Vuçiç me Putinin deri në fund, mediat ruse lavde Serbisë

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 13.09.2023, 12:06

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç duket se ka vendosur të mbrojë deri në fund presidentin Vladimir Putin dhe të refuzojë më çdo kusht vendosjen e sanskioneve kundër Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë.

Deklarata e tij e prerë pas samitit në Shkup është pritur me eufori nga mediat ruse.

"Serbia është e pavarur në drejtimin e politikës së saj dhe vendimi për t’iu bashkuar sanksioneve kundër Rusisë nuk mund të vendoset nga jashtë", shkruan media ruse TASS, duke cituar deklaratën e presidentit serb.

Gazeta shkruan po ashtu se Serbia dhe Rusia nuk mund të ndahen nga njëra-tjetra pavarësisht presionit ndaj Beogradit zyrtar.

TASS kujton gjithashtu se më 28 gusht Vuçic u takua me ambasadorin rus në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko, kur ai theksoi se Beogradi po planifikonte një zhvillim harmonik të marrëdhënieve me Moskën.

Një tjetër media ruse shkruan se Perëndimi nuk e lejon Serbinë të blejë armë askund, madje as nga Lindja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit