Solli në jetë binjaket në moshën 74-vjeçare, e moshuara dhe bashkëshorti në gjendje kritike për jetën

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 16.09.2019, 15:07

Prindërit më të vjetër në botë, që sollën së fundmi në jetë dy binjake, kanë përfunduar të dy në kujdes intesiv.

74-vjeçarja Erramatti Mangayamma u bë gruaja më e moshuar në botë që solli në jetë fëmijë por që pas lindjes ajo vazhdon të jetë në kujdes intesiv. Sa i përket bashkëshortit, 78-vjeçarit Raja Rao, ai pësoi atak në zemër një ditë pas lindjes së vajzave dhe ndodhet gjithashtu në gjendje kritike.

Dyshja janë martuar në vitin 1962 nuk kishin mundur të bëheshin prindër derisa u arrit me sukses një ngjizje artificiale me in vitro. Duke qenë se e moshuara kishte hyrë në menopauzë, mjekët përdorën vezët e një dhurueseje si dhe spermën e bashkëshortit për të realizuar ngjizjen.

Binjaket nuk kanë ende emra dhe për momentin po qëndrojnë me të afërm të çiftit.

Kur u pyet nga mediat se çfarë do të ndodhte me të ardhmen e binjakeve, duke qenë se të dy prindërit janë në moshë të thyer, babai i vajzave u shpreh se gjithçka është në dorë të Zotit.

Ai tha:

Asgjë nuk është në duart tona. Çfarëdo që të ndodhë do të ndodhë. Gjithçka është në dorën e Zotit.”

Mjekët që kishin në ngarkim rastin e përshkruan lindjen e vajzave si një mrekulli mjekësore.

Burimi:Metro|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit