me magnitutë 6.8 të shkallës Rihter goditi Marrakeshin,...
NATO, 40 mijë trupa pranë Rusisë, stërvitja e madhe e aleancës
NATO do të nisë stërvitjen më të madhe që nga Lufta e Ftohtë vitin e ardhshëm, duke grumbulluar më shumë se 40,000 trupa, për një “simulim” se si aleanca do të përpiqej të zmbrapsë agresionin rus kundër një prej anëtarëve...
Dita që ‘gjunjëzoi’ Amerikën, si e ndryshoi botën 11 Shtatori?
Mëngjesin e 11 shtatorit, 2001, SHBA u sulmua si kurrë më parë, duke gjunëzuar atë që shihej si një perandori e paprekshme. Një avion i rrëmbyer goditi qëllimisht një nga kullat Qendrës Botërore të Tregtisë duke ndryshuar rrjedhën e historisë...
21 shtete i thonë “lamtumirë” dollarit amerikan
Dollari amerikan nuk është në ditët e tij më të mira, për shkak të sfidave nga vendet në zhvillim që po kërcënojnë statusin e tij si monedhë rezervë globale. Së fundmi një pjesë e vogël e aleancave në Azi, Afrikë...
Kisha Katolike në Romë fshehu mbi 3.000 hebrenj nga nazistët
Roli i Kishës Katolike gjatë periudhës së nazizmit në Gjermani dhe Austri, si dhe fashizmit së Benito Mussolinit në Itali, konsiderohet me shumë ndikim. Janë publikuar dokumente të rëndësishme që tregojnë që Kisha Katolike në Romë i ka fshehur më...
Autoritet dëbuan një familje shqiptare, plasin protestat në Francë: Janë njerëz të ndershëm
Autoritetet franceze kanë  dëbuar një familje shqiptare nga vendi për shkak të mungesës së dokumentacionit. Ata kanë kërkuar që e gjithë familja të largohet dhe të qëndrojë në Francë vetëm vajza e familjes e cila është studente në Lorient. Por,...
Video/ Lumi në Itali shpërthen argjinaturën, mbulon qytetin me ujë e baltë
BBC ka publikuar një video  ku shihet se lumi në një qytet të Italisë ka shpërthyer argjinaturën dhe ka mbuluar vendin me ujë dhe baltë. Në video shfaqen momentet e tmerrit dhe njerëzit që vrapojnë të panikosur pa kuptuar se...
Pamje të tmerrshme/ I moshuari hyn në shtëpi me sëpatë në dorë dhe godet fëmijët
Një video me pamje të tmerrshme ka marrë xhiron e rrjetit.  Pekin News ka publikuar në mbrëmjen e 20 korrikut, një video e një plaku që hyn në një shtëpi me sëpatë dhe ndiqte dy fëmijë. Mësohet se ngjarja ka...
E pabesueshme! Arrestohet një ari në Kaliforni
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Kliforni. Hank the Tank, ariu hajdut që hyri në 21 shtëpi në Kaliforni në kërkim të ushqimit, është arrestuar në Kolorado. Ariu është përgjegjës për të paktën 21 vjedhje të shtëpive të konfirmuara nga ADN-ja...
Ministri italian telefonon Elon Musk: Nuk keni për t’u ndeshur në Romë me Zuckenberg
Ministri i Kulturës në Itali Gennaro Sangiuliano thotë se ka patur një bisedë të gjatë telefonike me Elon Musk, të cilin e ka informuar se ndeshjen e boskit të supozuar kundër Mark Zuckerberg nuk do e zhvillojnë në Romë. Ishte...
“Me fat që jam gjallë”/ Gruaja sulmohet në të njëjtën kohë nga gjarpri dhe skifteri
Një grua në Texas të SHBA është përballur me një incident të rëndë. Ajo thotë se është me fat që është gjallë pasi u sulmua në të njëjtën kohë nga një gjarpër dhe një skifter. Gjithçka ndodhi kur Peggy dhe...
Arrestimi i Belerit/ Ministri i Jashtëm grek: Nuk do të lejojmë procesin e integrimit të Shqipërisë në BE
Greqia vazhdon të kundërshtojë arrestimin e Fredi Belerit. Ministri i Jashtëm i Greqisë, Georgos Gerapetritis, në një interviste është ndalur gjatë në të gjitha çështjet aktuale të diplomacisë greke, duke i dhënë një rëndësi të veçantë çështjes Beleri. Sipas  CNNgreece  ,...
35 orë në mes të detit, shpëtohet për mrekulli 25-vjeçari në Florida
Rojet bregdetare në Florida shpëtuan një djalë që po lundonte me një varkë gjysmë të mbytur rreth 12 milje larg bregut. 25-vjeçari ka shpëtuar mrekullisht pasi kishte mbetur për 35 orë në det të hapur, 12 milje larg brigjeve të...
Brukseli do të nxjerr urdhrin e ri për Supermarketet: Të dhurojnë ushqimet e pa shitura
Brukseli do të vendos detyrime ligjore për supermarketet e mëdha. Qeveria kërkon që këto supermarkete  të dhurojnë ushqimet e pa shitura. Edhe vende të tjera të BE-së kanë prezantuar legjislacione të ngjashëm. Një herë në javë, Jeannine Ëeyekmans dhe vullnetarë...
Shqiptari nga Kosova bëhet ‘heroi’ në Slloveni, jep bukë falas për të prekurit nga përmbytjet
Një shqiptar nga Kosova, pronar i një furre buke është bërë ‘heroi’ i këtyre ditëve të vështira në Slloveni. Ku si pasojë e motit të keq përmbytjet masive kanë izoluar qindra banorë nëpër shtëpitë e tyre. I riu i është...
Ekziston një qytet ku njerëzit jetojnë nëntokë
Është më ai rralli, më poshtë do të njihni qytetin e jashtëzakonshëm, ku gjithçka ndodhet nëntokë. Coober Pedy ndodhet në Australi, me një popullsi prej rreth 2500 banorësh që jetojnë nëntokë. Në dimër, kjo mënyrë jetese mund të duket e çuditshme. Por...
Bëhet virale video, qytetarët pretendojnë se arinjtë në një kopsht zoologjik në Kinë janë njerëz të veshur me kostum
Një kopsht zoologjik në Kinën lindore është përballur me akuza të shumta nga qytetarët, të cilët pretendojnë se disa nga arinjtë e tij ishin njerëz të veshur me kostume . Pak ditë më parë videot e një ariu diellor malajas...
Asgjë nuk mund t’i ndal/ Nusja dhe dhëndri martohen në altarin e përmbytur nga tufani
As tufani nuk ka mundur të ndalojë kurorëzimin e dashurisë të dy të rinjve në Filipine. BBC ka publikuar rastin e një çifti në Filipine, të cilët kanë vazhduar me ceremoninë e martesës pavarësisht përmbytjeve për shkak të tufanit Doksuri...
Ishte kujdestar fëmijësh, 45-vjeçari në Australi akuzohet se ka abuzuar seksualisht me 91 të mitur
Një ish-punonjës i kujdesit për fëmijë në Australi është akuzuar për më shumë se 1600 vepra penale pasi dyshohet se ka abuzuar seksualisht me 91 fëmijë. Policia ka ngritur dyshimet se ai i kreu aktet kriminale me të mitur gjatë...
100 Euro gjobë/ Në Amsterdam nuk mund të tymosësh më kanabis në vendet publike
Në Amsterdam nuk mund të tymosësh më  kanabis në ambiente publike.  Një i ri nga Newcastle i cili kishte vajtur për pushime në Amsterdam thotë se po pinte cigare kanabis teksa priste të nisej varka dhe u shoqërua nga policia.Një...
Implantet e gjirit e verbuan, britanikja: Ndihesha sikur po vdisja ngadalë
Një nënë britanike tregon ngjarjen e tmerrshme me të cilën u përball. Ajo thotë se mbeti e verbër përkohësisht pasi bëri operqcion për të vendosur implante gjoksi me madhësi DD në moshën 19-vjeçare. Danielle Sheehan, tani 32 vjeç, i kishte...
U kërcënuan nga mafia shqiptare pas raportit që publikuan, dy gazetarët detyrohen të  largohen nga Ekuadori
Të jesh gazetar nuk është aspak e lehtë, madje shpesh herë je në rrezik për jetën. Një gjë e tillë ka ndodhur me  Boscán, bashkëthemelues i La Posta, dhe Velásquez, gruaja e tij dhe një gazetare. Ata janë detyruar të larguan...
Ky njeri ka dhuruar gjak çdo javë për 64 vjet, falë tij kanë shpëtuar 2.4 milionë foshnja
James Harrison, i njohur si "Njeriu me krahun e artë", ka dhuruar gjak çdo javë për 64 vjet. Sipas Shërbimit Australian të Gjakut të Kryqit të Kuq, veprimet e Harrison kanë shpëtuar jetën e më shumë se 2.4 milionë foshnjave...
Video/ Stuhia e fuqishme godet Kinën, tornado në provincën Shandong
Ndërsa pothuajse e gjithë bota është përfshirë nga një valë e nxehtë, Kina po përballet me tornado. Një stuhi e fuqishme përfshiu provincën Shandong të Kinës më datë 25 korrik. Era e fortë dhe shiu i rrëmbyeshëm kanë  shkaktuar kaos...
Ish-agjenti i inteligjencës amerikane: Alienët ekzistojnë, unë mund ta vërtetoj
Ish-agjenti i inteligjencës amerikane, David Grusch, dëshmoi gjatë seancës dëgjimore të UFO-ve në Kongres se Alienët ekzistojnë. Ai thotë se e konfirmon ekzistencën e alienëve përmes shikimeve të UFO-ve dhe rikuperimit të avionëve të tyre me mbetje biologjike. Gjatë dëshmisë...
Çmenduri! Burri që harxhoi 15,000£ për t’u bërë qen, del shëtitje dhe ka zënë miq njerëz
Fantazia dhe sjelljet e njerëzve në kohët e fundit kanë arritur në pika nga më të çuditshmet. I padëgjuar ndonjëherë është edhe rasti i fundit. Dailymail shkruan se një burrë që i donte shumë qentë kishte shprehur shpesh në internet...
E frikshme/ Publikohen pamjet nga zjarret në rrugët e Siçilisë 
Ndërsa një pjesë po përballet me stuhi, Italia jugore është në flakë, madje zjarret masive u afrohen rrugëve në Siçili. Në një video që është publikuar në media shihet sesi zjarri është tashmë afër rrugës dhe rrezikon gjithçka. Në këtë...
Moti i keq në Itali/ Breshëri dëmton aeroplanin që u ngrit nga Malpensa
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Mësohet se aeroplani i pasagjerëve është dëmtuar rëndë gjatë stuhisë së fortë që goditi të hënën pjesët veriore të Italisë. Agjencia italiane ANSA bën të ditur se një breshëri jashtëzakonisht i madh...
Një e treta e kompanive në Belgjikë përdorin Inteligjencë Artificiale për punësim
Kompanitë në Belgjikë përdorin gjithnjë e më shumë inteligjencën artificiale për punësim, kështu që ky numër në këtë vend është regjistruar të jetë një e treta e gjithë kompanive. Sipas hulumtimit të bërë nga kompania e burimeve njerëzore “Manpower”, rreth...
Fansat zbulojnë një gabim historik në filmin “Oppenheimer” të Christopher Nolan
'Oppenheimer' është një film thriller epik biografik i vitit 2023, shkruar dhe drejtuar nga Christopher Nolan. Filmi është bazuar në biografinë "American Prometheus" të vitit 2005 nga autorët Kai Bird dhe Martin J. Sherëin. Në këtë film tregohet jeta e...
Donald Trump zotohet t’i ndalojë meshkujt transgjinorë të marrin pjesë në sportet e femrave
Donald Trump u zotua se do të ndalojë meshkujt transgjinorë që të konkurrojnë kundër atleteve femra. "Unë do t'i mbaj burrat jashtë sporteve të grave," tha Trump duke bërë një lëvizje peshëngritjeje me krahët e tij. Ish-presidenti tregoi një histori...
Shpërthen tubacioni i gazit në Afrikë, pamje të tmerrshme ku makinat e njerëzit fluturojnë në ajër
Ditën e djeshme ka ndodhur një ngjarje e rëndë në Afrikën e Jugut. Mësohet se një tubacion gazi nëntokësor ka shpërthyer. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e  Johanesburgut, ku një person mbeti i vrarë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën....
Kryebashkiakia italiane ‘provokon’ myslimanët: Stop plazhit me rroba, vetëm me bikini
Kryetarja e një bashkie italiane ka nxitur polemika në vend me deklaratën e saj kundër praktikës së hyrjes në det me veshje të tjera përveç rrobave të banjës dhe bikinit. Anna Maria Cisin ka nxitur kryesisht reagimet e myslimanëve, pasi...
Pas temperaturave 45 gradë, Italia përfshihet nga breshëri/ Shqiptari: Dëmet nga i mbulon shteti, jo si në Shqipëri
Italia  po përballet me kapriço të motit që po shkaktojnë dëme të mëdha sociale dhe ekonomike. Ky muaj ka nisur me temperatura të larta deri në 45 gradë në disa qytete të Italisë, ndërsa ditën e djeshme vendi është përfshirë...
Parashikon tërmetet/ Një grup zhytësish kanë arritur të fotografojnë peshkun më të madh në botë ‘Remo’
Një grup zhytësish italian ishte protagonist i një pamjeje të jashtëzakonshme. Ata patën fatin të shihnin të gjallë dhe të preknin Peshkun “Remo”, një nga kafshët më të rralla në planet si peshku kockor më i madh në botë, ai...
I nxehti përvëlues/ Flakët ‘përpijnë’ Greqinë
Një pjesë e madhe e Evropës Jugore është paralizuar nga temperaturat rekord, ndërsa zjarret po shpërthejnë në të gjithë kontinentin. Të martën temperaturat arritën në 46,3 gradë Celsisus në Siçili, ndërsa ekuipazhet luftuan me zjarret në Greqi dhe në Alpet zvicerane....
23 qytete me kod të kuq në Itali, temperaturat arrijnë në 47 gradë
Temperaturat e nxehta po përvëlojnë Italinë, shumë qytete kanë shënuar rekord dhe situata është e papërballueshme. Sipas informacioneve, qytetet e shënuara me pikën e kuqe nga Ministria e Shëndetësisë shkojnë në 23 , çka tregon nivelin maksimal të rrezikut për popullsinë . Në Romë të martën...
Gomonia afrohet rrezikshëm në breg, pushuesit i hyjnë në dru skafistëve
Një ngjarje e dhunshme ka ndodhur në një plazh të Sardenjës në Itali. Një gomone me turistë të huaj, duke u nisur nga një mega jaht, iu afrua plazhit për të rikuperuar dy gra dhe një djalë. Banorët, siç shihet...
Opsion i ri për krijimin e familjes! ‘Conception’ synon të kirjojë vezë njerëzorë që rriten në laborator
Conception, një startup bioteknologjik me bazë në San Francisko, po punon në një teknologji novatore të quajtur gametogenesis in vitro që synon të krijojë vezë njerëzore në laborator. Qëllimi i kompanisë është të ofrojë opsione të reja për njerëzit që...
Rregulli i ri në Britani! Policët të deklarojnë të dashurat, e ndaluar të shkojnë me prostituta
Rregullat e reja që do të hyjnë në fuqi për Policinë Metropolitane në Britaninë e Madhe, parashikojnë që oficerëve t’u ndalohet kontakti me punonjëset e seksit dhe që të deklarojnë të gjitha lidhjet e tyre të dashurisë. Përveç deklarimit për...
Duket tamam si një sirenë, fotot e këtij skeleti po bëjnë xhiron e rrjetit
Ndërsa jemi mësuar që sirenat t’i shohim vetëm nëpër filma e përralla, këto foto që janë publikuar në internet mund të ngjallin dyshime për ekzistencën e tyre. Fotot e një skeleti të dalë në breg të detit duken fiks si...
Ka 26 korsi, kjo është autostrada më e gjerë në botë
Autostrada Katy në Hjuston, Teksas është autostrada më e gjerë në botë. Ajo ka gjithsej 26 korsi, duke përfshirë 12 korsi kryesore, tetë korsi ushqyese dhe gjashtë korsi të menaxhuara. Korsitë e menaxhuara përdoren nga autobusët dhe mjetet e tjera...
Ky burrë shiti gjithçka kishte! Bleu biçikletë, 4 muaj nga India në Suedi për të takuar dashurinë e jetës
Kemi dëgjuar shumë raste kur për hir të dashurisë njerëzit kanë bërë çmenduri nga më të ndryshmet. I tillë është rasti i një burri indian, i cili 40 vjet më parë  mori vendimin që ia ndryshonte jetën e tij. Ai...
Shokon YouTuberi/ Gruaja e tij bëri seks me një tjetër në kamera, ai nuk mërzitet, i blen një Lamborghini
YouTuberi, Adam 22, emri i vërtetë i të cilit është Adam Grandmaison dhe Lena the Plug, emri i vërtetë i së cilës është Lena Nersesian, janë bërë kryefjala e mediave, pasi kjo e fundit bëri seks me një tjetër burrë...
Alarm në BE/ Thatësira “përvëlon” thuajse gjysmën e tokave të prodhimit të ushqimit
Pothuajse gjysma e territorit të Bashkimit Evropian po përjeton thatësirë. Të dhënat më të fundit nga Observatori Evropian i Thatësirës (EDO) tregojnë se 42% e tokës në 27 vendet anëtare janë nën paralajmërimin portokalli, që do të thotë se toka...
CEO i një firme në Indi shkarkon 90% të stafit dhe i zëvendëson me ‘chatbot AI’
Teknologjia po përfshinë botën reale me ritme shumë të shpejta dhe robotët po zëvendësojnë  njerëzit në shumë profesione. Së fundmi, shefi ekzekutiv i një startup teknologjik indian ka pushuar nga puna 90 për qind të stafit  dhe i ka zëvendësuar...
Turku ”çmendet” nga vapa, nuk duron dot më dhe gjuan diellin me gurë
Vala e të nxehtit ka përfshirë Europën teksa temperatura që kalojnë 40 gradë. Por, në Şanliurfa të Turqisë situata është më e padurueshme dhe temperatura ka arritur në 45 gradë. Një qytetar atje nuk mundet të duroj më të nxehtin...
Temperaturat eksteme, Greqia mbyll Akropolin
E gjithë Evropa është përfshirë nga temperatura ektreme mbi 40 gradë celsius. Si pasojë Greqia ka mbyllur Akropolin. Mbyllja është bërë për të mbrojtur turistët, teksa jugu i Evropës është goditur nga një valë e të nxehtit. Në Athinë temperaturat...
Natalie Portman i fal tradhtinë bashkëshortit, por vetëm me një kusht
Natalie Portman i ka falur tradhtinë bashkëshortit të saj, koreografit francez Benjamin Millepied. Por fituesja e Oskarit ka treguar se nuk do të hiqte dorë kaq lehtë nga martesa. Megjithatë, edhe pse ata do të vazhdojnë të jenë një familje,...
OKB: 165 milionë njerëz u zhytën në varfëri ekstreme në tre vitet e fundit
OKB ngre alarmin për rritjen e varfërisë në botë. Në një raport të fundit të publikuar raportin se 165 milionë njerëz kanë rënë në varfëri në varfëri ekstreme. Varfëri ekstreme cilësohet kur një person jeton me më pak se 2.15...
Duket i shijshëm! Në Miami krijohet hamburgeri ‘Lionel Messi’
Lionel Messi ka tashmë hamburgerin e vet, në bashkëpunim me një restorant të famshëm dhe që ka një prani të madhe në Florida. Këtë lajme e ka bërë të ditur vetë futbollisti përmes një postimi në Twitter, ku ëhstë publikuar edhe reklama...
Elon Musk sfidon publikisht Zuckerberg: Hajde e masim kush e ka më të madh!
Elon Musk dhe Mark Zuckerberg, dy nga emrat më të mëdhenj të teknologjisë, janë përfshirë papritur në një mosmarrëveshje publike pas linçimit të Threads. Platforma është e lidhur me Instagramin dhe është krijuar për të konkurruar drejtpërdrejt me Twitter-in. Konflikti...
Vala e të nxehtit, qeveria italiane vë dhjetë qytete në “alarm të kuq”
Italia ngre alarmin e rrezikut për shkak të nxehtit përvëlues që ka përfshirë vendin. Për këtë autoritet kanë vendosur në “alarm të kuq” 10 qytete. Nëse një qytet është vënë në “alarm të kuq” nga Ministria e Shëndetësisë, kjo do...
Qeveria shqiptare e vjedh popullin/ Italia nxjerr kartën e solidariteti: 382.50 € për çdo familje në nevojë
Italia ka marrë vendimin që iu siguron ushqim familjeve në nevojë. Shumë vende të Evropës, përfshirë edhe vendin tonë, po përballen me një krizë ekonomike pas rritjes së çmimeve të ushqimeve. Në Shqipëri qeveria vetëm na kërkon të kursejmë dhe...
Vapa e padurueshme! Spikeri në Austri hedh ujin mbi kokë gjatë edicionit të lajmeve
I nxehti ka përfshirë të gjithë Evropën dhe temperaturat arrijë mbi 40 gradë Celsius. Për të përballuar vapën shkojnë drejt pishinave apo plazheve. Por, nuk ka asnjë zgjidhje për ata që detyrohen të punojnë edhe në këto ditë të nxehta....
Do të fillojë “lufta” me Elon Musk?! Zuckerberg po stërvitet nga kampionët Adesanya dhe Volkanovski
Nuk është çudi që të nisë lufta e vërtetë mes  Elon Musk dhe Mark Zuckerberg. Ky i fundit po stërvitet me kampionin e peshave të UFC-së, Israel Adesanya dhe kampionin e UFC-së, Alexander Volkanovski. Ky i fundit ka publikuar një...
Duhet të lini cigaren! Gjuha e duhanpirësve mund të mbijë qime jeshile pas disa vitesh
Pas këtij rasti që do të dëgjoni me siguri shumë prej jush do të mendojnë të lënë cigaren! Daily Mail ka raportuar rastin e një burri nga Ohio, gjuha e të cilit  u bë e gjelbër dhe me qime pas...
Po përgatiste celebrimin, grekja zbulon se ishte e martuar me një shqiptar pa dijeninë e saj
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Greqi, ku protagonistë janë një shqiptar dhe një 31-vjeçare greke.  Mësohet se e reja nga Selaniku po përgatiste dokumentet që i duheshin për dasmën e saj, mësoi se ishte e martuar me një...
India mund të bëhet ekonomia e dytë më e madhe në botë
India është gati të bëhet ekonomia e dytë më e madhe në botë deri në vitin 2075, duke tejkaluar jo vetëm Japoninë dhe Gjermaninë, por edhe SHBA-në, kështu ka deklaruar Goldman Sachs në raportin më të fundit të publikuar.  Aktualisht,...
Ligji strikt ka ngecur/ Britania jep amnisti për 10 mijë emigrantët e ardhur në 4 muajt e fundit
Autoritet Britanike duke se kanë zbutur përballë emigrantëve që kanë mbërritur në tokën e tyre nga vende të ndryshme, përfshirë edhe Shqipërinë. Mësohet se rreth 10,000 emigrantë që kishin mbërritur në Britaninë e Madhe me gomone në 4 muajt e...
Gruaja hap SMS e burrit në telefon: Zbulova se më quante të shëmtuar
Jane Lewis, një 40-vjeçare nga Nju Xhersi, tregon se jeta e saj është përmbysur p[asi ajo ka lexuar disa mesazhe të vjetra të burrit të saj me miqtë e tij.  Ajo tregon se ai e quante të shëmtuar gruan në...
E rrallë! Zvicra ndalon me rregullore fotot kompromentuese të gjimnasteve femra
Ndodh shpesh që fotot e gjimnasteve femra të përdoren për bullizëm apo qëllime të tjera dashakeqëse. Për këtë arsye Federata Zvicerane e Gjimnastikës (STV) i ndalon fotografët të bëjnë foto sugjestive apo kompromentuese sa i përket vajzave të gjimnastikës! Sipas...
Nuk mungoi asnjë ditë, 90-vjeçarja lë punën pas 74 vitesh
Një grua 90-vjeçare është tërhequr nga puna e saj pasi ka punuar 74 vitet e fundit pa munguar asnjë ditë. Melba Mebane festoi pensionimin e saj këtë muaj pas një karriere që përfshin më shumë se shtatë dekada në një...
Është më i efektshëm/ KE aprovon një medikament të ri për trajtuar kardiomiopatinë
Më në fund një lajm i mirë erdhi! Komisioni Evropian aprovon një medikament të ri për kardiomiopatinë. ‘Mavacamten’ u aprovua si i pari i këtij lloji, bazuar në rezultatet pozitive të efikasitetit dhe sigurisë në fazën studimore 3. Kardiomiopatia përshkruan...
“TikTok-u më shpërlau trurin të bëhesha trans! Tani do kthehem siç isha!”
Adoleshentja nga Montana tregon se si varësia nga TiK-Tok-u e bindi atë që të bëhej transgjinore, por tani është penduar.  Ajo tregon se gjithçka filloi gjatë periudhës së pandemisë, të cilën ajo nuk e përjetoi mirë mbylljen dhe kaloi në...
Moti ekstrem në Spanjë/ Përmbytet Zaragoza, njerëzit kanë ngecur në makina që i ka marrë rrjedha
Një stuhi e fortë me reshje të dendura shiu ka shkaktuar dëme të mëdha të Spanjës. Zona e Zaragozës është përmbytur e tëra dhe lumenjtë  kanë dalë nga shtrati. Mediat e huaja bëjnë me dije se stuhia zgjati vetëm 15-20...
Mori mbi 730 mijë franga ndihmë sociale, Zvicra i heq lejen e qëndrimit çiftit të huaj
Zyra e Emigracionit në Aargau të Zvicrës ka hequr lejen e qëndrimit për një çift të huaj. Familja emigrante ka marrë gjithsej 738,497 franga  ndihmë sociale që nga viti 2004, raporton “Aargauer Zeitung”. Sipas kësaj, çifti ka marrë m ndihmë...
“Kam vrarë vëllain, çfarë të bëj tani”/ 14 -vjeçari në Serbi vret me pushkë vëllain 12 vjeç
Serbia nuk i ndahet ngjarjeve të tmerrshme. Në fshatin Međuluzhje në Serbi, dje rreth orës 13.00 ka ndodhur një tragjedi e tmerrshme familjare. Mësohet se Aleksandar L. 14 vjeç ka vrarë me pushkë gjuetie vëllain e tij Nikola L. 12...
Ndodh në Romë, treni shndërrohet në sallë lindje
Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në një tren që udhëtonte nga Roma për në Torino. Një grua shtatzënë ka lindur në vagonin e trenit. Drejtuesi i “Frecciabianca” u njoftua se një pasagjere shtatzënë ishte duke lindur dhe të gjithë...
“Allahu do t’i ndëshkojë të gjithë”/ Burri nxjerr Kuranin dhe bërtet se do të hedhë në erë avionin
Me tmerr dhe panik ka pasur në një fluturim të Aegean nga Parisi për në ” Eleftherios Venizelos”. Mësohet se, një nga pasagjerët po sillej në mënyrë të çuditshme që në fillim, teksa po këndonte dhe bërtiste teksa hynte në avion. "Flashnews.gr" raportin se më pas ai...
“Puno, ose nuk do të gjendet trupi”/ Diana tregon se shkoi të punonte si kujdestare në Turqi, por përfundoi skllave seksi
Vajzat e reja që shkojnë të punojnë jashtë vendit të tyre për një jetë më të mirë shpesh përballen me sfida të rrezikshme. E tillë është historia e  Diana K, e cila ka treguar për “Current Time”, një rrjet që...
Tmerr/ Ngec karuseli, 7 fëmijë ngelin për 3 orë me kokë poshtë
Festivali i Forest County në Crandon të SHBA-së mund të kishte përfunduar me një tragjedi, pasi karuseli i mbushur plot me njerëz ka ngecur për orë të tëra në lartësi, duke i lënë ata të varur me kokë poshtë. Ata...
Ai u përpoq ta vriste/ Habit 61-vjeçarja: E dua burrin tim, mezi pres të dalë nga burgu…
Karen Sawyer, 61 vjeç,  ka habitur me deklaratën e saj. Ajo rrezikoi të vdiste pasi u sulmua nga bashkëshorti i saj. 61-vjeçarja ishte duke fjetur kur bashkëshorti, Andrew Sawyer u ngrit nga shtrati në shtëpinë e tyre në Trowbridge të...
“Do të vrasë veten e të tjerët”/ Si ish-punonjësi i “OceanGate” paralajmëroi kolegët për rrezikun e Titanit
Detaje të tjera tronditëse janë zbuluar rreth ngjarës së tmerrshme të nëndetëses “Titan”.  Është bërë publik e-maili që një nga ish-punonjësit e Ocean Gate i kishte dërguar një kolegut të tij duke ngritur shqetësime rreth sigurisë së nëndetësen. Në e-mailin...
Florida/ Terror në plazh, shfaqet peshkaqeni shumë afër bregut
Momente tmerri kanë përjetuar pushuesit në një plazh në Florida, kur kanë parë një peshkaqen shumë pranë begdetit. Në videot e regjistruara nga dëshmitarët, bishti i peshkaqenit mund të shihet teksa turbullon ujin dhe dikë që bërtet me zë të lartë “peshkaqen” duke...
Shtëpia pa dhomë gjumi e tualet shitet për 2 milionë Dollarë
Një varkë në Zelandën e Re e kthyer në një kabinë e cila nuk ka tualet dhe as nuk mund të përdoret për të fjetur  u shit me një çmim marramendës pavarësisht krizës së tregut imobiliar. Kabina nuk ka dhomë...
Të shtëna me armë zjarri në SHBA, 2 të vrarë dhe 28 të plagosur
Të shtëna me armë janë regjistruar në SHBA. Mësohet se nga ngjarja kanë mbetur të plagosur 28 persona dhe u vranë 2 të tjerë. Sipas autoriteteve policore ngjarja ka ndodhur në Baltimore të SHBA-së. Nga të plagosurit, bëhet e ditur...
Një kompani kineze do t’i paguajë punëtorët e saj 140 MLN dollarë që ata të lindin fëmijë
Trip.com është një nga agjencitë kineze më të mëdha të udhëtimit në internet në botë, e cila prezanton subvencione të reja për kujdesin e fëmijëve. Kompania do të shpërndajë me vlerë 1 miliard juanë (138 milionë dollarë) për të inkurajuar...
Vazhdojnë përleshjet në Francë, vdes protestuesi
Protestat e dhunshme në Francë vazhdojnë prej disa ditësh. Si pasojë e tyre kë humbur jetën një protestues 20-vjeçar pasi u rrëzua nga çatia e një supermarketi në natën e tretë të që shpërthyen pas vrasjes së 17-vjeçarit Nahel nga një oficer policie....
Nuk i pëlqyen rrobat e saj të banjës/ Dy gra bëjnë për spital vajzën: I ke shumë provokuese
Një situatë e pazakontë është regjistruar në Rusi, ku 2 gra kanë goditur një vajzë për shkak se nuk u pëlqenin rrobat e saj të banjës. Sipas 2 grave rrobat e banjës të vajzës kanë qenë shumë provokuese. Dhe kjo...
Pasagjerja këput këmbën në shkallët elektrike të aeroportit
Një grua tajlandeze humbi këmbën e saj kur ajo mbeti e bllokuar në një shkallë elektrike në një aeroport të Bangkok, Tajlandë të enjten. Pasagjerja, 57 vjeçe, emri i së cilës nuk është bërë i ditur, do fluturonte për në...
E pazakontë/ Gruaja flet e shqetësuar: Si t’i them vajzës që i vëllai është babai i saj i vërtetë
Sekretet familjare janë ato që lënë pasojë kur zbulohen pas disa vitesh. Një rast i tillë është rrëfyer për “Dear Terapist”  . Një grua ka treguar se 30 vite më parë ajo bashkë me të shoqin vendosën të bënin një fëmijë...
E habitshme, nga sot të gjithë koreanët do të konsiderohen 1 ose 2 vjet më të rinj
Të gjithë koreano-jugorët do të jenë 1 ose 2 vjet më të rinj duke filluar nga sot, thjesht duke zbatuar një ligj. Qeveria njoftoi të hënën se me 28 qershor  hyjnë në fuqi ndryshimet në Kodin Civil, të miratuar dhjetorin...
Përvëloi vajzën e saj 4-vjeçare/ 25-vjeçarja shqiptare dënohet me burg përjetë në Gjermani
Një 25-vjeçare me origjinë shqiptare është dënuar me burgim të përjetshëm në Gjermani. Mediat gjermane shkruajnë se 25-vjeçarja ka derdhur qëllimisht ujë të nxehtë mbi fëmijën e saj 4-vjeç. Ajo vdiq 12 ditë më vonë, raporton “Buten un binnen”. Në...
Çifti me 26 vite diferencë: Njerëzit mendojnë se jemi babë e bijë
Një grua me një partner 26 vjet më të madh thotë se njerëzit gjithmonë mendojnë se burri i saj 71-vjeçar është babai i saj. Allison 45-vjeçe dhe Ben Hornsby, 71-vjeç janë martuar 25 vite më parë dhe kanë me trenjakë...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit