JOQ Albania
Home

Mjekët i kishin dhënë vetëm disa javë jetë, vajza 12-vjeçare shpëton nga kanceri falë një ‘mrekullie’
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 02/09/2019 11:19

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një vazje 12 vjeçare i kishin dhënë mjekët vetëm disa javë jetë, por ajo ia doli të shërohej dhe të kthehej sërish në shkollë pas një operacioni eksperimental.

Në maj, Amelia Lucas-it i thanë mjekët se nuk kishte më shpëtim për të dhe se i kishin mbetur vetëm disa javë jetë.

Por, fati i saj ndyrshoi kur çeshtjen e mori në dorë Dr. Teo i cili ralizoi një operacion të vështirë që ‘pastroi’ 98 për qind të tumorit nga truri.

Duke folur për historinë e adoleshentes, Dr. Charlie Teo tregoi se rasti i Amelias, e cila vuan nga një sindromë e rralë e quajtur ‘Li-Fraumeni syndrome’, është një histori shprese dhe trimërie të pabesueshme.

'Milli Lucas ka tre vite që lufton me kancerin terminal që ka në tru.

Disa muaj më parë ajo nuk po merrte më asnjë efekt nga medikamentet dhe familjarët u përgatitën për më të keqen derisa rrethanat ndryshuan.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/