Humbi gjysmën e dorës tek grirësja e mishit, mjekët bëjnë ‘mrekulli’ për 23-vjeçarin

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 16.10.2019, 18:01

Një i ri humbi pjesën më të madhe të dorës në një aksident gjatë punës dhe ditën tjetër arriti të lëvizte gishtat pas një operacioni.

Lawrence Cooper e humbi gjysmën e dorës ndërsa punonte me një makineri që pret mishin në Brisbane.

Incidenti ka ndodhur në Australi këtë verë.

Menjëherë pas incidentit 23-vjeçari u dërgua me urgjencë në spital ku mjekët e futën menjëherë në sallën e operimit.

Kirurgët punuan intesivisht që Cooper të mos mbetej pa dorë dhe ia dolën me sukses pasi vetëm një ditë më pas ai mund t’i lëvizte sërish gishtat.

Me pak fjalë kirurgët bënë të mundur ‘ringjitjen’ e dorën dhe ai pati mundësinë që të kishte kontroll sërish mbi të.

Duke folur për incidentin, Laqrence u shpreh:

Mbaj mend shumë pak gjëra. Shumicën e kohës nuk kisha dhimbje të vërtetë, shumë persona e quajnë dhimbje fantazmë dhe ndodh kur ti mund të ndjesh dhimbje edhe pse nuk ke.

Për fatin e 23-vjeçarit, një kolegu i tij e mori pjesën e prerë të dorës dhe e vendosi në akull duke e ruajtur kështu nga dëmtimi i menjëhershëm.

Kirurgët punuan më shumë se 7 orë për ta rregulluar sërish dorën e tij dhe thanë që nuk ishte aspak punë e lehtë.

Aksidenti ka ndodhur në gusht ndërsa Lawrence thotë se shpreson që së shpejti mund të nisë ta përdorë dorën si më parë.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit