“Mu bënë mushkëritë si prej 50-vjeçari”/I sëmurë rëndë prej cigareve elektronike, adoleshenti ka një mesazh për të rinjtë

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 06.09.2019, 13:16

Ndërkohë që sëmundja që mendohet të jetë e lidhur me cigaret elektronike i ka marrë jetën dy personave, një adoleshent u ka dhënë një mesazh moshatarëve të tij.

18-vjeçari Adam Hergenreder është rëndë në spital për shkak se tymosja e vazhdueshme ia ka bërë mushkëritë që të duken si ato të një 50-vjeçari.

Hergenreder nuk mund të marrë vetë frymë pa ndihmën e tubave të oksigjenit qëkur është shtruar, të shtunën e kaluar, në një spital në Libertyville. Duke i injoruar paralajmërimet e të gjithëve, adoleshenti nisi të tymoste cigare elektronike qëkur ishte 16-vjeç dhe tani për pak sa nuk humbi jetën.

Duke folur për mediat, ai u shpreh:

Jam i lumtur që mund të shërbej si shembull që njerëzit ta kuptojnë se cigaret elektronike nuk janë të mira për shëndetin. Do t'ju shkatërrojnë mushkëritë."

Gjendja e adoleshentit është përmirësuar, por si ai ndodhen edhe 26 pacientë të tjerë në spital që po trajtohen për të njëjtin problem në mushkëri.

Ndërsa në total në SHBA rezultojnë 215 raste të sëmundjes misterioze.

Burimi:NYP|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit