Krijuesi i vaksinës së Covid-19: Jetës normale do i kthehemi dimrin që vjen!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 15.11.2020, 14:55

"Ndikimi i një vaksine të re për Covid do të fillojë ndjeshëm gjatë verës dhe jeta duhet të kthehet në normalitet deri në dimrin e ardhshëm", ka thënë një nga krijuesit e vaksinës.

Prof Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech, tha se ky dimër do të jetë i vështirë pasi vaksina nuk do të kishte një ndikim të madh në numrin e infeksioneve. Javën e kaluar, BioNTech dhe bashkë-zhvilluesit Pfizer thanë se analiza paraprake tregoi se vaksina e tyre mund të parandalonte më shumë se 90% të njerëzve të marrin Covid-19. Rreth 43,000 njerëz morën pjesë në teste.

Mbretëria e Bashkuar pritet të marrë 10 milion doza deri në fund të vitit, me 30 milion doza të tjera tashmë të porositura. Vaksina bëhet në dy doza, me tre javë ndarje.

Banorët dhe personeli i moshuar në shtëpitë e kujdesit ka të ngjarë të kenë përparësi, të ndjekur nga punonjësit shëndetësorë dhe mbi 80 vjeç. Njerëzit atëherë do të renditeshin sipas moshës.

Në një intervistë në Andrew Marr Show të BBC, Prof Sahin tha se ishte i bindur se vaksina do të zvogëlojë transmetimin midis njerëzve si dhe do të ndalojë zhvillimin e simptomave tek dikush që ka bërë vaksinën. Ishte e mundur, tha ai, vaksina mund të përgjysmojë transmetimin që do të kishte një ndikim të madh.

"Unë jam shumë i sigurt se transmetimi midis njerëzve do të zvogëlohet nga një vaksinë kaq e efektshme – ndoshta jo 90% por ndoshta 50% – por nuk duhet të harrojmë se edhe kjo mund të rezultojë në një ulje dramatike të përhapjes pandemike", shtoi ai.

Të hënën, Sir John Bell, profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit, sugjeroi që jeta mund të kthehet në normalitet deri në pranverë.

"Unë jam ndoshta djali i parë që e them këtë, por do ta them atë me një farë besimi," tha ai.

Sidoqoftë, Prof Sahin tha se do të duhej më shumë. Nëse gjithçka vazhdon të shkojë mirë, tha ai, vaksina do të fillonte të shpërndahej në "fund të këtij viti, fillim të vitit të ardhshëm".

Qëllimi ishte që të jepeshin më shumë se 300 milion doza në të gjithë botën deri në Prillin e ardhshëm, tha ai, i cili "mund të na lejojë që vetëm të fillojmë të bëjmë një ndikim".

Ai tha se ndikimi më i madh do të ndodhte më vonë, duke shtuar: "Vera do të na ndihmojë sepse shkalla e infeksionit do të ulet në verë dhe ajo që është absolutisht thelbësore është që ne të marrim një normë të lartë vaksinimi deri ose para vjeshtës / dimrit të vitit të ardhshëm".

Prof Sahin tha se ishte thelbësore që të gjitha programet e imunizimit të përfundonin para vjeshtës së ardhshme.

Burimi: BBC|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit