Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Ja për sa vite është gati vaksina për kancerin e gjirit, mund ta parandalojë sëmundjen

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 14.10.2019, 15:10

Një vaksinë e zhvilluar për të parandaluar kancerin e vezoreve dhe të gjirit mund të jetë në dispozicion në 10 vitet e ardhshme.

Të paktën kështu kanë deklaruar disa studiues nga SHBA-të.

Shkencëtarët tek klinika Mayo në Jacksonville, Florida thonë që vaksina jo vetëm që ndalon rishfaqjen e këtij kanceri, por edhe mund ta parandalojë tërësisht.

Vaksina, për të cilën aktualisht janë duke u kryer teste, thuhet se që tani ka arritur që të zhdukë qelizat e kancerit nga një paciente me tumor në gji.

Një nga mjeket që po merret me këtë eksperiment Keith L. Knutson u shpreh për Forbes se duke qenë se kërkimet po bëhen në fazat e para, kjo do të kërkojë të paktën 3 vite përpara se të fillojë faza tjetër e testimit.

Pas kësaj vaksina mund të jetë e disponueshme në numra të mëdhenj për pacientët.

Knutson shpjegoi:

Është e arsyeshme të themi se mund të kemi një vaksinë gati brenda 10 viteve dhe mund të jetë e disponueshme për pacientët për t'u blerë në farmaci apo për t'u marrë në spitale."

Sipas shkencëtarëve, deri më tani dihet që vaksina është e sigurt dhe se stimulon sistemin imunitar. Dihet gjithashtu që, deri më tani, ka pasur një impakt pozitiv në kancerin e vezoreve dhe gjirit

Burimi:UNILAD|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit