U rrëzua nga kali, adoleshentja përfundon duke mbajtur një pjesë të nofullës në dorë

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 09.10.2019, 11:50

Një adoleshente ka mbajtur një pjesë të nofullës së saj në duar pas një aksidenti të rëndë që ndodhi ndërsa ecte me kalë një rrugë fshati.

15-vjeçarja Emily Eccles, u lëndua rëndë pasi kali u tremb nga zhurma e një makine dhe e përplasi tek një gardh me kangjëlla. Pas incidentit të rëndë, një pjesë e nofullës së saj mbahej në vetëm 1 cm lëkurë ndërsa pjesën tjetër po e mbante ajo vetë.

Mjekët që e trajtuan u shprehën për mediat se ky rast ishte më i rëndi që kanë parë jashtë një zone lufte.

Por, falë punës së mirë të bërë nga një prej kirurgëve më të talentuar në rindërtimin e fytyrës, plagët e saj janë shëruar vetëm brenda pak muajve.

Emily thotë se ajo mban mend që kapi diçka të kuqe përballë fytyrës ndërsa rrëzohej prej kalit në një rrugë fshati afër Baslow në Derbyshire.

Incidenti i frikshëm ka ndodhur në gusht.

Adoleshentja tha:

Thjesht shikova poshtë dhe thashë 'Nuk e di se çfarë është ajo gjëja."

Por pasi u fut në ambulancë, 15-vjeçarja pa dhëmbët dhe kockat dhe tha 'ajo aty është nofulla ime?"

Duke mbajtur pjesën e poshtme të fytyrës në duar, ajo u dërgua në Spitalin e Fëmijëve Sheffield, ku një kirurgu Rikardo Mohamed-Ali i rindërtoi fytyrën në një operacion që zgjati pesë orë e gjysmë.

Burimi:Metro|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit