Njihuni me burrin që rri gjatë gjithë kohës i dehur, stomaku ia kthen karbohidratet në birrë

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 22.10.2019, 14:44

Një burrë rrinte gjatë gjithë kohës i dehur edhe pse nuk ka pirë asnjë pikë alkool.

Pacienti 46-vjeçar mbetej i dehur me 'kohë të plotë' pasi një problem në stomak bën që karbohidratet t'i shndërrohen në alkool.

Në çdo rast që burri në fjalë konsumon karbohidrate, stomaku i tij kthehet në një 'fabrikë birre' duke fermentuar sasi të pafundme alkooli. Edhe pse duket si diçka argëtuese, kjo situatë ia ka kthyer jetën 'përmbys' të sëmurit.

Mjekët tregojnë se ky rast i rrallë njihet si sindroma ABS (Auto-brewery Syndrome)

Pacienti në fjalë ka qenë gjatë gjithë jetën një person i shëndetshëm që pinte alkool shumë pak vetëm në rastet kur dilte me miqtë.

Sipas Science Alert, ai filloi të kishte probleme në vitin 2011, pasi kishte mbaruar një kurë me antibiotikë pas një lëndimi në gisht. Pas një jave me tabletat, ai filloi të kishte ndryshime të papritura në personalitet, sjellje agresive dhe humbje kujtese.

Problemi i tij u zbulua një ditë kur e ndaloi policia në rrugë dhe i kërkoi të bënte testin e alkoolit. Më pas përfundoi në spital ku sasia e alkoolit në gjak tregonte sikur ai kishte pirë të paktën 10 gota.

Problemi u trajtua dhe prej një viti e gjysmë pacienti i është kthyer jetës normale.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit