Reeker: NATO është siguri dhe stabilitet dhe BE-ja mund të sigurojë prosperitet në Maqedoni

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.03.2024, 22:43

NATO ofron siguri dhe stabilitet dhe BE-ja mund të sigurojë prosperitet. E ardhmja e vendit është në BE. Procesi është i vështirë dhe zhgënjyes, ndonjëherë mund të jetë zhgënjyes, të gjitha i keni kaluar, por është e qartë se ky është rezultati më i mirë, tha ish-ambasadori amerikan në Shkup, Philip Reeker.

“Ju do të mbeteni një shtet sovran, por po bëni rregullime për të ecur përpara dhe për të qenë pjesë e diçkaje më të madhe që garanton një të ardhme më të mirë për vendin dhe brezat që do të vijnë. Bëhet fjalë për një shtet të ri evropian, i cili ka një histori të gjatë dhe madje që nga koha e Bismarkut kur u fol për rëndësinë e çështjes maqedonase, për të sjellë stabilitet në Ballkan. Ne kemi përgjigjen për këtë pyetje, një vend demokratik, multietnik i integruar në NATO dhe BE”, theksoi Reeker për “Sitel”.

Ai beson se integrimi në BE mund të jetë zgjidhje për problemet me korrupsionin dhe sundimin e ligjit.

“Nuk do të thotë se do të eliminoni të gjitha problemet, por duke kaluar procesin e negociatave arrini një nivel vlerash të përbashkëta, të cilat reflektohen në procese. Sundimi i ligjit është çelësi për këtë, ai kurrë nuk është i përsosur, por duhet të jetë parësor. Një gjyqësor i pavarur mund të japë gjykime ligjore dhe këtë duan qytetarët. Mendoj se kjo do të jetë pjesë e rrugës përpara dhe mendoj se e ardhmja e vendit është në BE”, tha Reeker.

Ai përkujtoi se rruga drejt NATO-s u hap edhe me rregullime dhe, siç tha, me Marrëveshjen historike të Prespës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit