“Mjekët duhet të përpiqen t’i shpëtojnë”/ Foshnjat e lindura në muajin e 5-të ‘tashmë mund të mbijetojnë’

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 23.10.2019, 11:03

Mjekët duhet të nisin të përpiqen për t'u shpëtuar jetën foshnjave që lindin në 22 javë të shtatzënisë. Kjo sipas udhëzimeve të reja klinike në Angli.

Avancimi i metodave dhe medikamenteve të përdorura në mjekësi i rrit më shumë shanset për mbijetesë tek foshnjat që lindin shumë përpara kohe. Më parë rekomandohej që vetëm foshnjat që lindin 23-javëshe ose më vonë mund të merrnin trajtimin që do u shpëtonte jetën.

Udhëzimet e publikuar ditën e sotme thonë se mjekët duhet të përpiqen që t'i ndryshojnë praktikat e ndjekura deri më tani ka njoftuar Shoqata Britanike e Mjekësisë Perinatale.

Ky njoftim ka bërë që të regojnë edhe aktivistët pro-jetës të cilët thonë se limiti i 24 javëve për abortim gjithashtu duhet të ndryshojë.

Numri i bebeve jashtëzakonisht të parakohshme që trajtohen dhe mbijetojnë është dyfishuar në pak më shumë se një dekadë.

Thuhet se shumica e bebeve mund të mos ia dalin, por një e treta mund të mbijetojnë nëse u ofrohet trajtim mjekësor dhe kjo është më mirë se të mos u jepet trajtim fare.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit