Dy fëmijët alergjikë, nëna: Pompa e frymëmarrjes “Ventolin” prej 2 muajsh mungon në farmaci

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.02.2024, 17:38

Mungesa e medikamenteve farmaceutike është një problem serioz me të cilin përballen të sëmurët në Shqipëri.

Edhe pse iu duhet të kërkojnë në dhjetëra farmaci të ndryshme, shpeshherë ata nuk i gjejnë dot medikamentet që iu duhen me patjetër.

Me një situatë të ngjashme është përballur së fundmi një nënë e dy fëmijëve.

Ajo thotë se fëmijët e saj kanë rezultuar alergjikë pas kontrollit të mjekëve dhe ata duhet të përdorin në vazhdim pompën për frymêmarrje “Ventolin”.

Por këtë medikament kaq të rëndësishëm për personat asmatikë, ajo nuk e ka gjetur dot në asnjë farmaci që ka kontrolluar në kryeqytet.

Asaj i është thënë se ky produkt ka 2 muaj që mungon në depot farmaceutike dhe janë mbi 20 pacientë që kanë nevojë urgjente për të.

Qytetarja duke mos ditur se ku të ankohet i është drejtuar redaksisë tonë me shpresën se ndonjë organ përgjegjës do marrë masa sa më parë, pasi ka pacientë që e kanë emergjent këtë medikament.

Denoncimi i qytetares:

Pershendetje! Nuk e mendoja kure se do ju drejtohesha ndonje here ju si faqe per te shfaqur nje shqetesim qe ka te beje me shendetin e popullates, per nje grup shume specifik ata qe shfaqin probleme me hazmen. Para 1 jave vizitova femijet dhe te dy rezultuan qe krahas virozave jane alergjik. Kane element ne ajer qe i ngacmojne. Doktoresha me rekomandoi qe per 3 dite do ishte shume mire ti perdoresh ventoline. Shetis ne gjithe farmacite e Tiranes dhe rezultoi se ky medikament kishte 2 muaj qe mungonte. Kishte mbi 20 pacient ne dite qe e kerkonin mu shpreh nje farmaciste.

Ndodhur ne keto kushte i shkoj serisht doktoreshes dhe i them qe spo e gjej. Doktoresha u cudit dhe me tha ska mundesi. Eshte njesoj sikur te kesh alergji nga dicka e duhet te besh ultrakorten. Ka pacient qe ne kriza po se paten vdesin. Komunikoi me nje farmaciste dhe konfirmoi mungesen.

Komunikimi im u nderpre, me nje alternative tjeter ilaci po jo me veprim 100%, njesoj. Doja te drejtoja nje shqetesim? Kujt??? A ska mjek infermier farmacit urdhera qe din keto mungesa??? Cbehet me keta pacient qe i kane jetesore keto medikamente?

A ka institucione qe merren me keto shqetesime serioze qe rendojne mbi jeten e popullates.

Sot kuptova qe eshte me thjesht tju drejtohemi juve qe te marin vesh autoritet perkatese. Sot kuptova qe sduhet te gjykoj qe cdo shqetesim e sjellin te faqja juaj. Kuptova se sdine ku te dejtohen.

Nese i bie radha ta lexoje ndonje pusht/te//tare, organ pergjegjes te marrin masa dhe ti lene buroktacite dhe aferat, se skemi me as besim as shprese per kete vend. Per cdo gje duhet te kapim veshin , ti biem si nga Kina se ndryshe smarim dot asnje pergjigje. Faleminderit nese e postoni. Do i sherbeni njerezve qe e kane emergjent kete medikament. Pune te mbare!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit