Opozita i dha një ‘shuplakë të fortë’, Erdogan pranon humbjen në zgjedhjet lokale

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.04.2024, 09:07

Turqit i kanë dhënë presidentit Recep Tajip Erdogan dhe partisë së tij goditjen më të madhe elektorale të dielën në zgjedhjet lokale mbarëkombëtare që rikonfirmuan opozitën si një forcë politike dhe përforcuan pozitat e kryetarit të Stambollit Ekrem Imamoglu si rivalin kryesor të presidentit.

Me shumicën e votave të numëruara, Imamoglu kryesoi me 10 pikë përqindje në garën për kryetar bashkie në Stamboll, qyteti më i madh i Turqisë, ndërsa Partia e tij Republikane Popullore (CHP) mbajti Ankaranë dhe fitoi 15 vende të tjera kryebashkiake në qytete në mbarë vendin.

Por këto zgjedhje ishin humbja më e thellë për Erdoganin dhe Partinë e tij AK (AKP) në më shumë se dy dekadat e tyre në pushtet dhe kjo mund të sinjalizojë një ndryshim në peizazhin e ndarë politik të vendit.

Erdogan i quajti këto zgjedhje një "pikë kthese" në një fjalim pas mesnatës ku pranoi humbjen. Ai dhe AKP dolën më keq se sa parashikuan sondazhet e opinionit për shkak të rritjes së inflacionit, votuesve të pakënaqur islamikë dhe, në Stamboll, apelit të Imamoglu përtej bazës laike të CHP-së.

Erdogan, i cili në vitet 1990 ishte gjithashtu kryebashkiak i qytetit të tij të Stambollit, kishte bërë fushatë të fortë përpara zgjedhjeve komunale, të cilat analistët e përshkruan si një matës si për mbështetjen e tij ashtu edhe për qëndrueshmërinë e opozitës. Duke iu drejtuar turmave të mbledhura në selinë e AKP-së në Ankara, Erdogan tha se aleanca e tij kishte "humbur lartësinë" në të gjithë vendin dhe do të ndërmarrë hapa për të adresuar mesazhin e votuesve.

"Nëse kemi bërë një gabim, ne do ta rregullojmë atë" në vitet në vijim. Nëse na mungon diçka, do ta plotësojmë”.

Sipas 92.92% të kutive të votimit të hapura në Stamboll, qyteti më i madh i Evropës dhe motori ekonomik i vendit, Imamoglu kishte 50.92% mbështetje krahasuar me 40.05% për sfiduesin e AKP-së Murat Kurum, një ish-ministër në qeverinë kombëtare të Erdoganit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit