JOQ Albania
Home

Të dhënat deri tani: 42 të vdekur, 45 të nxjerrë gjallë e 750 të plagosur
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28/11/2019 16:10

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Tërmeti i së martës, 6.4 ballë ka shkaktuar dhjetëra viktima dhe qindra të plagosur. Llogariten se 42 persona kanë humbur jetën, 45 janë shpëtuar nga rrënojat dhe 750 janë plagosur.

Ekipet e kërkim-shpëtimit nga Shqipëria, Kosova, Greqia, Franca, Kroacia dhe gjithë rajoni e Evropa vijojnë pa ndërprerë aksionet nën rrënojat e Durrësit.

Ministria e Mbrojtjes njofton se ka përfunduar zyrtarisht operacioni i kërkim-shpëtimit në Thumanë, ku u gjetën trupat e pajetë të 22 personave. Sipas MM, operacioni vijon aktualisht në Durrës, ku po kërkohet në 3 pika nga ekipet shqiptare, kosovare, greke, italiane, rumune, franceze, izraelite dhe serbe.

Një tjetër viktimë është nxjerrë nga rrënojat në zonën e Kënetës në Durrës.

Ministria e Mbrojtjes njofton se numri i viktimave nga tërmeti ka arritur në 42.