Dhjetë familje e refuzuan, çifti gay birësojnë vogëlushen që lindi me HIV

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 15.10.2019, 13:55

Një çift gay kanë treguar për afeksionin e menjëhershëm që ndjenë për një vajzë të vogël me virusin HIV që ata kanë adoptuar.

Duke qenë se ka lindur me HIV, vogëlushja ishte refuzuar nga 10 familje.

Damian Pighin dhe Ariel Vijarra ishin çifti i parë i së njëjtës gjini që u martuan në Santa Fe, Argjentinë dhe në vitin 2011 vendosën që të zgjeronin familjen.

Dyshja prej vitesh tentinun që të adoptonin fëmijë, po pa rezultat, derisa një ditë në vitin 2014 morën në telefonatë për një vajzë të porsalindur që kishte dalë për adoptim.

Vajza, e cila ka lindur me HIV, ishte 28-ditëshe kur Damiani dhe Arieli morën vesh se 10 familje të tjera e kishin refuzuar.

Gjithsesi, ata nuk hezituan fare që ta bënin pjesë të familjes.

Ariel u shpreh për mediat:

Sapo e pashë, e ndjeva që do të ishte pjesë e jetës sime. Lidhja ishte e menjëhershme. Ne e mbajtëm në krahë dhe i dhamë një biberon ndërsa ajo na shihte në sy duke mos qarë fare."

Vogëlushes iu vu emri Olivia dhe mjekët thonë se është përgjigjur shumë mirë ndaj trajtimeve mjekësore. Disa vite më vonë, familja morën lajmin e mirë se analizat tregonin që nuk kishte më shënja të virusit tek Olivia.

Damian dhe Ariel kanë adoptuar edhe një vajzë tjetër në vitin 2015.

Edhe pse ende nuk ka një kurë për HIV-in, medikamentet e disponueshme e reduktojnë në mënyrë shumë domethënëse sasinë e virusit në trup.

Kjo bën që virusi të jetë pothuajse i padallueshëm në gjak.

Burimi:UNILAD|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit