Denoncimi: Tirana kishte 5 drejtorët, Pogradeci ka 3 zv. kryetarët

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 29.04.2024, 21:08

Në redaksinë e Joq Albania ka mbërritur një denoncim nga disa banorë të Pogradecit në lidhje me disa leje për lokale në plazh që ka dhënë Bashkia Pogradec. Ata shprehen se nëse Bashkia Tiranë kishte 5 drejtorët, Bashkia Pogradec ka 3 zv. kryetarët, të cilët po i marrin frymën qytetit të Pogradecit.

Sipas tyre, lejet janë në kundërshtim me ligjin dhe se ujërat që shkarkojnë këto lokale do hidhen në liqen. Banorët kanë frikë se zona e quajtur publike nuk do jetë më dhe ata do ngelen si gjithmonë gjatë këtyre viteve që qeverisen nga Ilir Xhakolli, pra pa plazh, pa lulishte dhe pa qetësi.

Në vijim do të gjeni denoncimin e plotë të mbërritur në redaksinë e Joq Albania:

Pershendetje JOQ! Jemi disa banore te qytetit te Pogradecit. Kemi marre vesh qe Bashkia e qytetit tone te dashur sivjet ka dhene leja per te bere lokale ne cdo pjese te plazhit publik ne zonen e shetitores. Paguajme taksa per lulishte dhe lulishte ska asgjekundi se i bejne lokale, tani na zune dhe plazhin me lokale. Nuk dime ku te ankohemi per asgje. Tirana kishte kompanine 5D, kurse ketu po na marrin frymen 3zv/Kryetaret bashke me Ilir Xhakollin. E nisim me rradhe: 1. Johan Sterjo zv kryetar i bashkise dhe drejtor i ujesjellesit, vellai i nje shtetaseje Viola Sterjo qe ishte drejtoreshe e puneve publike ne Bashkine Tirane e cila u arrestua per mashtrim vjet dhe tani u rehabilitua. Nje Zot e di si doli nga burgu dhe si u mbyll dosja e saj, por Johani ka qene pjese e pergjimeve ne ate dosje.⁠ 2. Paskalino Ziko zv kryetar i bashkise i denuar per shperdorim detyre kur kjo bashki udhehiqej nga Artan Shkembi, nje Zot e di si eshte ne ate detyre. 3. Enton Berberi dora e djethte e Ilir Xhakollit ne bashki me detyre Drejtor i puneve publike i cili zhvillon pjesen e tenderave ne ate bashki, i sjelle nga Xhakolli per te kontrolkuar cdo gje ne bashki. Keta njerez po i marrin frymen Pogradecit, lejat qe kane dhene per lokale ne plazh ne kundershtim me ligjin. Ujerat qe shkarkojne keto lokale do hidhen ne liqen, zona e quajtur publike nuk do jete me dhe ne do ngelemi si gjithmone keto vite qe qeverisemi nga Xhakolli pa plazh, pa lulishte dhe pa qetesi. Ju lutem si i vetmi ze qe keni ngelur ta publikoni kete rast. Ju faleminderit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit