Tajvani goditet nga një tërmet me magnitudë 7.2, më i forti në 25 vitet e fundit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.04.2024, 08:54

Një tërmet me magnitudë 7.2 ka goditur Tajvanin ditën e sotme duke u bërë tërmeti më i fortë që godet ishullin në të paktën 25 vjet, duke vrarë shtatë persona, plagosur qindra të tjerë dhe duke shkaktuar një paralajmërim cunami për Japoninë jugore dhe Filipinet.

Qeveria e Tajvanit tha se katër persona kishin vdekur në qarkun lindor malor, me popullsi të rrallë të Hualien, afër vendit ku ishte epiqendra ndërsa 711 persona mbetën të plagosur. Departamenti i zjarrfikësve tha se 77 persona mbetën të bllokuar, disa në ndërtesat e shembura në Hualien.

Tërmeti goditi në det të hapur rreth orës 8 të mëngjesit ndërsa njerëzit po shkonin në punë dhe në shkollë. Sipas Administratës Qendrore të Motit të Tajvanit, tërmeti ishte i përqendruar në bregun lindor në një thellësi prej 15.5 km.

Videoja tregoi shpëtimtarët duke përdorur shkallë për të ndihmuar njerëzit të dilnin nga dritaret, ndërsa gjetkë, rrëshqitje masive të shkaktuara nga lëkundjet u shkatërruan poshtë kodrave.

Pati gjithashtu lëkundje të forta në sistemin e metrosë së Taipeit, i cili u mbyll për një kohë të shkurtër për të evakuuar pasagjerët, megjithëse shërbimi rifilloi menjëherë në shumicën e linjave.

Agjencia japoneze e motit, e cila vlerësoi magnitudën e tërmetit në 7.7, tha se disa valë të vogla cunami arritën në pjesë të prefekturës jugore të Okinawas. Mediat shtetërore kineze thanë se tërmeti u ndje në provincën Fujian të Kinës.

Tajvani lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për cunami, por nuk raportoi dëme dhe Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit të Paqësorit në Hawaii më vonë tha se rreziku i dëmtimit të valëve të cunamit kishte kaluar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit