Ekskluzive/ Erinda Fino e Lalit i dha 140 MLN burrit të vartëses së saj

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.04.2024, 20:58

Lali Droga, apo Lal Mashtruesi, që për çudi nuk i kanë përfunduar akoma të pasmet në ndonjë qeli burgu, duket se i ka mësuar mjaft mirë drejtoreshat dhe drejtorët e tij që tenderat e bashkisë t’ua japin njerëzve të lidhur me ta.

Joq Albania mëson ekskluzivisht se të njëjtën gjë ka bërë edhe Erinda Fino, bjondja që deri në janar 2024 drejtonte Agjencinë e Parqeve dhe Rekreacionit ndërsa aktualisht është në krye të Tirana Parking, të dyja këto institucione në varësi të Bashkisë Tiranë.

Vetëm pak ditë më parë ju bëmë me dije se drejtoreshë Erinda kishte harxhuar 140 milionë lekë të vjetra me TVSH për të blerë makina elektrike në një tender të dyshimtë. Fituesi u shpall pa garë dhe futi në xhep një tufë me miliona pa u lodhur fare.

Bëhet fjalë për kompaninë TRADE AND CONSTRUCTION GROUP në pronësi të Fabjan Diçi. Por JOQ Albania mëson se ky person është në fakt bashkëshorti i njërës prej vartëseve të Erinda Finos. Bëhet fjalë për Vilma Diçi e cila sipas burimeve të Joq është aktualisht shefe sektori në Tirana Parking.

Më parë ajo ka punuar me Erinda Fino kur kjo e fundit ka qenë në krye të Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit. Pasi Erinda Fino kaloi në krye të Tirana Parking, mori me vete edhe të besuarit e saj, mes të cilëve Vilma Diçi, burrit të së cilës sapo i dha 140 milionë lekë pa garë.

Bashkë me Vilma Diçin mësohet se Erinda Fino ka marrë me vete në Tirana Parking edhe dy të besuar të tjerë të saj nga Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, Redion Çatri dhe Eduina Avdulaj. Sipas burimeve të JOQ, fituesi i tenderit Fabian Daçi është gjithashtu mik i ngushtë i Redion Çatri dhe Eduina Avdulaj.

Me pak fjalë Erinda Fino i ka kaluar 140 milionë lekë të vjetra pa garë tek burri i vartëses së saj dhe askush deri në këto momente që po flasim, nuk e ka plasur brenda në ndonjë birucë.

Në vijim do të gjeni denoncimin e mbërritur në redaksinë e Joq Albania:

Pershendtje Joq, kjo eshte 100% e vërtet. Ky ne foto eshte Fabjan Diçi me bashkeshorten e tij Vilma Diçi e cila ka qene shefe sektori tek Agjensia e Parqeve dhe Rekracionit dhe tashme shefe sektori te Tirana Parking. Fabi Diçi, administratori i kompanisë eshte dhe bashkeshorti i Vilma Diçit qe punon me Erinda Finon. E ka marre me vete tek Tirana Parking nga APR. Fabjan Diçi eshte gjithashtu dhe miku i ngushte i Redion Catrit dhe Eduina Avdulaj, te dy drejtore si ne Agjencine e Parqeve dhe Rekracionit ashtu dhe tek Tirana Parking. Flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit