Babain ia zgjodhi gati dy metra të gjatë, nëna shkohet kur merr vesh se fëmija do t’i lindë me nanizëm

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 31.10.2019, 16:56

Një gjykatë ka bllokuar uebsajtin e një banke ndërkombëtare sperme në Rusi pasi një grua solli në jetë një fëmijë me nanizëm.

Gruaja e cila nuk ka pranuar të tregojë identitetin, shkrimtare e suksesshme në të dyzetat, kishte zgjedhur babain e fëmijës duke u bazuar në fotot dhe informacionin e vënë në dispozicion rreth karakteristikave të tij gjenetike.

Sipas raportimeve, asaj i kishte pëlqyer dhuruesi që zgjodhi se i kishin pëlqyer flokët e tij, fakti që kishte shkollë të lartë, por edhe sepse ishte më i gjatë se 1.8 metra.

Pasi zgjodhi dhuruesin, ajo iu nënshtrua ngjizjes in vitro në një klinikë private në Rusi.

Gjithsesi, në fazat e mëtejshme të shtatzënisë mjekët zbuluan se fëmija kishte achondroplasia. Kjo është një sëmundje e rrallë, e pakurueshme që prek një në 20,000 fëmijë dhe shkakton nanizmin.

Diagnoza u konfirmua edhe pas lindjes dhe asaj iu tha djali i saj, tani dy vjeç, do rritet në një gjatësi maksimale deri në 1.2 metra dhe se gjymtyrët dhe tiparet e fytyrës të tij nuk do të zhvilloheshin 'si duhet'.

Nëna ka folur hapur për rastin për të paralajmëruar gratë e tjera në lidhje me rrezikun e mundshëm që mund t’u kanoset nga kjo kompani.

Gjykata e Qarkut Koptevsky tani ka urdhëruar që faqja e internetit e bankës daneze Cryos të bllokohet në Rusi.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit