Studiuesja e hormoneve: Kjo është ora më e mirë për të kryer marrëdhënie seksuale

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.01.2020, 10:58

Koha më e mirë e ditës për të bërë dashuri është 3:00 p.m., kur shumica prej nesh janë në punë. Kjo është koha kur burrat dhe gratë kanë dëshira dhe mendime të njëjta me njëri-tjetrin.

Kjo është koha kur burrat dhe gratë janë më në sinkron dhe sasia e estrogjenit tek burrat arrin kulmin, duke i bërë ata të kenë performancën më të mirë seksuale. Ndërsa gratë përjetojnë një kulm në nivelet e kortizolit menjëherë, gjë që ndihmon në rritjen e energjisë dhe gatishmërinë.

Ekspertja e hormoneve, Alisa Vitti, e përshkruan orën 3:00 p.m. si “kënaqësia e pasdites”, duke thënë se ishte kompromisi i përsosur për kënaqësinë e të dy gjinive.

Alisa Vitti, e cila është edhe autoria e udhëzuesve të hormoneve WomanCode, tha se ndërsa burrat flenë, ata prodhojnë testosterone, një hormon kryesor në zgjimin seksual dhe performancën. Nivelet kulmojnë në fillim të mesit të mëngjesit, që do të thotë se kjo është koha e përsosur për një mashkull për të bërë seks.

Sidoqoftë, pasditja e vonë është një tjetër kohë e mirë për burrat që të bëjnë seks sepse, ndërsa nivelet e tyre të testosteronit zbresin, nivelet e estrogjenit të tyre rriten.

Foto ilustruese

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit