Stresi i nxehtësisë që dëmton shëndetin po rritet në Evropë, bashkë me të edhe vdekjet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.04.2024, 11:57

Evropa po përballet gjithnjë e më shumë me periudha të nxehtësisë aq intensive sa trupi i njeriut nuk mund ta përballojë, pasi ndryshimet klimatike vazhdojnë të rrisin temperaturat.

Në një raport mbi klimën e Evropës, Copernicus dhe Organizata Botërore Meteorologjike vunë në dukje kushtet ekstreme të vitit të kaluar, duke përfshirë një valë të nxehtë të korrikut, e cila shtyu 41 përqind të Evropës Jugore në stres të fortë ose ekstrem të nxehtësisë. Por kjo nxehtësi ekstreme paraqet rreziqe të veçanta shëndetësore për punëtorët në natyrë, të moshuarit dhe njerëzit me sëmundje kardiovaskulare dhe diabeti.

Pjesë të Italisë regjistruan 7 për qind më shumë vdekje se normalja korrikun e kaluar, me viktima duke përfshirë një burrë 44-vjeçar që lyente shenjat e rrugëve në qytetin verior të Lodit, i cili u rrëzua dhe vdiq. Pjesë të Spanjës, Francës, Italisë dhe Greqisë përjetuan deri në dhjetë ditë stres për shkak të nxehtësisë ekstreme në vitin 2023, e cila arriti më shumë se 46 gradë Celsius.

Raporti nënvizon ndikimin e thellë të stresit të nxehtësisë në shëndetin publik. Stresi i nxehtësisë është një masë se si trupi i njeriut reagon ndaj ndikimit të temperaturave të larta të kombinuara me faktorë të tjerë si lagështia dhe shpejtësia e erës, ndër të tjera. Ekspozimi i zgjatur ndaj stresit të nxehtësisë mund të përkeqësojë kushtet ekzistuese shëndetësore dhe të rrisë rrezikun e sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë si lodhja nga nxehtësia dhe goditja nga nxehtësia, veçanërisht në mesin e popullatave të cenueshme.

Në 20 vitet e fundit, vdekshmëria nga nxehtësia është rritur me rreth 30%, dhe vdekjet nga nxehtësia vlerësohet të jenë rritur në 94% të rajoneve evropiane të monitoruara. Ky trend është veçanërisht shqetësues, duke qenë se Evropa po sheh një numër në rritje të ditëve me stres të fortë të nxehtësisë' dhe në vitin 2023 përjetoi një numër rekord ditësh me 'stres ekstrem të nxehtësisë'.

Viti i kaluar ishte më i nxehti në botë që nga fillimi i regjistrimeve dhe Evropa është kontinenti me ngrohjen më të shpejtë në botë. Emetimet e gazeve serrë ishin shkaku më i madh i nxehtësisë së jashtëzakonshme të vitit të kaluar, thuhet në raport. Faktorët duke përfshirë modelin e motit El Nino gjithashtu luajtën një rol. Nxehtësia nxiti motin ekstrem, duke përfshirë përmbytjet dhe në Slloveni vitin e kaluar u prekën nga përmbytjet 1.5 milionë njerëz. Greqia pësoi zjarrin më të madh të regjistruar të BE-së, i cili, me 960 km katrorë, ishte dyfishi i madhësisë së Athinës. Akullnajat alpine humbën 10 për qind të vëllimit të tyre të mbetur gjatë viteve 2022 dhe 2023.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit