Nuk ka zgjidhje për çerdhet në Strugë, mbi 20 punonjëse pa status të zgjidhur

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.02.2024, 16:29

Skandalit në Komunën e Strugës, me mbi 20 përkëdhelëse dhe edukatore të cilat prej dje nuk kanë shkuar në punë nuk i duket fundi. Përkëdhelëset dhe edukatoret nuk duan të punojnë për 10 mijë denarë dhe pa sigurim shëndetësor e pensional. Komuna na tha që përgjigje të marrim nga çerdhja. Ndërsa atje, drejtoresha tani për tani nuk tregon për ndonjë zgjidhje të problemit.

“Për momentin nuk mund të jap përgjigje konkrete nëse do të zgjidhet statusi i tyre, por dua të theksoj se dje kemi pasur bisedë telefonike me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale dhe kemi pasur takim me punonjësit e Komunës së Strugës…”, deklaroi Sanja Koleska Sërboska, drejtoreshë.

Drejtoresha thotë se të dy objektet e çerdhes janë duke punuar, ndonëse një pjesë e mirë e prindërve nuk i kanë dërguar fëmijët as dje e as sot. Për problemin është njoftuar edhe ministri teknik i Punës dhe Politikës Sociale, Gjoko Vellkovski.

“Çfarë mund të presim nga një kryetar komune që është në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara? Do të kontrollojmë situatën për të parë se ku janë të metat në sistem. Do të shohim nëse janë kërkuar pëlqime për punësim në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale nga çerdhja dhe komuna dhe nëse janë marrë, a i janë dërguar Ministrisë së Financave”, deklaroi Gjoko Vellkovski, ministër teknik i MPPS-së.

21 përkëdhelëseve dhe edukatoreve iu është ofruar që të marrin pagë deri në 15.000 denarë, gjë që ata e kanë refuzuar. Ata duan të marrin pagë minimale ligjore prej 20.000 denarësh.

“Ka premtime të vazhdueshme, jemi duke kontaktuar të gjitha palët, por për momentin nuk ka zgjidhje për problemin”, tha Emilija Marinoska Pejçinoska – e punësuar në çerdhe.

Në çerdhen e Strugës janë 500 fëmijë dhe po aq janë në listë pritjeje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit