Vogëlushja guximtare pranon të bëjë operacionin e dhimbshëm për t’i shpëtuar jetën motrës me leucemi

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 01.09.2019, 20:42

Një vajzë 7-vjeçare i është nënshtruar një operacioni shumë të dhimbshëm vetëm që të mund të shpëtonte motrën e saj.

13-vjeçarja Keira Dancey është diagnostikuar me një formë të rrallë të leucemisë dhe prej vitesh e kalon jetën nga shtëpia në spital dhe anasjelltas.

Në një farë pike, mjekët duhet t’i bënin transplant të palcës kurrizore në mënyrë që gjendja e saj të mos përkeqësohej më tej.

Pas bërjes së analizave, rezultoi se motra e saj e vogël ishte e vetmja që përputhej për dhurimin e palcës.

Nëna e vajzave tha se Makaela në fillim kishte frikë t’i nënshtrohej procedurës dhe refuzoi.

Ajo tregon:

Ne i thamë se nëse donte mund të tërhiqej dhe askush nuk do t’i thoshte gjë. Por, më pas i shpjeguam që thjesht do bënte një gjumë të thellë dhe nuk do kuptonte asgjë. Pastaj i thamë që mund të mbante me vete edhe kukullën e saj të preferuar që të mos kishte frikë dhe ajo pranoi."

Keira tashmë po rikuperohet pasi mori pjesë nga palca kurrizore e së motrës, por prindërit e saj thonë se nuk i dihet se kur mund të sëmuret prapë.

Pas operacionit, 7-vjeçare tha:

E bëra sepse Keira ka nevojë që të shërohet, por ishte e dhimbshme.”

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit