Dalipi i OSSH i fal 600 milionë ish-vartësit të Veliajt

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 10.01.2024, 21:55

Tashmë nuk përbën më habi që Blendian Dalipi i OSSH organizon përditë tendera të dyshimtë e abuzivë deri në maksimum. Si duket ai është shndërruar në veglën e preferuar të Ballukut për të bërë shpërndarjen e parave të shqiptarëve drejt duarve të oligarkëve dhe njerëzve të lidhur me politikën.

Në tenderin e sotshëm do të mësoni se i zakonshmi Blendian Dalipi i ka falur plot 600 milionë lekë të vjetra me TVSH ish-vartësit të Veliajt, Arben Maloku. Ky i fundit është emëruar në vitin 2015 si administrator i Zall-Herrit sapo Veliaj zuri karrigen e kryebashkiakut të Tiranës. Madje vlen të përmendet se edhe pse në këtë post, kompania e krijuar prej tij, ARB & TRANS-2010, ka fituar plot 19 tendera nga Veliaj.

Kjo firmë është themeluar nga Arben Maloku në 2012, por pasi filloi të merrtë tenderat nga Veliaj, bëri shitje fictive tek vjehrri i tij, Fatmir Firi. Më pas ky i fundit, ia dhuroi kuotat babait të Arben Malokut, Shyqyri Maloku.

Tashmë i ka ardhur radha Dalipit të OSSH-së që të vazhdojë të mbushe përsëri xhepat e mikut të Veliajt. Bëhet fjalë për tenderin me numer reference REF-87134-11-10-2023 dhe me objekt “Spostim i linjave TM/TU që ndodhen në aksin e ri rrugor Kashar-Tapizë”.

Fondi limit është në vlerën 58,374,396 lekë të reja pa TVSH ose rreth 700 milionë lekë të vjetra me TVSH. Duke parë dokumentat e tenderit, zbulohet se nga 6 firma që morën pjesë, njëra dha ofertë zero ndërsa një tjetër ofroi rreth 80 milionë lekë të vjetra me TVSH më pak se fituesi.

Por kjo nuk ka mjaftuar që fituese të shpallet pikërisht kompania e Malokut për vlerën 50,192,154 lekë të reja pa TVSH ose rreth 600 milionë lekë të vjetra me TVSH. Në këtë tender maloku hyri si garues bashkë me kompaninë KUPA në pronësi të Shkelqim Kupa.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Petrit Loku
  Petrit Loku, një personazh i njohur në Tik-Tok, iniciatori i nismës për mbledhjen 150 mije paund për operacionin e Andriela Gjokës. Bashkë me shumë shqiptarë të tjerë arritën të mblidhnin shumën për operacionin e Andrielës, e cila ka pësuar djegie në 70% të trupit.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit