Rreth 450 të sëmurë e 6 viktima, mjekët publikojnë fotot e frikshme: Ja çfarë po u bëni mushkërive me cigaret elektronike

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 13.09.2019, 11:40

Ndërkohë që deri më tani numërohen plot 450 raste të pacientëve të prekur nga sëmundja misterioze e mushkërive, mjekët kanë publikuar disa foto sensibilizuese.

Ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të cigareve elektronike rritet, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA njofton se rastet raportohet të jenë të shpërndara në 33 shtete të ndryshme.

Minnesota, California, Oregon, Illinois, dhe Indiana kanë pasur raste të pacientëve që kanë ndërruar jetë dhe në të gjitha rastet shkak ka rezultuar të jetë tymosja e cigareve elektronike.

Tashmë mjekët po publikojnë foto të ekzaminimeve me rreze X, që u janë bërë pacientëve të sëmurë, për të paralajmëruar njerëzit që të heqin dorë nga cigaret elektronike.

Dr. Dana Meaney-Delman u shpreh:

Ndërkohë që hetimi vazhdon, këshillohet që të ndaloni së përdoruri cigare elektronike pasi, deri më tani, mbeten shkaku kryesor i shfaqjes të kësaj sëmundjeje të rëndë mushkërish."

Edhe një 18-vjeçar,Chance Ammirata, ka publikuar disa pamje të mushkërive të tij në Twitter. Bashkë me fotot ai shpjegonte se pikat e zeza në mushkëri janë shkaktuar si pasojë e cigareve elektronike.

Një tjetër adoleshenti i thanë mjekët se, për shkak të tymosjes me cigare elektronike, mushkëritë i janë bërë si ato të një 70-vjeçari.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit