“Pse ike kaq shpejt në qiell”, gjyshi me dedikim prekës për 15-vjeçarin: Na le pa shpresë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.02.2024, 09:15

Enkelejd Çaushi është 15-vjeçari që humbi jetën në aksidentin e ndodhur një natë më parë në aksin Sarandë-Ksamil.

I mituri po shtynte një makinë që kishte pësuar defekt kur u përplas për vdekje nga një tjetër.

Për ndarjen e parakohshme të nipit 15-vjeçar, poeti Eduart Veli nëpërmjet disa vargjeve të trishta ka shprehur dhimbjen dhe boshëllëkun që ndjen në këtë moment të trishtë për të gjithë familjen.

Vargjet e poetit Eduart Veli

PËRSE IKE KELUUUSH ?

Kelush pse ike kaq shpejt në qiell? Ti për ne ishe i ngrohtë si Diell… Përse o Zot na e bëre gjithë këtë gjëmë? O dhimbje sa një planet e rëndë?!

Buzëqeshjen tënde,dheu si mund ta tresë ? Ike kelush gjyshit,ike dhe na le pa shpresë Sdo ti shohim më kaçurelat e tua mbi ballë Ti ishe bërë si div,ti ishe dy metër djalë !

Ooh çna e shkule shpirtin i bukuri Kelush Digjemi nga dhimbja jote me shumë se prush! Ç’qe që kjo gjëmë e zezë të ënjten në mbrëmje S’ka masë që mund ta masë të këtillë dhembje !

O Keli ne na u shemb qielli dhe malet mbi kokë Që mbrëmë, lotët për ty i derdhëm me okë.. Çohu e thuaj një fjalë mama Jones e babit Altin Bëra shaka thuaju dhe hidhu në qafë me gëzim!

Përse o Zot,more Kelin,pesëmbëdhjetë vjeçarë Ai ishte rob i Zotit ,ishte më i bukuri lastarë? Oh sa ëndërra të bukura,tu prenë,Kelush në mes Që mbrëmë u mbyllën përgjithmonë sytë e tu të zes!

Smund ta besoj,që sdo vish te gjyshi në Ksamil Ti për ne ishe vetë pranvera,më i bukuri trëndafil Kelush,që je pak orë mesh nesh,nuk dua ta besoj Aromën tënde do ta ruaj në shpirt,deri sa të rroj!

Keli ,Kelush… Keliiiiii!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit