Mjeku ripërdori shiringa të infektuara, rreth 900 fëmijë rezultojnë pozitivë ndaj virusit HIV

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 28.10.2019, 15:33

Rreth 900 fëmijë në një qytet në Pakistan kanë rezultuar pozitivë për virusin HIV pasi një mjek ripërdori shiringa të infektuara.

Më herët gjatë këtij viti, u raportua se kishte një përhapje të madhe të virusit në një kohë që numëroheshin 500 raste në Ratodero.

Por tashmë, ekspertët e shëndetit kanë njoftuar se bëhet fjalë për 900 fëmijë të infektuar dhe dyshohet se numri mund të jetë akoma më i madh.

Fajtori për këtë ‘epidemi’ është mjeku Muzaffar Ghanghro i cili akuzohet të ketë përdorur shiringa të infektuara.

Mjeku në fjalë ishte më i liri në këtë qytet.

Një e katërta e 200,000 banorëve të qytetit janë testuar deri më tani. Kjo ka bërë që zyrtarët shëndetësorë të frikësohen se numri mund të jetë shumë më i lartë, sipas The New York Times.

Mjeku është vënë në pranga dhe akuzohet për neglizhencë dhe vrasje.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit