Kol sallami dhe Abaz sponsori do ngrenë 5 kulla 17-katëshe tek Diga e Liqenit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 25.04.2024, 13:01

Dy vite më parë JOQ Albania ka raportuar ekskluzivisht ndërtimin e një blloku kullash tek diga e Liqenit Artificial.

Nëse deri më sot zona e liqenit ka qenë “tempulli” i relaksit për banorët e Tiranës të cilët në pisk të vapës e “zhysin kokën” në freskinë e parkut të vetëm të mbetur të gjelbëruar të kryeqytetit, kjo hapësirë do “livadhiset” me disa kulla shumë-katëshe.

Bëhet fjalë për 5 kulla të reja 17 kate secila, që do i shtohen zonës së liqenit me lejen e Ramës e miratim të Veliajt e për përfitim të këtij të fundit dhe oligarkëve të kryeqytetit.

Kompleksi do të quhet “Tirana Lake” dhe ka dy faza. Leja zhvilluese është dhënë për shoqëritë “Building Construction” sh.p.k të Ilir Merjas dhe dhe “Eldino” sh.p.k. të Gabriela Dinos.

OLIGARKËT E MËDHENJ

Merja ka përfituar në total mbi 300 MLN Lekë në tendera publikë vetëm nga Bashkia e Pogradecit dhe mbi 1,3 MLD Lekë nga Bashkia Librazhd në bashkëpunim me Salillarin për asfaltimin e një rruge në Dragostunjë. Pra me një logjikë të thjesht për të bërë lidhjen e mëposhtme, të gjithë tenderat lokalë i janë dhënë një biznesmeni të zonës.

Por kush fshihet në të vërtetë pas Merjas dhe 5 kullave që do gllabërojnë liqenin?!

Sokol Meqemeja

Kompania ka qenë dikur në pronësi të biznesmenit Sokol Meqemeja i cili në 24 gusht të 2014-ës ia dhuron aksionet e kompanisë Ilir Merjas.

Për ironi të fatit, kjo kompani tashmë ka një kapital prej 100 MLN Lekësh, dhe humbjet vjetore i kalojnë 400,000€.

Praktikisht kemi të bëjmë me një kompani të falimentuar!!! Kompanisë së falimentuar i është dhënë leje të ndërtojë kulla tek liqeni dhe njëkohësisht duhet t’i paguajë taksa bashkisë pa përmendur kostot e ndërrimit të pallateve.

Pyetja që bie është: Si do i sigurojë paratë pronari i vërtetë Meqemeja i sallamit në këtë skemë?!

Thuhet se arsyeja e vërtetë e dhurimit të kompanisë tek Merja, është kamuflimi i emrit në letra të oligarkut që kontrollon HEC-in e Dragostunjës, zonën ku merr edhe tendera.

Por Meqemeja i sallamit njihet edhe si shok i Tigrit!

Ai akuzohet nga SPAK se i ka dhënë Arben Ahmetajt, përmes skemave të shitjeve fiktive të apartamenteve, 140 mijë euro. Prokuroria e Posaçme evidenton se kjo shumë ka shkuar për ish zv. kryeministrin si shpërblim për inceneratorin e Fierit, të cilin e kishte marrë përmes kompanisë Building Counstriction & Green Energy, ku ishte një prej krijuesve të saj, shoqëri e cila rezulton të ketë paraqitur propozimin për marrjen e inceneratorit të Fierit dhe të ketë përfituar edhe bonusin prej 10 piksh.

Interesante është se ky kombinim kompanish për kullat që do ndërtohen i ka brenda të gjitha ngjyrat politike nga PS e deri tek LSI ashru si apartamentet në këto kulla. Kompania tjetër është në pronësi të Gabriela Dinos, e cila është kukulla e babait Abaz Dinos, në letra.

Kompania e tyre me qendër tek rruga e Kosovarëve, është një prej financueseve të Ilir Metës në LSI. Dino ka hedhur miliona lekë për LSI në fushatë teksa njihet si mik i afërt i Metës.

KULLAT

Kullat do të ndërtohen pikërisht aty ku ndodhet parkimi i Bashkisë momentalisht. Sipërfaqja totale e ndërtimit të kullave është 228 mijë metër katrorë mbi tokë dhe 97 mijë metër nën tokë.

Në dokumentet e KKT shkruhet se trualli që zhvillohet përmes këtij projekti është 32,450 m2. Ilir Merja ka blerë nga shteti rreth 2100 m2 nga kjo sipërfaqe përmes një kontrate me Ministrinë e Financave për 143 MLN LEKË.

”Në nëntor të 2021, Këshilli i Ministrave i shiti shoqërisë “Building Construction” në pronësi të shtetasit Ilir Merja, 2137 metra katrorë tokë pranë Ish-Gardës së Republikës në Tiranë me çmim 66.9 mijë lekë për metër katror.”

Ironik është fakti i kundërshtimit nga Veliaj të ndërtimit të një kulle 17-katëshe në atë zonë disa vite më parë, një leje ndërtimi të dhënë nga ish-kryetari Lulzim Basha për shoqërinë Gener 2 tek Diga e Liqenit.

Veliaj në atë kohë protestoi edhe para Gjykatës Administrative, por leja u vlerësua e ligjshme nga gjykata. Dikur Veliaj kundërshtonte një kullë, teksa sot i ka dhënë lejen 5 të tillave!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit