SPUP: Ministria e Mbrojtjes ndaloi anëtarësimin e sindikatës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.02.2024, 15:39

Sot, Sindikata e Pavarur e Ushtarëve Profesionistë (SPUP) doli me akuza ndaj Ministrisë së Mbrojtjes për ndërprerjen e pagesës së anëtarësimit të tyre, e cila sipas tyre, po i pengon veprimet dhe organizimin e tyre sindikal.

“Ministri i Mbrojtjes deklaroi publikisht se anëtarësimi është ndalur nga shërbimet, dmth. departamenti i financave në Ministrinë e Mbrojtjes, por nuk tha se janë mashtruar qëllimisht nga veprimet e paligjshme të 7 punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes, të cilët kanë bërë një falsifikim dhe janë përfaqësuar në mënyrë të rreme dhe për të cilët sindikata ka bërë kallëzim penal pranë Prokuroria Themelore Publike. Për këtë apelojmë deri te Prokuroria Themelore Publike – Shkup që të reagojë shpejt dhe të shqyrtojë kallëzimet penale ndaj këtyre personave që krijuan kaos në Ministrinë e Mbrojtjes”, tha Naskovski.

Në anën tjetër, Ministria e Mbrojtjes është përgjigjur duke thënë se ndërprerja e pagesës së anëtarësimit vjen pasi dyshime janë shfaqur në lidhje me përfaqësimin e paligjshëm të shtatë punonjësve të saj, të cilët akuzohen për falsifikim. Këto akuza janë paraqitur pranë Prokurorisë Themelore Publike. Ministria shton se ata janë në procesin e verifikimit të anëtarësimit të tyre dhe nëse ata konfirmohen si anëtarë të rregullt të sindikatës, pagesa për anëtarësim do të vazhdojë.

Sindikata thekson se pakënaqësia mes ushtarëve profesionistë është në rritje, veçanërisht për shkak të mungesës së dialogut social dhe mospërfilljes së kërkesave të tyre nga punëdhënësi. Në këtë kontekst, kryesore është kërkesa për ndryshimet në ligjin për shërbimin, duke lejuar që ushtarët profesionistë të dalin në pension në moshën 45 vjeçare, siç ndodh në disa vende të NATO-s.

Nëse kërkesat e sindikatës nuk merren parasysh, ata paralajmërojnë për protesta para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë. Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes ka shprehur interesin për bashkëpunim me sindikatat dhe ka njoftuar për qëllimin e një bashkimi të pesë sindikatave për të përfaqësuar interesat e të punësuarve në mënyrë më të efektshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit