7 lloje djathërash që mund të konsumojnë të gjithë ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.01.2020, 07:38

Një ushqim që duhet të shmangein të gjithë ata persona q ë vuajnë nga kolesteroli i lartë është djathi. Në shumicën e rasteve ky bulmet përmban yndyrna të dëmshme si për HDL ashtu edhe për LDL.

Sidoqoftë, mjekët dhe nutricionistët pajtohen që jo të gjitha llojet e djathrave duhet domosdoshmërisht të shmangen. Ka disa që bëjnë mirë dhe nuk përfshijnë rreziqe.

Janë shtatë djathra që mund të hahen pa problem.

Pecorino, përmban pak yndyrna të dëmshme (53 mg për 100 gram). Por gjithashtu feta, përmban vetëm 68 mg gjithmonë nga 100.

Rricotta me 51 mg për 100 gram.

Pastaj raportohet gorgonzola, e cila mes djathrave është ndër më pak me yndyrna. Askush nuk do ta thoshte këtë, por ai ka vetëm 70 mg.

– Mocarela nuk është një ushqim i dëmshëm nëse hahet në sasitë e duhura. Ka 46 mg kolesterol për 100 gram. Sidoqoftë, për shkak të aromës së produktit, është e vështirë të mos e teprosh. Pikërisht për këtë arsye ekzagjerohet dhe konsumohet në sasi të tepërt.

– Plotësoni listën e djathrave që mund të hani edhe me gjizë dhe djath parmezan.

Siç u tha sasitë duhet të dozohen, pasi në doza të vogla edhe çdo ditë nuk krijojnë dëme për shëndetin.

Risultato immagini per 7 tipi di formaggi che possono consumare le persone con il colesterole alto"

***

Burim: AffarItaliani|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit