Mickoski: Nuk do të bëjmë kthimin e TVSH-së për kompani me deklarata të rreme doganore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.03.2024, 13:54

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski tha se në programin e partisë planifikojnë që tatimin e sheshtë prej 10 për qind, ta ulin në 8 për qind.

Mickoski tha se në rast se vijnë në pushtet, do të shtojnë kontrollet për gjendjen e fiskalizimit.

“Po, për tatimin e sheshtë prej 10%, planifikojmë të ulet në të ardhmen, deri në 8%, këtë e kemi thënë. Si mendoj, ja masa e parë do të jetë, nuk do të bëjmë kthimin e TVSH-së për kompani me deklarata të rreme doganore prej multimilionave. Fillimisht aty do të nisim.

E dyta, do të bëjmë analizë në të gjithë territorin e Maqedonisë, ku zbatohet fiskalizimi pas gjithë kësaj kohe dhe ku nuk zbatohet dhe disa politika tjera që planifikojmë seriozisht t’i zbatojmë dhe besoni nuk bëjmë shakat”, tha Mickoski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit