Ajri në Tetovë sërish i ndotur, komuna nuk tregon çfarë masa do të ndërmarrë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.02.2024, 14:24

Në dy ditët e kaluara ajri në Tetovë është përsëri i ndotur, ndërsa vlera e grimcave PM10 ka qenë mbi nivelin e lejuar.

Për këtë, Komuna e Tetovës paralajmëron qytetarët që të marrin masat e nevojshme për mbrojtje, por nuk bëjnë të ditur se çfarë masash do të ndërmarrë komuna.

“Në bazë të Dekretit për ndryshimin dhe plotësimin e Dekretit për nivelet dhe llojet e ndotësve në ajrin e ambientit dhe pragjet e alarmit, ju njoftojmë se në bazë të të dhënave të marra nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike dhe në përputhje me Dekretin e lartpërmendur, është konstatuar se është tejkaluar pragu i informacionit për grimcat ndotëse me përmasa deri në 10 mikrometra”.

“Më 3 shkurt, nivelet ishin 135,21 nanogramë për metër kub, dhe të nesërmen ato varionin midis 122,18 dhe 135,28. Tejkalimi i këtyre vlerave mund të ketë pasoja negative për shëndetin publik. Ju këshillojmë që të merrni masat e nevojshme për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga efektet negative të ajrit të ndotur”, thuhet në informacionin e dërguar nga Komuna e Tetovës.

Ndryshe, në vitet e fundit, Tetova shpesh ishte në krye të qyteteve më të ndotura, jo vetëm në Maqedoni, por edhe në nivel botëror. Vitin e kaluar për herë të parë është vërejtur një përmirësim i dukshëm, kështu që janë regjistruar vetëm 89 ditë kur është tejkaluar sasia kufitare e lejuar e grimcave të dëmshme në ajër.

Ky është përmirësim i dukshëm krahasuar me vitin 2015, kur vetëm 16 ditë ajri në Tetovë nuk ishte i ndotur mbi kufijtë e lejuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit