Polici i AMP Shkodër dhunon komshiun e moshuar për pronën

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 09.04.2024, 20:41

Një qytetar i moshuar nga Shkodra ka denoncuar pranë redaksisë sonë një akt dhune nga një efektiv i Agjencisë së Mbikqyrjes Policore në Shkodër. I moshuari 73-vjeçar ka shpjeguar pranë redaksisë së Joq të gjithë kalvarin e vuajtjeve të tij nga polici i AMP, Maoricio Sheldija.

Sipas të moshuarit, polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. 73-vjeçari shprehet se ka një pronë në lagjen Ndoc Mazi, përkatësisht banesë e cila është e ndarë me dhoma.

Banesa është në emrin e të moshuarit me çertifikatë pronësie, sipas aktit të dhurimit nga babai dhe nëna. Por para disa kohësh i moshuari ka patur mosmarrëveshje me shtetasin Vinçens Sheldija në lidhje me këtë pronë, ku pas disa seancash gjyqësore është vendosur që kjo pronë është e tij. Është vendosur që kjo pronë të lirohet dhe të vihet në dispozicionin e të moshuarit, ku vendimi i fundit është i vitit 2023 dhe është i formës së prerë.

73-vjeçari vazhdon denoncimin duke thënë se më datë 03.04.2024, kanë ardhur nga Amerika Vinçensi dhe bashkëshortja e tij shtetasja Volfrida Sheldija dhe bashkë me djalin e tyre shtetasin Mauricio Sheldija, ku ky i fundit është efektiv i AMP Shkodër.

Rreth orës 17.30 të asaj date ata kanë hyrë në banesën e të moshuarit ku ai jeton i vetëm në dhomën ku në atë kohë po ushqehej. I moshuari shprehet se këta shtetas kanë filluar ta ofendojnë dhe kërcënojnë me fjalë banale në lidhje me faktin që kishte fituar gjyqin për pronën në fjalë.

I moshuari kam marrë celularin nga tavolina dhe është përpjekur që të bëj filmim duke qënë se ishte i vetëm për të dokumentuar debatin. Por në momentin që është përpjekur ta ndizte për të filmuar, polici Mauricio Sheldija e goditi me grusht te dora dhe celulari ra në tokë dhe u thye. Sipas 73-vjeçarit, gjatë konfrontimit, Mauricio Sheldija i kërkonte shtetases Volfrida Sheldija që ta godiste.

Pas disa minutash këta shtetas dolën nga banesa e tij dhe u larguan ku më pas erdhën shërbimet e policisë dhe e shoqëruan në Komisariatin e Policisë Shkodër. Në lidhje me këtë ngjarje i moshuari mësoi se shtetasit që ishin konfliktuar me të në banesën e tij, kishin bërë kallëzim ndaj tij. Madje shtetasi Vinçens Sheldija ka kërkuar urdhër mbrojtje të cilin ia ka miratuar Gjykata me afat 45 ditë deri kur të bëhet gjyqi.

I moshuari denoncon se këto pretendime i ka shprehur edhe te oficeri i policisë gjyqësore dhe në gjykatë gjatë seancës gjyqësore të urdhrit të mbrojtjes por asnjëri prej tyre nuk ia ka vënë veshin. I moshuari ka bërë edhe kallëzim në Prokurorinë e Shkodrës, të cilin e gjeni në vijim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit