KÇK
Në vend të kapë kriminelët, Policia e Shtetit i jep 500 milionë Gerond Meçes në tenderin pa garë
Në Shqipëri ekzistojnë kontradikta të shumta, që një mendje normale mund t’i klasifikojë si çudira shqiptare. Dhe me të drejtë. Shqipëria është një vend ku për fat të keq krimi endet i lirë dhe i pandëshkuar për një sërë arsyesh...
Berberi i ARRSH “pret me gërshërë” 12 milionë euro, shpall fituese firmën që ofroi 600 milionë lekë më shumë
Autoriteti Rrugor Shqiptar është “me fat” që ka në krye të tij një person të quajtur Evis Berberi. Pasi ndryshe nuk do të kishte aspak kuptim që dikush tjetër të “priste më gërshërë” miliona euro nëpër tendera e të mos...
Pasi shëtitorja “Taulantia” u përmbyt, ujësjellësi i Durrësit harxhon 82 milionë për programe kompjuterike
Vetëm pak ditë më parë ju treguam për një ngjarje skandaloze të ndodhur në Durrës. Shëtitorja “Taulantia” u përmbyt nga uji që nuk dihet se nga e kishte burimin dhe se në ç ’mënyrë kishte përfunduar aty. Kujtojmë se për...
Veliaj “ia fut” Brataj-t, hap tender për ambulancë tek Liqeni duke pranuar se urgjenca e Skënderit vonohet  
Që ambulancat e Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore vonohen thuajse çdo herë që populli ka urgjencë, kjo tashmë është e ditur nga të gjithë. Madje me qindra janë edhe denoncimet e mbërritura pranë Joq Albania në lidhje me problemin e...
Rikthehet “kuçedra” e tenderave Paqsor Buzi, pasi nuk i dolën 1.5 milionë euro “kullufit” edhe 300 milionë shtesë për Urën e Tapizës
“Kuçedra” e tenderave Paqsor Buzi është rikthyer përsëri! Firma e tij G.P.G. COMPANY është rikthyer fuqishëm në “tregun e tenderave” në Shqipëri. Ndonëse për një farë kohe Paqsor Buzi u përpoq të mos binte më në sy pas fitimit të...
Juliana Memaj e Bashkisë Dimal “fryn” xhepat e Yzedin Bozhaj me 440 milionë në tenderin pa garë
Kryetarja e Bashkisë Dimal, Juliana Memaj, duket se është futur “fort” në garë me kolegët e saj se kush jep më shumë para nëpër tendera të dyshimtë. Në një kohë kur ekonomia është në krizë si pasojë e inflacionit të...
Naureda Llagami e KLGJ bën “rrush e kumbulla” 500 milionë për shërbime kompjuterike, fituesi ofroi sa 98% e fondit limit
Të gjithë shqiptarët presin që dikur do të vijë një ditë që institucionet shtetërore e sidomos ato të drejtësisë do të jenë në gjendje që më në fund të punojnë ashtu siç duhet vetëm në shërbim të popullit e jo...
Nipi i Sadri Abazit nuk ngopet me miliarda, merr 7 prej tyre nga Krali i Kavajës
Nipi i ish-deputetit rilindas Sadri Abazi duket se noton në një det të vërtetë miliardash. Shifrat që ai ka marrë nga thuajse çdo ent publik janë të “llahtarshme”. Tenderat e fituara prej tij, ndonëse gati në të gjitha rastet të...
Çmimet në stratosferë, Emiriana Sako e Durrësit shpërdoron 50 milionë për të blerë skenë lëvizëse 100 m2
Emiriana Sako, Kryetarja aktuale e Bashkisë Durrës në vend që të merret me problemet e mprehta sociale të bashkisë që drejton, duket se e ka mendjen vetëm për të shpërdoruar paratë e marra nga taksat e qytetarëve të saj. Siç...
Skandali/ Semafori i parë “historik” në Tropojë ka kushtuar 37 milionë lekë
Vetëm pak ditë më parë ju bëmë me dije se një ngjarje historike kishte ndodhur në Tropojë. Bëhej fjalë për vendosjen e semaforit të parë në këtë qytet. Ndodhia në pamje të parë mund të duket e pabesueshme por ja...
Vilma Nushi nuk i ndahet mjekësisë, “fut në xhep” 70 milionë nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor  
Vilma Nushi, biznesmenia e përfolur shpesh në media për tenderat tepër të dyshimtë që ka marrë, duket se nuk i ndahet fushës së mjekësisë. Pasi mori koncesionin e kontrollit bazë shëndetësor të popullsisë, i njohur ndryshe si “check-up”, për rreth...
DAJTI PARK 2007 e Qefaliajve “kullufit” 1 miliardë lekë për ushqimin e Spitalit të Burgut
Vëllezërit Qefalia vazhdojnë të “kullufisin” prej vitesh llokma të mëdha nga tenderat e organizuar nga institucionet e ndryshme shtetërore në vend. Ata janë përmendur shpesh herë në media në lidhje me tenderat e dyshimtë që kanë përfituar, e megjithatë askush...
Ministrit Niko “i zë truri lesh”, harxhon 800 milionë për festa me vajza hostess
Ministri ynë i Mbrojtjes, z. Niko Peleshi duket se e ka të qartë në mendjen e tij strategjinë e mbrojtjes së vendit. Madje aq mirë i ka bërë punët me ushtrinë saqë tashmë nuk ka nevojë për asgjë më shumë...
Lumë miliardash nga Mirlinda e AKSHI-t në xhepat e “FASTECH” të lidhur me Ilir Beqajn
Ilir Beqaj duket se ka nxjerrë përsëri kokën nga vendi ku ishte fshehur pas thërritjes së para pak kohëve nga SPAK. Si duket kjo thirrje ishte thjesht një shafqje dhe tashmë ish-ministri i shëndetësisë i ka hyrë përsëri lojës së...
Luan Kapri fiton tenderin për pastrimin e Spitalit të Traumës, “mbush xhepat” me 1.4 miliardë   
Luan Kapri është një emër tepër i dëgjuar përsa i pëket fitimit të tenderave. Ai është kushëriri i Eduard kaprit, ish-krybashiakut demokrat të Pogradecit. Me firmën e tij “REJ”, Luan kapri ka marrë një numër të konsiderueshëm tenderash me vlera...
Bashkia Rrogozhinë i jep 3 milion euro firmës “VIOLA GREEN” themeluar nga babai i Ervin Demos të Beratit
Skandalet nuk kanë fund në vendin tonë. Por nga dita në ditë ato bëhen edhe më intereante. Kështu nëse mendonit se “pisllëqet” më të mëdha me tenderat bëheshin kryesisht në qytetet e mëdha, rasti i Rrogozhinës do t’ju bëjë të...
OSHEE “gostit” me 700 milionë kunatin e Vilma Nushit për blerje kancelarie
Plot 708 milionë lekë të vjetra me TVSH do të paguajë OSHEE e Ardian Çelës ndaj kunatit të Vilma Nushit, Edmond Hido. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-26060-04-21-2022 dhe me objekt “Blerje kancelari për nevojat OSHEE Group sh.a,...
“Lajthit” Veliaj/ I jep 120 milionë inspektorit të IKMT-së në tenderin e palestrave, fituesi ofroi 98% të fondit limit
Duket se Veliaj vazhdon i qetë rrugëtimin e tij të pandalshëm drejt organizimit të tenderave të dyshimtë njëri pas tjetrit. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe kur SPAK duket se është kthyer në “ASPAK” në rastin kur bëhet fjalë për...
Veliaj shpall fitues Karamuçën e Vorës për Liqenin e Tiranës, ofroi sa 96% e fondit limit
Duket se Liqeni Artificial i Tiranës paska nevojë për rrugë të reja që të kalojnë këmbësorët për shëtitje. Natyrisht kjo do të thotë se do të prishet edhe ai pak gjelbërim egzistues i mbetur dhe do të shtrohet beton për...
Kënduan 3 minuta këngë servile për Ramën dhe Ballukun, Bashkia Sarandë i shpërblen me 23 milionë lekë
Me sa duket të jesh servil i shefave të sjell përfitime. Ky është një ndër postulatet kryesore që për fat të keq shihet kudo në Shqipëri. Themi në Shqipëri pasi natyrisht në Bashkimin Europian vlerësohet performanca dhe jo se sa...
Spitalet në errësirë, Ergys Verdho i KESH “i fal” 3 miliardë Salillarit që Rama i puthi tullën
Vetëm ditën e sotme kemi postuar disa raste të mungesës së energjisë elektrike në Shqipëri. Së pari u konstatua në TIranë, kryeqytetin e Shqipërisë, ku një pjesë e mirë e zonave kanë qenë pa energji elektrike për disa orë. Së...
Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve kërkon luks, blen pa garë 5 fuoristrada të 2022 tek Dulaku
Një tjetër skandal mund të cilësohet tenderi i radhës që po ju paraqesim. Kësaj here bëhet fjalë për Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve e cila në vend që të sigurojë kushtet minimale të nevojshme për ata që vuajnë dënimet, shkon...
Niko Peleshi nuk i ndal tenderat e dyshimtë, 1 miliardë lekë për ndërtim deposh
Niko Peleshi, ministri aktual i mbrojtjes, duket se ka filluar “rëndshëm” kohët e fundit që të merret me tenderat. Nuk bëhet fjalë për tendera të zakonshëm por për tendera që janë dukshëm të dyshimtë. Jo thjesht prej vlerës së lart...
Vendi në krizë ekonomike, Tan Agolli shpërdoron 4.3 milardë për rrugët që të çojnë tek Auto-Moto Park
Në një kohë që vendi është në krizë ekonomike për shkak të rritjes pa fund të çmimeve të ushqimeve bazë nga dita në ditë, drejtuesi i Fondit Shqiptar të Zhvillimit duket se ka prioritete të tjera. Dritan Agolli në vend...
Fidel Ylli “nxjerr kthetrat”, i jep 1.4 miliardë Saimir Bidajt ndonëse 5 të tjerë ofruan më pak në tenderin e uniformave sportive
Fidel Ylli, biznesmeni pranë kryeministrit Rama, pak kohë më parë u përdor nga qeveria si vegël mediatike për të hequr vëmendjen nga ngjarjet e ditës nëpërmjet hedhjes në “hava” të lajmit për ri-hapjen e basteve sportive. Natyrisht vëmendja u hoq...
Veliaj gostit pronarin e BOLV OIL me 215 milionë për blerje mjetesh transporti
Bashkia Tiranë prej kohësh është njëri nga ato institucione vendore që jep tendera me vlera ndër më të lartat.  Pavarësisht se komuniteti mund të ketë nevoja emergjente, fokusi i bashkisë në tenderin konkret duket se është që të blejë makineri...
Niko Peleshi “e lëshon dorën”, 316 milionë lekë tender firmës që dha ofertën më të lartë
Natyrisht nuk kishte se si të mungonte në garën se kush organizon më shumë tendera të dyshimtë, as ministri i mbrojtjes Niko Peleshi. Së fundmi ministria e drejtuar prej tij ka filluar “rëndshëm” të organizojë tendera të dyshimtë. Madje në...
Jorgo i Himarës “vazhdon avazin”, jep 120 milionë në tenderin pa garë ku fituesi ofroi 99% të fondit limit
Përsëri Jorgo Goro i Himarës! Pasi pak ditë më parë i dha tenderin nënës së ish-juristit të tij, kryetari i Bashkisë Himarë realizon një tjetër “bëmë”. Duket se në vend që të frikësohet për ndonjë hetim të mundshëm nga autoritetet...
“Nuk mbahet më” Ben Kraja i SPAKUT, “fut e bjer” prapë me tenderin e rradhës për blerje kufjesh
Arben Kraja, kreu i SPAK, duket se më në fund ka filluar të zgjohet nga gjumi i tij letargjik. Prisni, prisni miq! Nuk është zgjuar për të arrestuar peshqit e mëdhenj, por për të organizuar tenderin e rradhës të dyshimtë....
Rakip Suli shpall fitues për 120 milionë, të akuzuarin nga prokuroria për vjedhjen e zhavorrit të lumit
Skandalet nuk kanë fund në Shqipëri dhe për sa kohë autoritetet që kanë për detyrë të hetojnë “flenë gjumë”, të pabërat do të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Rakip Suli i Bashkisë Kamëz është personi i rradhës i cili...
Ndërkohë që punonjësit e saj vjedhin pensionet e të moshuarëve, Posta Shqiptare harxhon 150 milionë për blerje bojërash
Çudirat vazhdojnë si çdo ditë dhe duket se as që kanë ndër mend të ndalen në Shqipëri. Domosdo kështu ndodh kur institucionet nuk bëjnë detyrën dhe as që marrin mundimin të marrin masa për shkeljet e dyshuara. Rradhën tashmë e...
“Gjumashët” e SPAK në vend të hetojnë tënderat abuzues, bëjnë lekun “letër” për vete në tenderin e dyshimtë për “InfoSoft Office”
U bë tashmë një kohë tepër e gjatë që Joq Albania publikon disa tendera të dyshimtë çdo ditë. Imagjinoni pak se sa i lartë është numri i abuzimeve që ndodhin me to. Por nga ana tjetër institucionet shtetërore që duhet...
Emiriana Sako i jep familjes Dulaku 130 milionë pa garë për blerje automjetesh për policinë bashkiake
Nuk kanë të ndalur “bëmat” e kryetares së Bashkisë Durrës, Emiriana Sako. Nuk e kemi fjalën për “bëmat” në dobi të komunitetit, por përkundrazi. Për “bëmat” e saj në dëm të parave të taksapaguesëve të Durrësit. Themi kështu pasi zonja...
Jorgo Goro i Bashkisë Himarë i jep 408 milionë nënës së ish-juristit të tij
Skandalet vijojnë përditë në Shqipëri, ashtu siç përditë vazhdon edhe mos kokëçarja dhe gjumi i institucioneve që duhet të hetojnë, sidmos SPAK dhe “kryegjumashi” i tij, Arben Kraja. Në media është përmendur disa herë “dashuria” e çuditshme e Jorgo Goros...
Bregdeti shqiptar nën duart e oligarkëve, Rama gostit me 9 mijë metra katrorë Gjikurinë për vetëm 1 euro
Duket se fatkeqësisht bregdeti shqiptar po përfundon i gjithi nëpër duart e oligarkëve. Të maskuar pas termit “insvestim strategjik”, oligarkët në këtë vend duket se po zaptojnë gjithçka e për shqiptarin e thjeshtë nuk po ngel më asgjë. Kështu mësohet...
Emiriana Sako “luan nga tepeleku”, i jep 350 milionë firmës që dha ofertën më të lartë
Nuk paskan fund miq tenderat e dyshimtë në vendin tonë. Nuk ka bashki nga më të mëdhatë e deri tek ato më të voglat që të mos organizojnë tendera të dyshimtë. Por sa më e madhe bashkia, normalisht aq më...
Bashkia Mallakastër shpall fitues Salillarin, i jep 1.3 miliardë ndonëse 4 firma ofruan më pak
Çudira nga më të ndryshmet vazhdojnë të na shoqërojnë disa herë në ditë në Shqipëri. E natyrisht në mesin e tyre nuk kishte si të mungonte as Bashkia Mallakastër. Kjo e fundit duket se e ka lëshuar dorën fare dhe...
Adrian Çela i OSHEE harxhon 10 milionë euro për “matje inteligjente”
Tenderat vazhdojnë e natyrisht sa më e madhe të jetë shifra e përfshirë, aq më të mëdhaja janë gjasat që edhe abuzimi të jetë i lartë. Njëri ndër institucionet që thuajse gjithmonë organizon tendera me “llokma” të mëdha është padyshim...
Erion Veliaj harxhon 200 milionë lekë për të blerë pjata e garuzhde për çerdhet e kopshtet e Tiranës në tenderin pa garë
A mendoni ju miq se kopshtet e çerdhet e Tiranës janë pa pajisjet e nevojshme të kuzhinës? Pra pa lugë, pa thika, pa garuzhde, pa tasa e të tjera si këto? Natyrisht që jo, por tenderi që është organizuar nga...
Enkelejd Joti gati të zërë vendin e Thoma Gëllçit në burg, ofron 115 MLN lekë për servisin e makinave
Drejtori i ri i RTSH-së, Enkelejd Joti, duket se do të ndjekë fatin e Thoma Gëllçit, duke u bërë gati për disa muaj burg, nëse SPAK i vihet seriozisht dhe nuk pyet për miqësinë që ai ka me kryeministrin Edi...
Çudirat e Sakos, i jep 660 milionë firmës LIQENI VII ndonëse 15 firma të tjera dhanë oferta më të lira
Emiriana Sako, kryetarja e Bashkisë Durrës, duket se befas është zgjuar nga gjumi dhe po zhvillon njëri pas tjetrit shumë tendera të dyshimtë dhe në shifra të frikshme. Rasti më i fundit dhe njëkohësisht ndër më të çuditshmit është ky...
Emiriana Sako “gostit” me 66 milionë “mikun e Ramës” për “t’i dhënë mend”
Emiriana Sako, kryetarja aktuale e Bashkisë Durrës vazhdon pa “iu trembur syri” me tenderat e saj në shifra të konsiderueshme. Në një kohë krize ku çmimet e të gjitha produkteve ushqimore janë rritur në shifra alarmante, kryetarja në fjalë gjen...
Nikos i zënë “lesh” sytë, 800 milionë lekë tender për materiale mirëmbajtjeje për repartin Nr. 4001
Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, duket se “pe leshi” ka vetëm mbiemrin, pasi në të vërtetë rezulton të jetë mjeshtër i vërtetë në kopsitjen e tenderave prej qindra milionë lekësh. Dhe jo tendera dosido, por tendera që kapin vlerë prej...
Skandali me tenderin e pastrimit të Vorës, fiton V.A.L.E. RECYCLING ndonëse 3 firma të tjera ofruan më pak
Një skandal mund të cilësohet tenderi i pastrimit të qytetit të Vorës, fituesi i të cilit është shpallur pak ditë më parë. Bëhet fjalë për procedurën me numër reference REF-35239-07-04-2022 dhe me objekt “Shërbimi i Pastrimit dhe largimit të mbeturinave...
Shpresa Joanidhi “fërkon duart”, 1 miliardë të tjera në tenderin për ushqimin e ushtarëve në Vlorë
Të tjera para që dalin nga arka e shtetit shqiptar dhe që përfundojnë në xhepat e Shpresa Joanidhit. Kjo e fundit ka marrë shifra të konsiderueshme në rastin e tenderave të ndryshëm nga një sërë institucionesh shtetërore. Problemi është se...
Gonxhja gostit me miliona Gerond Meçen që t’i vendosë sistem thithës
Blendi Gonxhja, drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor (DPSHTRR) duket se i është rikthyer sërish tenderave te dyshimtë. Në rastin konkret rezulton se ky zotëri ka nevojë për një sistem thithës, të cilin mund t’ia vendosë...
Rakip Suli i Kamzës bën “rrush e kumbulla” 650 milionë për Shekspirin
Me sa duket zotëria që drejton aktualisht Bashkinë Kamëz është një dashnor i vërtetë i artit klasik. Madje veçanërisht i letërsisë dhe teatrit. Për dashurinë e tij për artin, ai duket se nuk pyet fare për paratë e taksapaguesëve të...
Veliaj “gati për SPAK”, zbulohet afera qindra-milionëshe me Gentian Likaj të ”COMMUNICATION PROGRESS”
Një tender tepër i dyshimtë rezulton të jetë realizuar nga Bashkia Tiranë. Si duket, duke parë që askush nga SPAK nuk po i thotë asgjë për qindra tendera të dyshimtë që ka bërë, Veliaj “e ka liruar dorën” dhe ka...
Çmenduritë e Mirlindës”/ AKSHI i jep 712 milionë Grigor Jotit për të menaxhuar denoncimet korruptive për Ulsi Manjën
Një çmenduri e vërtetë mund të cilësohet tenderi i mëposhtëm, si në terma financiarë ashtu edhe në terma praktikë. Kështu rezulton se Mirlinda Karçanaj, drejtoresha e AKSHIT ka organizuar një tender ku do të harxhojë mbi 700 milionë lekë të...
Evis Kushi “përvesh mëngët”, jep 1.5 miliardë për mobilim në tenderin ku të tjerët ofruan 500 milionë më pak
Evis Kushi siç mund ta dini është aktualisht drejtuesja e Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Duket se zonja në fjalë, ka “përveshur mengët” dhe i është futur seriozisht “biznesit” të tenderave, ashtu si shokët e shoqet e tjera të...
Lindita Nikolla shpërdoron 310 milionë për kondicionerë në tenderin e manipuluar
Lindita Nikolla është aktualisht Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë. Por në vend që të jetë model në pozicionin e punës që ka, duket se edhe ajo ka filluar të veprojë si “shokët” e “shoqet” e saj në qeveri duke abuzuar...
Gonxhja “zgjidh nyjen”, shpërdoron 400 milionë në tenderin pa konkurrencë
Blendi Gonxhja, drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, duket se nuk “ndahet” nga shokët e tij që shpërnajnë milionat e popullit sa andej-këndej. Madje ai duket se nuk e ka problem aspak të japë qindra milionë...
Bashkia e Veliajt i jep 130 milionë lekë për goma e bateri, firmës me ofertën më të lartë
Përditë e më tepër përballemi me një numër tepër të lartë tenderash të dyshimtë. Natyrisht një pjesë e mirë e tyre realizohen nga bashkitë e vendit, ku Bashkia Tiranë zë përgjithësisht një vend kryesor në lidhje me këto tendera të...
Dritan Agolli nuk ndalet nga bëmat, i jep 3.5 miliardë Faik Currit për shëtitoren e plazhit të Durrësit
Në vend që të ishte duke u hetuar apo në rastin më të mirë në burg për tenderin e shumëpërfolur të cilit ia dha kuzhinierit Alfio të punësuar në restorantit e tij, Dritan Agolli vazhdon i qetë me bëmat e...
Veliaj gostit me 130 milionë Erton Gracenin e “Pandora Papers” për pagesat e parkimeve në Tiranë
Vetëm pak kohë më parë e gjithë bota u shokua nga skandali i “Pandora Papers”. Një rrjet i pavarur gazetarësh arritën të nxirrnin të dhëna rreth politikanëve dhe biznesmenëve të ndryshëm të cilët shmangnin detyrimet e tyre tatimore nëpërmjet investimeve...
Në vend të ndihmojë fermerët, Frida e bujqësisë i jep miliona tender “Shëndellisë” për rikonstruksion sallash konference
Duket se qeveria aktuale ka më tepër prioritet propagandën sesa punën reale në terren. Në rastin e bujqësisë kjo shprehje merr vërtetë kuptim pasi Ministria e Bujqësisë e drejtuar nga Frida Krifca do të harxhojë miliona lekë për të rikonstruktuar...
Pasi harxhoi 1 miliardë për rikonstruksionin e Parkut Rinia, Veliaj harxhon dhe 50 milionë të tjera për ujitjen e tij
Vetëm pak kohë më parë u inaugurua rikonstruksioni i Parkut Rinia në mes të Tiranës. Rikonstruksioni që në fakt kushtoi rreth 1 miliardë lekë jo vetëm që nuk solli asgjë të re por përkundrazi pak ditë pas inaugurimit u përmbyt...
Në vend të çojë kriminelët para drejtësisë, Ulsi Manja blen 140 milionë lekë kondicionerë për t’u freskuar nga vapa
Natyrisht temperaturat e javëve të fundit kanë qenë tepër të larta e shpesh të padurueshme. Por sikur të mos mjaftonte kjo, nxehtësinë e kanë shtuar akoma më tej atentatet e vrasjet e kohëve të fundit që duket se askush nuk...
Drejtori i OSHEE Ardian Çela vjedh shqiptarët tek fatura e dritave/ Qytetari i bën puçin: Erdhi 800 Mijë Lekë!
Vjedhja që u bëhet familjarëve dhe bizneseve në faturat e energjisë elektrike, është një metodë e vjetër e perfeksionuar ndër vite nga drejtori rilindas i OSHEE Ardian Çela. Ndaj këtij të fundit vijnë dhjetra denoncime çdo ditë për mbifaturime në...
Ergys Verdho i KESH harxhon 1.8 miliardë për të parashikuar kohën në tenderin fiktiv
Ju kujtohet “Gysi” i famshëm? Një herë e një kohë publikohej thuajse përditë pasi kur drejtonte Autoritetin Rrugor Shqiptar tenderat e dyshimtë që ai jepte lart e poshtë ishin thuajse të pafundëm. Por duket se Ergys Verdho nuk e ka...
Evazioni dhe pastrimi i parave sheshit, Delina Ibrahimaj blen tapet 12 milionë lekë  
Situata aktuale e ekonomisë së vendit ndodhet në një pozitë të vështirë. Problematikat e saj janë aq të shumta sa nuk ke për çfarë të flasësh më parë. Duke filluar që nga inflacioni, e më tej te niveli i borxhit...
Sotiraq Filo i Korçës shpall fitues firmën KORSEL të Maksim Fejzullës megjithëse dha ofertën më të lartë
Një tjetër ditë me një tjetër tender të dyshimtë të dashur miq! Kësaj rradhe jemi në qytetin e Korçës ku duket se bashkia e këtij qyteti ka nevojë për dikë që të mirëmbajë varrezat publike dhe të dëshmorëve. Për këtë...
Veliaj i jep 60 milionë PC STORE për blerje pajisje elektroshtëpiake në ndihmë të përballimit të situatës së tërmetit
Një tender mjaft i çuditshëm është realizuar së fundmi nga Bashkia Tiranë. Rezulton se ky institucion ka patur nevojë të blejë pajisje elektroshtëpiake të tilla si lavatriçe, frigorifer apo deri televizor për një arsye mjaft të habitshme. Duket se këto...
Në vend të ndihmojë popullin, Kuvendi bën tender 155 milionë lekë për shërbime mirëmbajtje virtuale
Kohët e fundit jetesa e shqiptarëve që jetojnë brenda kufirit të Shqipërisë është vështirësuar së tepërmi. Kjo kryesisht për shkak të rritjes galopante dhe shpesh abuzimeve të çmimeve në përgjithësi por në veçanti të ushqimeve bazë. Kjo nga ana tjetër...
Emiriana Sako “mbyt” me 400 milionë Dulakët në tenderin pa konkurrencë    
Është bërë tashmë e udhës që bashkitë e vendit në vend që të punojnë ditë e natë për qytetarët e tyre, në fakt punojnë vetëm për xhepat. Për xhepat e tyre natyrisht, jo të qytetarëve. Duket se së fundmi askush...
Skandali/ Në vend që ta bëjë vetë, UKT e Veliajt paguan Sahit Dollapin e PD me 240 milionë për të zhbllokuar pusetat
Jetojmë në një vend çudirash miq! Fatkeqësisht për këtë po bindemi çdo ditë e më tepër, sidomos në rastin e tenderave të cilët përveç rasteve të panumërta abuzive shpesh herë janë edhe qesharake. Kështu rezulton se për të zhbllokuar pusetat,...
Bujqësia në faliment, Frida Krifca “shpërblen” vëllain e komandantit të Gardës me 900 milionë lekë
Thuajse çdo ditë paraqesim video apo lajme nga shqetësimet e bujqërve të cilët ankohen se thuajse i gjithë prodhimi është bërë për t’u hedhur pasi nuk gjejnë dot treg. Por në vend që Ministria e Bujqësisë e drejtuar nga Frida...
Ervin Demo i Beratit në vend të forcojë barrierat mbrojtëse në rrugë, i jep 270 milionë lekë tender pa garë GEGA OIL
Ditën e djeshme një ngjarje tragjike ndodhi në qytetin e Beratit ku një automjet me dy persona brenda, nënë dhe bir, përfundoi ne lumin Osum. Por ajo që bëri shumë përshtypje ishte lehtësia me të cilën makina përfundoi në lumë...
Berberi i Ballukut “godet” prapë, shpall fituese për 600 milionë firmën me ofertën më të lartë
Evis Berberi në rast se nuk e dini ende është drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar. Kohët e fundit është bërë protagonist thuajse përditë për shkak të tenderave skandalozë të cilit i jep nëpërmjet institucionit të tij. Vetëm pak ditë më...
Veliaj harxhon 100 milionë në tenderin pa garë, për t’i ujitur barin Ramës
Duket se Veliaj nuk i ndahet tenderave të dyshimtë, aq më tepër atyre me shumë para në mes. Madje edhe kur bëhet fjalë për të ujitur barin e Ramës. Po, po, e lexuat mirë. Del se Edi Rama ka nevojë...
Emiriana Sako nuk i ndahet “bëmave”, i jep 660 milionë firmës që ofroi 240 milionë më tepër se konkurrenti
Tenderat duket se janë shumë të ëmbël për pushtetarët. Ndoshta sepse është një ndër mundësitë që të gllabërojnë sa më shumë para shtesë. Por duke qenë se pushtetarët shqiptarë janë tepër të babëzitur, këto tendera kthehen shpesh herë në skandale...
Tirana akoma me ujin me orar, UKT e Veliajt harxhon miliona për çanta e bluza
Tirana për turp të botës është ndër të paktat kryeqytete në botë që edhe në vitin 2022 e ka ujin me orar për banorët e saj. Në pjesën më të madhe të Tiranës uji vjen në mëngjës dhe ikën në...
Safet Gjicit “i zë mishi sytë”, i jep 350 milion tender firmës që ofroi më shumë
Shpesh herë kryetari i bashkisë Kukës për një arsye apo një tjetër është paralelizuar me konsumin e mishit. Madje duket se Safet Gjici është aq i dhënë pas mishit saqë ky i fundit “i ka zënë sytë” dhe e ka...
Belinda Balluku “i fut në gojë” Salillarit llokmën prej 14 milion eurosh në tenderin pa garë
Një qokë të vërtetë duket se ka bërë Belinda Balluku ndaj njërit prej oligarkëve më të preferuar të Ramës. Bëhet fjalë për Salillarin, tullën e të cilit kryeministri i tanishëm e puthte gjithë dëshirë para kamerave. Salillari ka “kullufitur” jo...
SKANDALI/ UKT e Veliajt favorizon prej 7 vitesh pa garë të njëjtën kompani “W. CENTER” për blerjen e kimikateve
Një skandal i vërtetë është ky që do t’ju paraqesim në vijim që implikon Ujësjellës kanalizime Tiranë dhe “shefin” e saj Erion Veliaj. Siç dihet ky i fundit është ai nga i cili varet institucioni i UKT. Rezulton se ky...
Prokuroria e Përgjithshme në vend të hetojë tenderat e dyshimtë, realizon vetë një të tillë
Çdo ditë ju paraqesim disa tendera të denja për prokurorinë dhe SPAK. Procedurat në fjalë janë të dyshimta janë të shumta në numër. Imajginoni pak se nëse çdo ditë paraqesim 3-4 prej tyre, sa duhet të jetë numri i abuzimeve...
E arrestuara për evazion “i fut duart” edhe Policisë, “rrëmben” 212 milionë për t’i mbajtur “me bukë”
Përsëri Shpresa Joanidhi me kompanitë e saj vazhdon të marrë tendera të fuqishëm në fushën e gatimit dhe shpërndarjes së ushqimit. Pas një incidenti që i ndodhi në shtator të vitit 2019, emri i kompanisë së saj ndryshoi në “DION-AL”...
Komisioneri Robert Gajda në vend që të mbrojë të diskriminuarit, blen 20 mijë euro makinë nga Dulaku në tenderin e dyshimtë
Ndoshta nuk e dini por në Shqipëri egziston një institucion i quajtur “Komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi”. Sipas ligjit, ky institucion lufton diskriminimin nga gjinia, raca, ngjyra, etnia, gjuha, identiteti gjinor, orientimi seksual, bindjet politike, fetare ose filozofike, gjendja ekonomike,...
Berberi i Ballukut i fut në xhep 12 milionë euro Gjikurisë
Firma Gjikuria është përmendur shpesh për llokma të mëdha tenderash të marra vitet e fundit nga qeveria aktuale dhe institucionet e saj. Bëhet fjalë për tendera në vlera tepër të larta dhe jo thjesht miliona lekë. Kryesisht tenderat e përfituara...
Admir Abrija i Burgjeve “i fal” 350 milionë Hervin Forës të EUROMED në tenderin pa garë
Shpesh jemi mësuar që Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve ta shohim duke organizuar tendera të dyshimtë në lidhje me ushqimin e të burgosurve. Por duket se së fundmi “piaca” është rritur dhe ky institucion ka filluar të “fusë duart” edhe...
Pirro Vengu “zgjohet” përsëri, shpërdoron 1 miliardë lekë për trajnime
Pirro Vengu është aktualisht drejtori i Autoritetit Portual Durrës. Institucioni i drejtuar prej tij është lakuar shumë së fundmi për një sërë problematikash, ku ndër më të rëndat janë vdekja e punëtorëve të rinj gjatë punës për shkak të mungesës...
Tirana përmbytet nga shiu, Veliaj i jep 900 milionë lekë tender burrit të Ina Zhupës
Bashkëpunimi PD-PS vazhdon pa ndërprerje. Siç ju thamë edhe në një tender tjetër ditën e djeshme, duket se të dyja palët bashkëpunojnë ngushtë me njëra-tjetrën. Gjithçka bëhet për përfitime monetare dhe askush nuk mendon për popullin. Por rasti në fjalë...
“Dashuria” PS-PD/ Kushëriri i ish-kryetarit demokrat merr 1.1 milion euro tender për pastrimin e Spitalit të Traumës
Edhe një herë tjetër vërtetohet bashkëpunimi PS-PD në kurriz të popullit të shkretë shqiptar. Nëse në TV të dyja palët gjoja akuzojnë njëra-tjetrën për tendera abuzivë, në fakt të gjithë bashkëpunojnë së bashku për t’ia futur sa më shumë shqiptarëve....
Në kulmin e rritjes së çmimeve, UKT e Veliajt blen 60 biçikleta elektrike me çmim 1200 euro copa
Çdo ditë e më tepër që kalon, të gjithë e ndjejmë rritjen e çmimeve. Kjo e fundit natyrisht sjell edhe rritjen e vështirësive ekonomike pasi për të blerë të njëjtat mallra duhen më shumë para. Dhe në një kohë kur...
Kur të gjithë e kanë mendjen të ndeshja, Sadri Abazi “bën gol” prej 17 miliardë lekësh në tenderin pa garë nga ARRSH
Ndërkohë që të gjithë shqiptarët e kanë mendjen tek ndeshja e parë e ekipit kombëtar të futbollit në UEFA Nations League, ish-deputeti i Rilindjes Sadri Abazi ka bërë “një gol” të vërtetë me Autoritetin Rrugor Shqiptar. Ky institucion i drejtuar...
Mbjellje pemësh në aksin Llogara-Qeparo/ Jorgo Goro i Himarës i jep 80 milionë lekë firmës me ofertën më të lartë  
Vazhdojnë çuditë e tenderave në Shqipëri. Kësaj here e ka rradhën Bashkia Himarë e cila ka hapur një tender për të mbjellë pemë në aksin Llogara-Qeparo. Tenderi në fjalë nuk është i papërfillshëm, përkundrazi ka një fond limit me vlerë...
Erion Veliaj “derdh” miliona lekë për mirëmbjatje në tenderin pa garë ku fituesi ofroi sa 97% e fondit limit  
Bashkia Tiranë ka vazhduar pa u ndalur avazin e saj të dhënies së tënderave të dyshimtë. Siç dihet një tender ku mund të abuzosh akoma më shumë është kur bëhet fjalë për shërbime e përgjithësisht për mirëmbajtje. Kur akoma më...
Ndërkohë që mediat merren me nusen e Librazhdit, ujësjellësi i Veliajt “gllabëron” 3 miliardë lekë
Është bërë e zakonshme tashmë që kur duhet spostuar vëmendja nga skandalet e njëpasnjëshme të qeverisë dhe të pushtetit vendor, zyrat propagandistike merren me fabrikimin e ngjarjeve për heqjen e vëmendjes. Duket se i tillë ka qenë edhe rasti i...
Gallata shqiptare/ SPAKU që duhet të hetojë të tjerët, bën vetë tender të dyshimtë
Shpesh herë të dashur miq kemi përdorur termin “çudira shqiptare” pasi ky ishte togfjalëshi i vetëm që mund t’i përshtatej më së miri mënyrës së si bëhen tenderat në Shqipëri. Megjithatë ashtu siç kalon koha, evoluojnë edhe togfjalëshat dhe në...
Veliaj i jep “Gjelit” 100 milionë lekë që t’i rregullojë “zyrën” tigrit dhe luanit
Erion Veliaj vazhdon përsëri të japë tendera të majmë për Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Si duket nuk i mjaftuan 7.4 miliardë lekë të vjetra për rikonceptimin e kopshtit dhënë ndaj kompanive “ED KONSTRUKSION”, “G.P.G. COMPANY”, “ALBA KONSTRUKSION” dhe “VEKO”. Madje...
GENER-2 e Bashkim Ulaj “kullufit” 12 milion euro shtesë për skarpatet e Kardhiq-Delvinë
Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë dalin jashtë kontrollit. Vetëm pak ditë më parë firma GENER-2 e Bashkim Ulajt ka “kullufitur” tenderin e rradhës për këtë rrugë. Nuk bëhet fjalë për disa miliona “të vogla” por për plot 12 milionë euro pa...
Spitali “ushtarak” kujtohet befas se i ka mbaruar ushqimi, i jep Nikolin Jakës me emergjencë 130 milionë për ta blerë
Një rast tepër flagrant ka ndodhur së fundmi nëpërmjet një tenderi për gatimin e vakteve dhe shpëndarjen e ushqimit në ish-spitalin ushtarak, i njohur zyrtarisht si Spitali Universitar i Traumës në Tiranë. Duket se “befas” stafi i këtij spitali është...
Erseka si “pulë që pjell florinj”, 21 milion euro tender për 17 km rrugë
Nuk e dinim miq që Erseka qenka një “pulë që pjell florinj”. Themi kështu pasi rezulton se për të ndërtuar vetëm 17 kilometra rrugë, do të harxhohen plot 21 milion euro. Nëse bëjmë një llogari të thjeshtë kjo do të...
Ekskluzive/ Erion Veliaj përdor fëmijët e çerdheve dhe kopshteve të Tiranës si “kavie” për PFIZER dhe Janis Karathanon
Sipas një denoncimi të një prindi, rezulton se Erion Veliaj nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme të Çerdheve dhe Kopshteve të Bashkisë Tiranë është duke i përdorur fëmijët si burim informacioni për kompaninë private “PFIZER” dhe oligarkun e shëndetësisë Janis Karathano. Një...
Gerta e Shëndetësisë “ia luan” prapë Tit Patushit, i “fal” 1.4 miliardë lekë në tenderin ku 6 firma ofruan më pak
Ogerta Manastirliu, tipja që aktualisht ulet në kolltukun e Ministres së Shëndetësisë, duket se vazhdon përsëri t’i ketë qejf dhuratat që i bën Petrit Patushit. Ky i fundit është pronar i kompanisë AGRI CONSTRUCTION (Ish ARECO), e cila është “zhdëpur”...
Nikolin Jaka “shtrin tentakulat” dhe në aviacion, 1 milion euro tender për pastrimin e ALBCONTROL
Nikolin Jaka duket se përfitimet më të mëdha i merr nga tenderat e pastrimit. Kjo pasi nëse i hedh një sy tenderave të fundit me këtë objekt, Jaka rezulton ndër përfituesit e parë me kompaninë e tij SORI-AL. Por nëse...
Bashkia Shijak bën tenderin e asgjësimit të pulave me grip, fitues shpallet një restorant  
I erdhëm dhe kësaj dite miq! Shpesh dyshohej se deri diku kishte mundësi që shpendët e ngordhura nga Gripi i Pulave në vend që të groposeshin siç e këkon ligji, kishin përfunduar në fakt në ndonjë fabrikë përpunimi mishi apo...
Polici Bilbil Memaj gati për SPAK, mbush xhepat e Nikolin Jakës me 255 milionë për ushqim e gatim
Akademia e Sigurisë Tiranë është një institucion që në thelb përgatit dhe nxjerr nga bankat e saj policët e të ardhmes. Natyrisht ndër vlerat themelore të kësaj akademie dhe që natyrisht çdo polic i ardhshëm duhet të ketë, janë ndër...
Pasi shoferi iu gjet me plumb në kokë, Pirro Vengu i jep tenderin e majmë paraardhësit të tij
Vetëm pak ditë më parë një ngjarje e pazakontë tronditi opinionin. Shoferi i drejtorit aktual të Autoritetit Portual Durrës, u gjet pa jetë me një plumb në kokë brenda makinës së punës dhe shumë larg banesës së tij. Por megjithatë,...
Tenderi “Xhiro e fundit”/ Morgu merr me qira 3 fuoristrada të 2022 për 100 milionë lekë
Çudirat shqiptare janë vërtetë të pafundme. Jo vetëm një por shumë më tepër mund të gjenerohen çdo ditë në këtë vend të bekuar të quajtur Shqipëri. Njëra prej tyre e cila me siguri është e denjë për rekordet Guiness është...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit