Mjekët u dhanë vetëm 5% shanse që të mbijetonin, binjakët shpëtojnë për mrekulli pas operacionit

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 13.09.2019, 17:02

Një 22-vjeçare ka treguar sesi mjekët i dhanë vetëm 5-10% shanse mbijetese fëmijëve të saj ndërsa sot ata janë shëndoshë e mirë.

Harriet Alderman ishte 22-javëshe shtatzënë kur mori lajmin e keq se binjakët që kishte në bark kishin një problem të rëndë shëndetësor. Dy binjakët kishin një problem shëndetësor që ndalonte qarkullimin e gjakut mes të dyve.

Kështu, mjekët e informuan Harriet-in dhe të dashurin e saj Jeffrey Zani se binjakët kishin vetëm 5-10% shanse që të mbijetonin.

Situata mund të ndryshonte vetëm nëse ndërhyej ndërkohë që fëmijët ishin në bark.

E shqetësuar për jetën e fëmijëve, e reja iu nënshtrua operacionit të vështirë edhe pse mjekët e paralajmëruan se mund të shfaqeshin probleme rrugës.

Për fat të mirë, binjakët Hugo dhe Hayze Zani e sfiduan fatin dhe erdhën në jetë më 23 korrik kur ishin 33-javësh. Pas 10 ditësh ata u nxorën nga spitali dhe sot janë të shëndetshëm.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit