Lindi me tre këmbë/ Mjekët bëjnë ‘mrekullinë’ me foshnjën, tashmë mund të bëjë jetë normale

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 12.10.2019, 20:24

Mjekët që i shpëtuan jetën një fëmije të lindur me tre këmbë, dy organe gjenitale dhe pa anus, thonë se ai do të bëjë tashmë një jetë normale.

Djali i vogël, i cili ka lindur në Moskë, mesa duket kishte zhvilluar dy organe gjenitale dhe një këmbë ekstra, ndërsa ndodhej ende në mitër.

Mjekët besojnë se organet ekstra vijnë nga një binjak që nuk u zhvillua plotësisht në mitër.

Sipas raportimeve të mediave vendase, mjekët e pikasën këmbën shtesë ndërsa nëna bënte një kontroll rutinë gjatë shtatzënisë.

Gjithsesi, ajo nuk pranoi që të abortonte dhe fëmija erdhi në jetë me lindje natyrale.

Fëmija erdhi në jetë në korrik të 2018 dhe duke qenë se nuk kishte anus, kirurgët kryen një operacion urgjent për të rregulluar anomalinë.

Një muaj më vonë, djalit të vogël iu hoq me kirurgji edhe këmba që kishte shtesë.

Në shkurt të këtij viti, mjekët në Rusi kryen dhe një tjetër ndërhyrje për të hequr edhe organin shtesë gjenital si dhe për të rregulluar plotësisht pozicionin e anusit.

Një mjek u shpreh për mediat:

Djali tashmë është 14 muajsh. Ai ka nisur të ecë dhe po eksploron botën. Është fëmijë kurioz.”

Burimi:UNILAD|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit