Një burim i madh hidrogjeni natyror zbulohet në Bulqizë, mund të trondisë gjeopolitikën

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.02.2024, 15:37

Një "burim masiv" me hidrogjen natyral pothuajse të pastër është gjetur në fund të një miniere nëntokësore kromi në Shqipëri, duke ngjallur shpresat se hidrogjeni natyral mund të shfrytëzohet komercialisht me kosto të ulët në mbarë botën.

Prej kohësh dihej se hidrogjeni kishte rrjedhur në minierën e Bulqizës, një nga burimet më të mëdha në botë të kromit. Por sasia dhe pastërtia e hidrogjenit të gjetur në minierë nuk ishte matur kurrë deri më tani. Studiuesit gjetën një pellg të vogël me ujë të nxehtë pothuajse 1 km nën tokë, në të cilin gazi i pasur me H2 fluskonte vazhdimisht dhe mund të kapej e matej lehtësisht.

Ata zbuluan se pellgu pomponte 11 ton hidrogjen 84% të pastër në vit, por bazuar në mostrat e ajrit në boshte dhe shpella të tjera, ata llogaritën se miniera në tërësi po çlironte rreth 200 ton H 2 në vit, dhe kështu kishte ndodhur për të paktën gjashtë vitet e fundit. Kjo ishte 1000 herë më shumë se hidrogjeni që lëshohet në vende gjeologjikisht të ngjashme ku pjesë të pllakave tektonike oqeanike të pasura me hekur (të njohura edhe si manteli i sipërm) janë futur në majë të pllakave kontinentale për të lënë pas një seksion të njohur si “ofiolitë”.

Zbulimi ka rritur në shpresat se hidrogjeni natyral i njohur gjithashtu si H 2 i bardhë ose ari mund të jetë më i zakonshëm sesa pritej më parë. Michael Webber, studiuesi i sistemeve energjetike të Universitetit të Teksasit, tha për revistën Science:

"Nëse e kërkoni, do ta gjeni. Kjo mund të prishë vërtet gjeopolitikën, dhe në shumë mënyra të mira, sepse hidrogjeni do të jetë aty ku nuk janë nafta dhe gazi. Ky zbulim hedh themelet për modele të reja për eksplorimin e hidrogjenit natyror.

Hidrogjeni i zbuluar në Bulqizë thuhet se ka rrjedhën më të lartë të çdo burimi natyror hidrogjeni të matur në botë deri më sot

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit