Shqiptarit i heqin nënshtetësinë britanike, ditën punonte në ndërtim, ‘natën’ trafikant emigrantësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.02.2024, 16:08

Një shqiptari i është hequr shtetësia britanike pasi u akuzua për kontrabandim të qindra emigrantëve nëpër Kanalin Anglez.

Shqiptari i martuar, baba i katër fëmijëve dhe i njohur vetëm si C9 për shkak të një urdhri gjykate që mbronte identitetin e tij, hyri ilegalisht në Britaninë e Madhe nga Shqipëria në vitin 1999 dhe më pas mori një pasaportë britanike.

C9, në të 40-at e tij, besohet se ka kontrabanduar qindra azilkërkues, shumica e të cilëve ishin shqiptarë, në Mbretërinë e Bashkuar. Ai u akuzua gjithashtu për pastrim parash, shitje droge të klasit A ​​dhe të klasit B dhe akses në armë.

Në fillim ai fshihte njerëzit në pjesën e pasme të kamionëve, por ai filloi të transportonte migrantë përmes gomoneve gjatë pandemisë kur lëvizjet e automjeteve u ngadalësuan.

C9 hyri në Britani 25 vjet më parë duke përdorur një emër të rremë dhe vazhdoi të kërkonte azil nën një pseudonim të dytë, duke pretenduar se po ikte nga Kosova e shkatërruar nga lufta. Zyra e Brendshme e refuzoi kërkesën e tij për azil, por C9 e fitoi çështjen e tij në apel. Gruaja e tij lindi fëmijën e tyre të madh, një djalë, në vitin 2000. Më pas çifti u bënë me tre vajza, tani 20, 17 dhe 10 vjeç. Shqiptari u bë një shtetas britanik i natyralizuar shtatë vjet më vonë.

Zyrtarët e imigracionit zbuluan identitetin e vërtetë të C9 vetëm në vitin 2018 kur nëna e tij aplikoi për vizë për ta vizituar. Ai u informua se do t'i hiqej pasaporta britanike sepse kishte marrë nënshtetësinë me 'fshehjen e një fakti material', por kundër tij nuk u ndërmor asnjë masë.

Gjatë seancës së tij dëgjimore, C9 mohoi të ishte një kriminel dhe pretendoi se ai ishte "një punëtor i thjeshtë ndërtimi që largohet nga shtëpia në orën 6 të mëngjesit dhe kthehet në orën 19:00". Bosi i dyshuar i krimit krijoi firmën e tij të ndërtimit në vitin 2019 dhe në të dhënat tatimore të dorëzuara në SIAC, raportoi të ardhura mesatare bruto vjetore prej 17,400 £.

Por gjykatësit panë se "të ardhurat e tij modeste shumë të vështira për t'u përballur", duke pretenduar se ai dukej se kishte akses në para dhe pasuri të tjera të vlefshme.

Në maj 2020, ai u ndalua ndërsa drejtonte një makinë sportive 200,000 £ Bentley Continental GT në Folkestone dhe mbante 16,000 £ me dy pasagjerët e tij. Shqiptari pretendoi se zotëronte automjetin, por më vonë u zbulua se Bentley dhe një Mercedes ishin regjistruar në të vërtetë tek një prej bashkëpunëtorëve të tij, i cili nuk kishte patentë drejtimi.

Gjyqtarët thanë se shqiptari ishte 'personalisht përgjegjës' për planifikimin dhe sigurimin e transportit të emigrantëve të paligjshëm. Ata thanë se ai ishte "kreu i grupit të tij të krimit të veçantë" dhe "gjeneroi shuma të konsiderueshme parash" nga aktivitetet e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit