(Duoyin) Tik Tok-u kinez më edukativ! Amerikanët të shqetësuar: Kina na merr të dhënat!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 20.03.2024, 14:04

Mediat në Amerikë, pas projektligjit nga Dhoma e Përfaqësuesve në lidhje me ndalimin e Tik-Tokut janë duke investiguar se si përdoret Tik-Tok në Kinë dhe si përdoret në gjithë pjesën tjetër të botës.

Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se në Kinë Tik-Tok është inekzistent, pasi kompania që ka këtë rrjet social, paralelisht ka një tjetër rrjet social që është vetëm për kinezët dhe quhet Duoyin.

Ky rrjet social shkarkohet vetëm në Kinë dhe nga sisteme operimi që janë të njohura nga Kina.

What's the Difference between Douyin and TikTok? Aren't they the same?

Douyin dhe TikTok, edhe pse e kanë origjinën nga e njëjta kompani, ByteDance, janë dy aplikacione të ndryshme, të përshtatura për tregje të ndryshme. Douyin është i disponueshëm ekskluzivisht në Kinë, ndërsa TikTok i shërben audiencës ndërkombëtare.

Megjithëse ndërfaqet e tyre duken të ngjashme, përmbajtja ndryshon dukshëm. Përmbajtja e Douyin është përshtatur për audiencën kineze, duke përjashtuar përmbajtjen ndërkombëtare, ndërsa TikTok nuk përfshin përmbajtje me bazë në Kinë.

Eskpertët në Amerikë thonë se Tik Tok në të gjithë botën është si një “fshesë me korent” për të dhënat, ndërsa vetë populli kinez përdor një aplikacion tjetër, që për fëmijët është më edukativ, ka një limit të caktuar se sa gjatë mund të shikojnë fëmijët këtë rrjet social dhe normalisht nuk mungon edhe propaganda e qeverisë kineze.

Douyin vs TikTok: Same App? What are the Differences?

Ndryshime më të dukshme midis TikTok dhe Douyin dallohen kur aplikacionet përkatëse shikohen nga përdoruesit e rinj, thanë disa ekspertë. Në SHBA, fëmijët përballen me të njëjtin version të TikTok si të rriturit, ndërsa fëmijët në Kinë shohin një version të modifikuar të Douyin që përfshin më shumë përmbajtje edukative.

Douyin vendosi një kufi ditor prej 40 minutash për përdoruesit nën 14 vjeç. Vitin e kaluar, ekspertët kinezë prezantuan një rregull që do të kufizonte fëmijët nën moshën 18 vjeç në dy orë kohë para ekranit të smartfonëve çdo ditë.

Edhe pse amerikanët e akuzojnë Tik Tok se kanë shpërndarë të dhënat tek qeveria kineze, ka pak prova që qeveria kineze i ka kërkuar aplikacionit ta bëjë këtë, prandaj dhe ndalimi i Tik Tok në SHBA është jo shumë i sigurt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit