Frikë nga vdekja? Ja se si na mbron truri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.10.2019, 12:54

Të qenurit të mbrojtur nga mendimet për vdekjen tonë mund të jetë shumë e rëndësishme për të gjithë njerëzit, në mënyrë që ata të jetojnë të tashmen. Truri e klasifikon vdekjen si diçka që “godet” apo prek, vetëm të tjerët, pra jo ne. Frika nga vdekja mbrohet nga realiteti i një vdekjeje të mundshme të afërt. Kjo është përmbledhja e një studimi të kryer në Universitetin Bar Ilan në Izrael, me teste specifike të zhvilluara mbi persona që u deklaruan vullnetarë për këtë studim.

Çfarë kanë zbuluar kërkuesit në bashkëpunim me qendrën e kërkimit të neuroshkencave në Lion? Që sapo bëhemi të vetëdijshëm për ekzistencën tonë dhe për faktin se një ditë do të vdesim, truri gjen mënyrën për të na mbrojtur nga ai që do të jetë fati ynë i afërt (pra, nga mendimi për vdekjen).

Me pak fjalë, truri bën një punë të mirë për të na bindur se vdekja është diçka që u ndodh personave të tjerë, duke na hequr kështu frikën se do të vdesim.

Vullnetarët i janë nënshtruar një testi ku shikonin fytyra që shfaqeshin dhe zhdukeshin në një ekran, ndërkohë që monitorohej aktiviteti i tyre cerebral. Pra, është studiuar se si truri i vullnetarëve reagonte ndaj fotove të tyre dhe fotove të të tjerëve. Në 50% të rasteve, fotot ishin të shoqëruara nga fjalë si “funeral” apo “varrim”.

Kërkuesit kanë dalë në përfundimin se sistemi i gadishmërisë së trurit mbyllej kur këto fjalë shoqëronin fotografinë e vetë personit.

***

Burim: Digitalic |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit