Interesim i madh për kuponët për inverterë, janë dorëzuar mbi 500 kërkesa në ditën e parë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.02.2024, 16:31

Ditën e parë pas publikimit të thirrjes publike të Ministrisë së Ekonomisë për subvencionimin e kondicionerëve inverter, në arkiv kanë mbërritur mbi 500 kërkesa nga qytetarët që kanë dorëzuar personalisht aplikimet dhe numri është më i madh duke pasur parasysh se qytetarët nga qytetet e tjera i dërgojnë kërkesat e tyre me postë.

Mëngjesin e sotëm para ministrisë kishte radhë prej njëqind qytetarësh që prisnin të dorëzonin kërkesat e tyre për të marrë kupon prej 23 mijë denarë për blerjen e inverterëve të kondicionerëve.

Kuponët do të merren me postë pasi shpallje të përfundojë dhe kërkesat të jenë përpunuar. Është shpallur njoftim publik për përzgjedhjen e kompanive nga të cilat qytetarët do të mund të blejnë kondicionerë.

Për të marrë kupon, kriteret janë që aplikanti të mos ketë shfrytëzuar subvencione për kondicionerë me inverter në tre vitet e fundit, të mos ketë lidhje me sistemin e ngrohjes qendrore dhe që pajisja të jetë instaluar gjatë vitit 2024 pra më së voni deri më 30 nëntor. Kuponët do të shpërndahen sipas parimit “kush vjen i pari, shërbehet i pari”.

Ministria e Ekonomisë shpalli programin e subvencionimit për efiçiencën e energjisë shtëpiake, i cili këtë vit është zgjeruar dhe për të janë ndarë më shumë se katër milionë euro.

“Nga nesër do të shpallet thirrje publike për ndarjen e kuponëve prej 25.000 denarë për amvisëri për ata që jetojnë në territorin e rajonit të Pellagonisë, përkatësisht komunat Manastir, Demir Hisar, Krivogashtani, Krushevë, Mogillë, Prilep, Resnjë, Novaci dhe Dollneni, si dhe për komunat Vevçan, Dibër, Debarcë, Kërçovë, Makedonski Brod, Ohër, Plasnicë, Strugë dhe Qendër Zhupë. Për këto komuna janë ndarë 100 milionë denarë”, – tha ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Në rajonet e tjera të Maqedonisë do të ndahet kupon prej 23.000 denarë për inverter. Ministria parashikon që do të shpërndahen mbi 7 mijë kupona për kondicionerë me inverter dhe nëse ka më shumë interes, Bekteshi bëri të ditur se do të rritet shuma për financimin e kuponëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit