Pas kancerit/ Depresioni, sëmundja që frikëson më shumë dhe kostot e tij

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.01.2020, 08:41

Çfarë është depresioni dhe cila është origjina e saj? Sa na frikëson kjo sëmundje? Këto janë disa nga pyetjet e përgjigjura nga vullnetarët e përfshirë në një studim të kryer nga “Onda” në një anketim prej mbi një mijë njerëz, gra dhe burra.

Sa është i frikshëm depresioni

Depresioni është shumë i frikshëm: kjo është ajo që del pas mbledhjes së mendimit të të intervistuarve, sipas të cilëve depresioni renditet i dyti pas tumoreve për shkak të ndikimit të perceptuar në jetën e atyre që vuajnë prej tij dhe atyre që kujdesen për një person i cili preket. Mbi gjysma e të intervistuarve (58%) besojnë se depresioni paraqet një patologji plotësisht të krahasueshme me ato fizike, e cila, si e tillë, duhet të diagnostikohet dhe trajtohet herët; sidoqoftë, një në katër persona e nënvlerësojnë sëmundjen, duke e përshkruar atë si një gjendje mendore të pakuptueshme në kompleksitetin dhe thellësinë e saj, me të cilën mund të jetojë vetëm me të.

Risultati immagini per depression

Shkaqet dhe simptomat

Depresioni nuk gjurmohet në një faktor unik, por perceptohet si pasojë e një seri elementësh: për ata që kanë marrë një diagnozë, shkaqet duhet të gjenden në traumë (69%) ose stres (60%), ndërsa ata që nuk e kanë provuar atë ai beson se ajo buronte kryesisht nga një brishtësi emocionale (67%).

Cilat janë simptomat kryesore që lidhen me depresionin? Pjesa më e madhe e të intervistuarve i identifikon ato në prirjen e mendimeve negative (69%), vetmisë (67%), trishtimit (63%).

Në të vërtetë, kjo perspektivë duhet të zgjerohet sepse depresioni ndikon edhe në funksionimin shoqëror dhe individual të personit, duke krijuar shpesh shqetësime të mëdha, dhe nganjëherë duke zvogëluar aftësi, në interpretimin e rolit që kërkohet në familje, mjedisin socio-relacional ose të punës.

Vetëm një në tre të anketuar pranon se të njëjtat çrregullime njohëse, të tilla si vështirësi në marrjen e vendimeve ose ruajtjen e përqendrimit, krijojnë një ndikim të fortë në jetën e pacientit dhe të njerëzve përreth tij.

Risultati immagini per depression

Kostot

Depresioni ka kosto shumë të larta, nga pikëpamja ekonomike dhe njerëzore: kosto që janë rreth 800 miliardë dollarë por që janë të destinuara të rriten gjithnjë e më shumë, nëse konsiderojmë se, deri në vitin 2030, do të jetë sëmundja më e zakonshme kronike, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetit. Përsëri sipas OBSH-së, afro 56% e pacientëve nuk marrin trajtim adekuat.

Risultati immagini per depression

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit