Mjekët i dhanë pak mundësi për të jetuar, vogëlushi që peshonte vetëm 980 gram kur lindi lë spitalin

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 22.09.2019, 07:52

Pas 113 ditësh të vështira, një foshnjë që peshonte vetëm 980 gram në momentin që lindi tashmë ka lënë spitalin dhe ka shkuar në shtëpi së bashku me prindërit.

Vogëlushi Finn James Hill nga Florida erdhi në jetë shumë shpejt kur nëna e tij ishte në muajn e gjashtë të shtatzënisë dhe mjekët i dhanë vetëm 50% shanse për të jetuar.

Megjithatë Finn- i vogël nuk u dorëzua dhe hap pas hapi ja doli që të merrte veten.

Vogëlushi doli në dritë në datën 21 maj të këtij viti ndërkohë që parashikimet ishin që ai të kishte kohën për të lindur në datën 6 shtator.

Para lindjes së tij të parakohshme dy prindërit Jessica dhe Chris Hill ishin përballur më një kalvar vuajtjesh.

Pas problemeve me fertilitetin që patën për 9 vite më radhë fatmirësisht çifti gjeti një mënyrë për të pasur një fëmijë por gjatë shtatzënisë së parë ata humbën dy binjakët e tyre. Ndërkohë që rrezikuan shumë të humbisnin edhe Finnin e vogël.

Mamaja e tij tregon se pas shumë vuajtjesh vogëlushi tashmë është mirë

Ajo shprehet:

Luftëtari ynë i vogël tani po lulëzon pas kohëve të vështira që kaloi. Është një fëmijë i mrekullueshëm dhe po fle pa problem”.

Tashmë pas 4 muajsh ai peshon 2.5 kilogram dhe është në rrugën e duhur për t'u bërë një djalë i mbarë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit