Pendarovski: Mbështesim mjekët e rinj, çdokush duhet të ketë pagë dinjitoze

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.03.2024, 19:46

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, mbështet mjekët e rinj dhe specialistët privatë në luftën e tyre për paga dinjitoze.

“Është e drejtë që të gjithë të vlerësohen siç duhet për punën dhe njohuritë e tyre, ndërsa mjekët e rinj jo vetë që nuk duhet të përjashtohen, por duhet të jenë drejtues të këtij rregulli.

Sigurimi i kompensimit të drejtë, kontributet e paguara dhe kushtet e denjë për mësim dhe punë janë parakushtet kryesore që mjekët dhe specialistët e rinj të vazhdojnë karrierën e tyre këtu, në vendin e tyre”, thotë Pendarovski.

Sipas tij, mjekët e rinj dhe specialistët privatë duhet të marrin atë që meritojnë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit