Kyuchyuk: Maqedonia e Veriut duhet të ndërtojë ura dhe jo mure me fqinjët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.04.2024, 13:53

Maqedonia e Veriut duhet të ndërtojë ura, dhe jo mure me fqinjët, thotë eurodeputeti bullgar dhe raportuesi për vendin tonë, Ilhan Kyuchyuk.

Në lidhje me eurointegrimet e vendit tonë, Kyuchyuk për “BGNES” thotë se dëshiron që në RMV të ketë konsensus kombëtar për këtë çështje.

“Ende pres që të ketë konsensus kombëtar në Maqedoninë e Veriut, sepse duke kërkuar armikun, nuk zgjidhet një problem, as në vend, dhe as që i jep kjo perspektivë Maqedonisë së Veriut”, tha eurodeputeti.

Kyuchyuk thotë ndërtimi i mureve me fqinjët është politikë e gabuar dhe e keqe e cila prodhon urrejtje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit